fbpx

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, kiedy nie daje on jeszcze jakichkolwiek objawów. Jednym z najnowocześniejszych narzędzi wczesnego wykrycia raka prostaty jest Badanie 4K, które na podstawie próbki krwi przewiduje ryzyko zachorowania na agresywnego klinicznie raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem.  O tym, jak istotne może to być dla życia mężczyzny, świadczyć może fakt, że nowotwór prostaty to drugi najbardziej zabójczy typ nowotworu stwierdzanego wśród mężczyzn w Polsce. Głównie przez to, że początkowe objawy raka prostaty są tak łatwe do przeoczenia i zignorowania.

 

Objawy raka prostaty, a rozrost prostaty – podobieństwa i różnice

 

Bardzo ciężko jest początkowo zidentyfikować nowotwór prostaty, ponieważ nie daje on w początkowej fazie rozwoju swoistych sygnałów męskiemu organizmowi. Jednak gdy wystąpią objawy rozrostu gruczołu krokowego, mogą do nich należeć:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • osłabiony jego strumień i kłopoty z utrzymaniem go w chwili parcia na pęcherz,
  • wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza.

Mogą to być faktycznie oznaki po prostu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (błędnie zwanego czasem przerostem prostaty), jednakże istnieje również ryzyko, iż są to objawy raka prostaty. Dodatkowo myląco wpływają na wczesną diagnostykę objawy raka prostaty związane z dolegliwościami bólowymi – jak każdy nowotwór, ten także atakuje przerzutami również inne organy. Najczęściej jednak są to w jego przypadku kości – a ich ból z kolei rzadko kiedy zostaje przez pacjenta adekwatnie powiązany z możliwością przechodzenia zachorowania na raka prostaty – znacznie częściej winą obarcza się w takich wypadkach np. zwyrodnienie stawów.

 

Objawy raka prostaty - diagnostyka i leczenie

W związku z opisanymi powyżej problemami diagnostycznymi, nie zawsze można liczyć na to, że objawy raka prostaty jednoznacznie wskażą na obecność problemu. W związku z trudnościami w intuicyjnym wykryciu i zwiększającym się z wiekiem ryzykiem zachorowania, zazwyczaj rekomenduje się, by każdy mężczyzna po 40. roku życia korzystał z regularnej diagnostyki w tym kierunku prowadzonej w porozumieniu z lekarzem urologiem. Jest to szczególnie istotne w wypadku mężczyzn, w których rodzinie, zwłaszcza najbliższej, występowały już wcześniej przypadki zachorowań. Czynniki genetyczne odgrywają w tej chorobie bardzo istotną rolę.
Mimo tych wszystkich trudności, dobrą wiadomością jest fakt, że jeśli objawy raka prostaty zostaną właściwie odczytane przez lekarza i zdiagnozowane na wczesnym etapie rozwoju nowotworu, szansa na całkowite wyleczenie jest bardzo duża. Dlatego właśnie regularna i skuteczna profilaktyka to klucz do uniknięcia poważnych problemów powiązanych z tą chorobą.


Zobacz także

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Rak prostaty wiek i inne czynniki ryzyka

Rak prostaty to choroba, na której rozwój często wpływa wiek potencjalnego pacjenta, a także skłonności genetyczne w jego rodzinie, zwłaszcza najbliższej. Im starszy jest mężczyzna, tym większe występuje ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. W chorobie jaką jest rak prostaty wiek i wrodzona podatność na to schorzenie odgrywają bardzo istotną rolę w pojawieniu się i rozwoju choroby. Często problemem, Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>