fbpx

Limfadenektomia w raku stercza

Limfadenektomia to zabieg wykonywany podczas prostatektomii oraz w przypadku wznowy węzłowej po pierwotnym leczeniu, jako leczenie ratujące.

limfadenektomia

Wielu Pacjentów, u których zostanie zdiagnozowany rak prostaty obawia się, że w związku z rozwojem choroby, mogą pojawić się także przerzuty komórek nowotworowych do innych organów. W przypadku raka stercza najczęściej wystąpić mogą przerzuty do węzłów chłonnych oraz kości, dlatego elementem leczenia zabiegowego u wybranych Pacjentów jest limfadenektomia – czyli usunięcie węzłów chłonnych.

Co to jest limfadenektomia?

Limfadenektomia, w przypadku leczenia raka stercza, to zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu zajętych komórkami nowotworowymi węzłów chłonnych w obrębie miednicy. Procedura ta wykonywana jest rutynowo u Pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, u których ocenia się ryzyko zajęcia węzłów chłonnych w chwili leczenia na >5%. Limfadenektomia może dawać w niektórych przypadkach nadzieję na całkowite wyleczenie raka gruczołu krokowego. Limfadenektomia ratująca (salvage) jest postępowaniem stosowanym w przypadku wykrycia wznowy węzłowej raka stercza po przebytym już pierwotnym leczeniu.

Jaki jest cel zabiegu?

Zamysłem zabiegu limfadenektomii, towarzyszącej zabiegowi prostatektomii, jest spowolnienie lub zatrzymanie dalszego rozwoju raka stercza, poprzez usunięcie zajętych komórkami nowotworowymi węzłów chłonnych. Niestety w dalszym ciągu brakuje wysokiej jakości danych na to, że to postępowanie przynosi korzyść u wszystkich Pacjentów. Pomimo tego, jest wykonywana rutyno, ponieważ pozwala na wdrożenie terapii uzupełniających, w przypadku potwierdzenia podejrzenia zajęcia węzłów chłonnych komórkami nowotworowymi.

Kwalifikacja do limfadenektomii

Podejrzane węzły chłonne są identyfikowane w czułych badaniach obrazowych PSMA-PET, a następnie usuwane operacyjnie przez doświadczonego urologa. Dotychczasowe badania sugerują że zabieg ten może przynieść korzyść wybranym Pacjentom, w szczególności tym, u których jedynie kilka węzłów chłonnych jest zajętych chorobą nowotworową. Kwalifikacja do zabiegu limfadenektomii ratującej odbywa się wyłącznie przez zespół doświadczonych w tego typu operacjach lekarzy na podstawie szczegółowej oceny ryzyka.

Jaki jest przebieg zabiegu?

 Limfadenektomia towarzysząca prostatektomii radykalnej jest wykonywana metodą otwartą lub laparoskopową. Usunięcie węzłów chłonnych zazwyczaj przedłuża czas trwania zabiegu prostatektomii o około 30-60 minut.

Limfadenektomia ratująca w przypadku wznowy węzłowej jest wykonywana metodą otwartą ze względu na możliwość zbadania oraz wyczucia węzłów. Dodatkowo, zależnie od przypadku, stosuje się podanie znacznika radioaktywnego lub/i barwnika, który pomaga w identyfikacji podejrzanych węzłów chłonnych.

Hospitalizacja

Hospitalizacja po zabiegu limfadenektomii trwa 5-7 dni.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg limfadenektomii ratującej?

Limfadenektomia ratująca jest przeznaczona dla Pacjentów, u których została rozpoznana wznowa węzłowa choroby w pojedynczych węzłach chłonnych, w badaniach obrazowych po pierwotnym leczeniu. Równoległe względnym przeciwskazaniem do tego zabiegu są przerzuty do kości, natomiast obecność przerzutów do odległych narządów są przeciwskazaniem absolutnym. Limfadenektomia ratująca może dać nadzieję na wyleczenie choroby, jednak we wczesnym stadium przerzutowym.

 

 Jak mogę się umówić na zabieg limfadenektomii?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy wstępnie Twoją historię medyczną (napisz ze urologa) oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej