Rak prostaty, a wiek mężczyzny

Rak prostaty jest drugim najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn w Polsce. W chorobach takich, jak rak prostaty wiek jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Nowotwór ten rzadko występuje przed 40 rokiem życia, jednak badania sekcyjne wykazały, że nieistotne klinicznie postacie tego nowotworu występują już u 10% mężczyzn w 3 dekadzie życia.

Jaki wpływ na przebieg choroby ma wiek i jakie są narzędzia diagnostyczne?

 

Po 40 roku życia, w 5 dekadzie częstość ta wzrasta do 34%, a w 9 wynosi aż 67%. Śmiertelność z powodu raka prostaty stopniowo maleje, przede wszystkim dzięki metodom diagnostycznym, umożliwiającym wykrycie go w coraz wcześniejszym stadium. Najważniejszy wpływ na to ma diagnostyka wczesnego, powoli rozwijającego się nowotworu. Niemniej jednak, zachorowalność wśród mężczyzn w wieku 50-59 lat potroiła się od lat 70tych, przede wszystkim z powodu stosowania oznaczeń PSA.

Przebieg choroby znacząco różni się w zależności od wieku, w którym zostanie ona rozpoznana. Rak prostaty, dający objawy w młodym wieku, często charakteryzuje się większą złośliwością i bardziej dynamicznym przebiegiem.

 

Rak prostaty - jakie są narzędzia diagnostyczne?

 

Urolog ma do dyspozycji kilka narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych w rozpoznawaniu nowotworu gruczołu krokowego. W badaniu palpacyjnym przez odbytnicę, lekarz może ocenić kształt, spoistość, wielkość i ewentualną bolesność prostaty. Badanie to ma jednak swoje minusy, ogniska o wzmożonej konsystencji mogą świadczyć o nowotworze, ale również o przebytym zapaleniu stercza. Dlatego, oprócz badania per rectum, oznaczany jest poziom swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA). Wzrost jego stężenia powyżej 3-4ng/ml może sugerować rozwój nowotworu, dlatego poziom PSA powinien być oznaczany u każdego mężczyzny z grupy podwyższonego ryzyka po 40 roku życia.

W przypadku podejrzenia raka prostaty, zazwyczaj na podstawie wykonania dwóch oddzielnych oznaczeń PSA, urolog może wykonać przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne i biopsję gruczołu krokowego. Badania te pozwalają na rozpoznanie raka prostaty, dzięki uzyskanym w biopsji, wycinkom z gruczołu krokowego. Minusem biopsji prostaty jest jej inwazyjność i związane z nią dolegliwości, takie jak krwawienie z dróg moczowych lub odbytnicy czy możliwość wystąpienia zakażenia. Nowocześniejszymi metodami są biopsja fuzyjna z wykorzystaniem USG oraz rezonansu magnetycznego, wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty oraz Płynna Biopsja Prostaty Select MDx.

Ważnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym wczesne wykrycie raka prostaty jest Badanie 4K. Umożliwia ono przewidzenie zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem!  Na podstawie 4 białek, badanych we krwi pacjenta, jego wieku, wyniku badania per rectum oraz informacji o ewentualnie wykonanej wcześniej biopsji, badanie to określa procentowe prawdopodobieństwo wykrycia agresywnej postaci raka w przyszłości. Badanie 4K jest też doskonałym narzędziem prewencyjnym dla panów z obciążeniem genetycznym, kiedy wcześniej w rodzinie pojawiał się już rak prostaty (ojciec, dziadek, brat, stryj). Biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności na nowotwór gruczołu krokowego w 6 dekadzie życia, na badaniu tym może skorzystać każdy mężczyzna po 40 roku życia, w ramach profilaktyki.


Zobacz także

Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.   Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?   Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym Continue Reading

Więcej
Rak prostaty

Rak prostaty – diagnostyka Największym problemem, jaki związany jest z chorobą, jaką jest rak prostaty, jest trudność w wykryciu tego schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju – często zdarza się, że od momentu rozpoczęcia tworzenia się komórek nowotworowych do ostatecznego rozpoznania choroby mija nawet 20 lat. Dlatego też najlepszą metodą walki z rakiem prostaty na wczesnym etapie jest poddanie się Continue Reading

Więcej
Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są małe wycinki z prostaty. Następnie pobrane wycinki są oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa.   Na czym polega biopsja prostaty przezodbytnicza?   Przezodbytnicza biopsja prostaty jest formą biopsji stercza która jest najczęściej Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>