fbpx

Życie po nowotworze

Wykryciu przez lekarza choroby nowotworowej zawsze towarzyszy szok, obawa o długość i jakość dalszego życia oraz przewartościowanie dotychczasowych priorytetów. Praca, pieniądze, rodzina i seks często zmieniają miejsca, które do tej pory zajmowały w głowie Pacjenta. Najważniejsze staje się przeżycie i wyzdrowienie.

Oczywiście myśli kręcą się wokół choroby. Wielu Pacjentów próbuje znaleźć jej początek, przypomnieć sobie, kiedy zaczęli mieć problemy ze zdrowiem. Analizują historię swoją i swoich krewnych, ale po fakcie takie ustalenia mają drugorzędną wartość.

Najważniejsza jest profilaktyka

Obecnie istnieje na rynku medycznym badanie molekularne, które z olbrzymim, kilkunastoletnim wyprzedzeniem pozwala przewidzieć wystąpienie nowotworu oraz jest sugestią dla lekarza prowadzącego odnośnie dalszego postępowania diagnostycznego. Tym badaniem jest 4KScore test, który HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty jako pierwsza placówka medyczna w Polsce wprowadziła do swojej oferty.

Jednak nie wszyscy mężczyźni decydują się na tak wczesną diagnozę – przyczyny są różne. Zachorowanie na raka wciąż jest więc dość duże, a skutki choroby mogą okazać się bardzo poważne.

Jednym z rezultatów choroby nowotworowej jest spadek libido oraz zaburzenia czynności seksualnych. Zwraca na nie uwagę szczególnie mgr Monika Staruch, psycholog seksuolog z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Niektóre z zaburzeń mogą mieć charakter przejściowy, inne – nieodwracalny. Wciąż jednak rośnie wachlarz metod stosowanych do ich leczenia.

Całościowe podejście

Przede wszystkim musimy pamiętać, że większość problemów leży nie w kroczu, ale w głowie Pacjenta. Wynikają ze strachu, wstydu i chęci ukrycia okaleczenia własnego ciała przez operację – jak podświadomie postrzega proces leczenia męski mózg.

To właśnie w psychice trzeba rozpocząć terapię. Jednak niektóre uszkodzenia, powstałe w wyniku aktywności nowotworu lub koniecznych działań chirurgów mających na celu ratowanie życia Pacjenta, mają charakter mechaniczny. Mgr Staruch dla Pacjentów z zaburzeniami erekcji o takim podłożu proponuje metodę Renova, pozwalającą na przywrócenie unaczynienia prącia i tym samym znaczącą poprawę jakości życia seksualnego oraz akceptację własnego ciała po operacji.

Dla innych grup Pacjentów istnieje kolejne rozwiązanie, jakim jest implantacja prącia. Bo leczenie to nie tylko ratowanie życia, ale także zapewnienie mu odpowiedniego poziomu.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej