fbpx

Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Powiększoną prostatę ma ponad połowa mężczyzn, którzy ukończyli 60-ty rok życia. Wraz z wiekiem ten odsetek stopniowo się zwiększa. Łagodny przerost prostaty nie jest stanem nowotworowym, nie mniej może prowadzić do komplikacji i znacznie utrudniać chorym normalne funkcjonowanie. Powiększony narząd wywiera nacisk na cewkę moczową co znacznie utrudnia oddawanie moczu. Pacjent odczuwa częstszą potrzebę korzystania z toalety, ale jego pęcherz nigdy nie traci całej zawartości. Zaleganie moczu sprzyja powstawaniu zakażenia dróg moczowych, niekiedy w pęcherzu tworzą się mineralne kamienie.

Długoterminowe utrzymywania się tego stanu może prowadzić do progresywnej utraty elastyczności ścian pęcherza,  co może być powodem stałego wyciekania moczu. Przerost gruczołu krokowego zaczyna się od niewielkich zmian i przewężeń. Z biegiem czasu objawy się nasilają. Pęcherz musi mocniej pracować, aby pokonać przewężenie. Po pewnym czasie jego ściana staje się mniej elastyczna i zgrubiała.

Przy dużym powiększeniu prostaty istnieje niebezpieczeństwo zamknięcia cewki i ostrego zatrzymania moczu a nawet ostrej niewydolności nerek. Konieczne może być wtedy bolesne cewnikowanie lub nadłonowe nakłucie pęcherza moczowego.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej