Rak prostaty, a wiek mężczyzny

Rak prostaty jest drugim najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn w Polsce. W chorobach takich, jak rak prostaty wiek jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Nowotwór ten rzadko występuje przed 40 rokiem życia, jednak badania sekcyjne wykazały, że nieistotne klinicznie postacie tego nowotworu występują już u 10% mężczyzn w 3 dekadzie życia.

Jaki wpływ na przebieg choroby ma wiek i jakie są narzędzia diagnostyczne?

 

Po 40 roku życia, w 5 dekadzie częstość ta wzrasta do 34%, a w 9 wynosi aż 67%. Śmiertelność z powodu raka prostaty stopniowo maleje, przede wszystkim dzięki metodom diagnostycznym, umożliwiającym wykrycie go w coraz wcześniejszym stadium. Najważniejszy wpływ na to ma diagnostyka wczesnego, powoli rozwijającego się nowotworu. Niemniej jednak, zachorowalność wśród mężczyzn w wieku 50-59 lat potroiła się od lat 70tych, przede wszystkim z powodu stosowania oznaczeń PSA.

Przebieg choroby znacząco różni się w zależności od wieku, w którym zostanie ona rozpoznana. Rak prostaty, dający objawy w młodym wieku, często charakteryzuje się większą złośliwością i bardziej dynamicznym przebiegiem.

 

Rak prostaty - jakie są narzędzia diagnostyczne?

 

Urolog ma do dyspozycji kilka narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych w rozpoznawaniu nowotworu gruczołu krokowego. W badaniu palpacyjnym przez odbytnicę, lekarz może ocenić kształt, spoistość, wielkość i ewentualną bolesność prostaty. Badanie to ma jednak swoje minusy, ogniska o wzmożonej konsystencji mogą świadczyć o nowotworze, ale również o przebytym zapaleniu stercza. Dlatego, oprócz badania per rectum, oznaczany jest poziom swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA). Wzrost jego stężenia powyżej 3-4ng/ml może sugerować rozwój nowotworu, dlatego poziom PSA powinien być oznaczany u każdego mężczyzny z grupy podwyższonego ryzyka po 40 roku życia.

W przypadku podejrzenia raka prostaty, zazwyczaj na podstawie wykonania dwóch oddzielnych oznaczeń PSA, urolog może wykonać przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne i biopsję gruczołu krokowego. Badania te pozwalają na rozpoznanie raka prostaty, dzięki uzyskanym w biopsji, wycinkom z gruczołu krokowego. Minusem biopsji prostaty jest jej inwazyjność i związane z nią dolegliwości, takie jak krwawienie z dróg moczowych lub odbytnicy czy możliwość wystąpienia zakażenia. Nowocześniejszymi metodami są biopsja fuzyjna z wykorzystaniem USG oraz rezonansu magnetycznego, wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty oraz Płynna Biopsja Prostaty Select MDx.

Ważnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym wczesne wykrycie raka prostaty jest Badanie 4K. Umożliwia ono przewidzenie zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem!  Na podstawie 4 białek, badanych we krwi pacjenta, jego wieku, wyniku badania per rectum oraz informacji o ewentualnie wykonanej wcześniej biopsji, badanie to określa procentowe prawdopodobieństwo wykrycia agresywnej postaci raka w przyszłości. Badanie 4K jest też doskonałym narzędziem prewencyjnym dla panów z obciążeniem genetycznym, kiedy wcześniej w rodzinie pojawiał się już rak prostaty (ojciec, dziadek, brat, stryj). Biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności na nowotwór gruczołu krokowego w 6 dekadzie życia, na badaniu tym może skorzystać każdy mężczyzna po 40 roku życia, w ramach profilaktyki.


Zobacz także

Dlaczego to ważne, by wiedzieć jak wykryć raka prostaty?

Wiele osób zastanawia się, jak wykryć raka prostaty – i słusznie, ponieważ to pytanie może być kluczowe dla życia i zdrowia wielu mężczyzn. Niebezpieczeństwo związane z rakiem prostaty polega na tym, że ten nowotwór może rozwijać się nawet przez 20 lat nie dając żadnych swoistych objawów, stając się stopniowo coraz poważniejszym zagrożeniem dla życia mężczyzny. Do głównych grup ryzyka zachorowania Continue Reading

Więcej
Czym jest badanie 4K i dlaczego jest tak ważne?

Badanie 4K jest to jedyne dostępne bezinwazyjne badanie, które potrafi wykryć ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty z nawet 20-letnim wyprzedzeniem. To bardzo ważne, ponieważ wcześnie zdiagnozowana choroba, daje szanse na całkowite wyleczenie. Badanie 4K jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, gdyż polega na analizie próbki krwi pobranej od pacjenta w warunkach laboratoryjnych.   Na czym konkretnie polega badanie 4K?   Continue Reading

Więcej
Płynna biopsja prostaty – kiedy wykonuje się to badanie?

Drugim najczęściej spotykanym wśród mężczyzn w Polsce zabójczym nowotworem jest rak prostaty. Choroba ta może rozwijać się nie dając żadnych zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Najczęściej stosowanym narzędziem diagnostycznym na wstępnym etapie jest metoda badania poziomu PSA pacjenta. Jeśli PSA jest wysokie, najczęściej kieruje się pacjenta na biopsję grubo igłową. Może być to postępowanie błędne, gdyż wysokie stężenie PSA Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>