fbpx

Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i przyczyny genetyczne najlepiej widoczna jest w grupie pacjentów, których bezpośredni przodkowie i najbliżsi krewni mierzyli się wcześniej z tą chorobą. Kiedy w grę wchodzi rak prostaty przyczyny jego późnego wykrycia leżą najczęściej w sposobie rozwoju samego schorzenia – nowotwór potrafi rozwijać się nawet przez dwadzieścia lat, nie dając żadnych specyficznych, swoistych dla tej choroby objawów, które umożliwiłyby jego łatwą i jednoznaczną identyfikację.

Rak prostaty przyczyny potencjalnych komplikacji

Z powodu nieswoistych w początkowej fazie rozwoju nowotworu prostaty objawów, nowotwór ten mylony jest często z innymi schorzeniami, takimi jak łagodny rozrost czy przerost prostaty i w związku z tym jego obecność w organizmie chorego ustalana jest zbyt późno, by można było przeprowadzić całkowicie skuteczne i bezinwazyjne leczenie.
Dlatego też w chorobie, jaką jest rak prostaty, przyczyny śmierci najczęściej nie stanowi sama obecność komórek nowotworowych w ciele pacjenta, ale zbyt późne ich wykrycie, i przez to zbyt wysoki poziom ich rozrostu i zaawansowania chorby. Warto także w tym miejscu nadmienić, iż wykryty w odpowiednio wczesnym stadium rozwoju rak prostaty, daje bardzo dobre rokowania i zazwyczaj, kiedy wykryto chorobę, jaką jest rak prostaty przyczyny całkowitego wyzdrowienia pacjenta należy dopatrywać się przede wszystkim w odpowiednio postawionej diagnozie.

 

Rak prostaty – profilaktyka i leczenie

 

 

Kto wobec tego, powinien poddać się badaniu, które pozwala ustalić, jaki potencjał do rozwinięcia tego schorzenia przejawia dany organizm, lub też na jakim etapie rozwoju znajduje się choroba, jeśli już zadomowiła się w ciele pacjenta? Każdy mężczyzna po 40. roku życia może uważać się za znajdującego się w grupie podwyższonego ryzyka, które dodatkowo zwiększa się, jeśli ktoś w jego bezpośredniej rodzinie chorował lub choruje na raka prostaty. Warto pamiętać również o Badaniu 4K, które na podstawie próbki krwi, wykrywa ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Jest to szczególnie ważne badanie w przypadku mężczyzn, w których rodzinach występował rak prostaty.
Regularne badania są o tyle istotne, że na początku swojego rozwoju nowotwór ten nie daje żadnych jasnych i widocznych objawów. Jednakże pewien trop może stanowić prostata sprawiająca problemy mężczyźnie, takie jak objawy mało znanego, aczkolwiek dość popularnego, zwłaszcza u mężczyzn w starszym wieku, łagodnego rozrostu prostaty. Mogą do nich należeć między innymi:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • osłabienie jego strumienia,
  • kłopoty z pełnym utrzymaniem moczu.

Odpowiedzialny za to może być rzeczywiście rozrost prostaty, zwany także przerostem prostaty – jednakże, w przypadku braku pewności lepiej jest zazwyczaj nie podejmować zbędnego ryzyka i poddać się badaniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy potencjalny pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

 


Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty wiek i inne czynniki ryzyka

Rak prostaty to choroba, na której rozwój często wpływa wiek potencjalnego pacjenta, a także skłonności genetyczne w jego rodzinie, zwłaszcza najbliższej. Im starszy jest mężczyzna, tym większe występuje ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. W chorobie jaką jest rak prostaty wiek i wrodzona podatność na to schorzenie odgrywają bardzo istotną rolę w pojawieniu się i rozwoju choroby. Często problemem, Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>