Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan W. Czarniecki, członek Zespołu Medycznego HIFU CLINIC, jest drugim urologiem w Polsce, który uzyskał certyfikat EDAP TMS dla Ablatherm® HIFU. Pierwszym certyfikowanym operatorem Ablatherm® HIFU w Polsce jest dr n. med. Marek Filipek, Szef Zespołu Medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Jako członek Zespołu HIFU CLINIC Dr Stefan W. Czarniecki współpracuje ze Szpitalem Medicover w Warszawie na Wilanowie. Posiada międzynarodowy tytuł FEBU (Fellow of the European Board of Urology).

Dr Stefan W. Czarniecki ukończył studia medyczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W szpitalu Mater Dei na Malcie odbywał rotacje kliniczne, a praktyki medyczne na oddziałach kardiologii inwazyjnej, medycyny wewnętrznej i medycyny ratunkowej. Posiada certyfikaty Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) w urologicznej diagnostyce ultrasonograficznej. Dr Stefan W. Czarniecki ukończył rezydenturę w Oddziale Urologicznym w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Dr Stefan W. Czarniecki urodził się w USA. Studiował na Uniwersytecie McGill w Montrealu, gdzie pracował w dziedzinie badań nad spermatogonialnymi komórkami macierzystymi w McGill University Health Center.

W trakcie działań wojennych w 2008 roku w Gruzji był członkiem i koordynatorem Misji Medycznej i Humanitarnej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w obozie uchodźców w Gori. W ramach swoich zadań, wraz z zespołem medycznym, udzielił ponad 740 konsultacji w obozie liczącym ponad 2300 uchodźców; utworzył i prowadził również cztery punkty opieki medycznej w Tbilisi. Jest najmłodszym sygnatariuszem "Carta di Venezia" (podczas pierwszej konferencji "World Conference on the Future of Science" w roku 2005).

Działalność naukowa

Dr Stefan W. Czarniecki od początku swojej drogi zawodowej jest zaangażowany w działalność naukową oraz uczestniczy w międzynarodowych badaniach klinicznych. Jednym z nich jest A Randomized, Double-blind, Phase 3 Efficacy Trial of PROSTVAC-V/F ± GM-CSF in Men With Asymptomatic or Minimally Symptomatic Metastatic, Castrate-Resistant Prostate Cancer (2014-2015). Jest to globalne badanie kliniczne oceniające eksperymentalną immunoterapię przerzutowego raka prostaty, opartą na szczepionce.

Dr Czarniecki brał udział w wielu kursach naukowych i doskonalących. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) i europejskiego oraz amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.

Od 2013 roku dr Czarniecki prowadzi cykliczne wykłady w trakcie kursów Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii (RSU). Niejednokrotnie jego prelekcje dotyczyły metody HIFU i robota medycznego Ablatherm® HIFU.

W 2014 roku, dr Czarniecki odbył szkolenie z zakresu Focal-One® HIFU, z dr. Albertem Geletem, w Hospices Civils de Lyon Edouard Herriot Hospital, w Lyonie, we Francji. W tym samym roku, w kwietniu, doktor brał również udział w kursie Europejskiej Szkoły Urologii “Focal therapy in prostate cancer” w Stockholmie.

W 2015 roku uczestniczył w Warsztatach MRI/US Fusion-Guided Prostate Biopsy International Workshop, Hannover Medical School

Tytuły cyklicznych wykładów, które prowadził doktor, w Warszawie i Zamościu, w ramach RSU to m.in.:

 • Biopsja po miejscowym leczeniu ablacyjnym stercza 
 • Leczenie ablacyjne stercza pod kontrolą TRUS
 • Przypadki kliniczne - ablacja stercza metodą HIFU
 • HIFU – diagnostyczne i terapeutyczne zastosowanie ultradźwięków w leczeniu raka stercza
 • Metoda HIFU w leczeniu raka stercza

Jedne z najważniejszych osiągnięć w działalności naukowej dr. Czarnieckiego to:

 • Artykuł w Przeglądzie Urologicznym 2013/5 (81) „Zastosowanie ogniskowej wysokoenergetycznej terapii ultradźwiękowej (HIFU) w raku stercza (2013r.)
 • Wykład w ramach Kongresu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, HIFU- diagnostyczne i terapeutyczne zastosowanie ultradźwięków w leczeniu raka stercza (Krosno, 2014r.)
 • Prezentacja prac oryginalnych na materiale własnym na Kongresie Polskiego Towarzystwa Urologicznego jako autor i współautor (2014r.)
 • Rola TURP w ocenie stopnia zaawansowania miejscowego raka stercza w grupie chorych poddanych pierwotnemu “radical HIFU” w materiale własnym.
 • Ocena dynamiki zmian stįżea PSA u chorych na raka stercza, poddanych ”radical HIFU” w materiale własnym. Obserwacje wstępne.
 • Biopsja stercza u chorych po leczeniu z powodu raka stercza metodą high intensity focused ultrasound (HIFU) w materiale własnym. Obserwacje wstępne.
 • Prezentacja prac oryginalnych na EAU 14th Central European Meeting (CEM) jako autor i współautor, (Kraków, 2014r.)
 • The assessment of PSA concentration dynamics in prostate cancer patients treated with “radical-HIFU” in own material - preliminary findings.
 • The role of TURP in the assessment of T-staging of prostate cancer in a group of patients undergoing primary “radical-HIFU” in own material.
 • Prostate biopsy in patients following high intensity focused ultrasound (HIFU) therapy for prostate cancer in own material – preliminary results.
 • Prezentacja pracy oryginalnej (współautor), w imieniu Sekcji Adeptów Polskiego Towarzystwa Urologicznego, „Lymphadenectomy  pattern during radical cystectomy in selected urological centres in Poland’, na EAU 14th Central European Meeting (CEM), (Kraków, 2014r.)

Współpraca zagraniczna

Dr Stefan W. Czarniecki ceni sobie współpracę oraz wymianę doświadczeń z zagranicznymi ośrodkami medycznymi, które specjalizują się w nowoczesnych metodach leczenia raka gruczołu krokowego. Od 2011 roku, zespół HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracuje z dr. n. med. Stefanem Thüroffem z Klinikum Harlaching w Monachium, gdzie od ponad 18 lat wykonuje się zabiegi metodą HIFU w leczeniu raka stercza. Najtrudniejsze historie chorób pacjentów często omawiane są przez specjalistów z HIFU CLINIC oraz zespół z Monachium.

Od 2013 roku specjaliści ośrodka medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracują z prof. Markiem Embertonem oraz dr. Hashimem Ahmedem w zakresie Sonablate 500 HIFU na Uniwersytecie University College w Londonie. Są to specjaliści w dziedzinie focal therapy of prostate cancer.

W 2014 roku, dr Czarniecki odbył szkolenie z zakresu Focal-One HIFU, z dr. Albertem Geletem,  w Hospices Civils de Lyon Edouard Herriot Hospital, w Lyonie, we Francji.  W tym samym roku, w kwietniu, doktor brał również udział w kursie Europejskiej Szkoły Urologii “Focal therapy in prostate cancer” w Stockholmie.

Dr Czarniecki posługuje się biegle językiem polskim i angielskim.