fbpx

Zdrowe życie, telomery i rak prostaty

Funkcją telomerów jest ochrona informacji genetycznej zawartej w chromosomach. Stanowią one swoisty bufor w procesie replikacji DNA. Za każdym razem gdy nici DNA rozplatają się w celu replikacji telomery ulegają nieznacznemu skróceniu. Gdy telomery stają się za krótkie, by móc skutecznie chronić informację genetyczną rozpoczyna się proces starzenia, który prowadzi do obumarcia komórki. Do odbudowywania telomerów służy specjalny enzym – telomeraza. Niestety telomeraza ma zasadniczą wadę, jest nieaktywna u osób dorosłych, istnieje jednak pewien wyjątek, telomeraza uaktywnia się w komórkach nowotworowych.   

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili badanie, które przez 5 lat śledziło grupę 35 pacjentów z wcześnie zdiagnozowanym rakiem prostaty. W tym czasie część z badanych, zgodnie z sugestiami naukowców, radykalnie zmieniła swój tryb życia. Zmiana diety, wzmożona aktywność fizyczna i medytacja przyczyniły się do wydłużenia telomerów u osób, które stosowały się do zaleceń badaczy.

Dane sugerują, że tryb życia może mieć znaczący wpływ na długość telomerów a tym samym na długość naszego życia. Prof. Dean Ornish, prowadzący eksperyment ma nadzieję na powtórzenie badania na znacznie większą skalę w celu zweryfikowania danych.

Żródło: Rzeczpospolita

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej