Celowana biopsja pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI

Biopsja celowana pod obrazem MRICzym jest celowana biopsja pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI?

Celowana biopsja (biopsja fuzyjna) to precyzyjne pobranie materiału do badania histopatologicznego z obszarów potencjalnie zajętych nowotworem.

Co jest istotne - w naszym ośrodku, każdy pacjent kwalifikowany do wykonania biopsji stercza ma wykonany wcześniej rezonans prostaty. Daje to możliwość szybkiej, prawidłowej i miarodajnej oceny samego gruczołu krokowego, zaawansowania miejscowego nowotworu oraz stanu węzłów chłonnych. W przypadku wykonywania rezonansu prostaty, dopiero po wykonaniu biopsji, konieczne jest odczekanie co najmniej dwóch miesięcy.

Niewielu radiologów w Polsce specjalizuje się w ocenie rezonansu magnetycznego stercza, tak więc niejednokrotnie zdarza się, że opisy badań trafiające do HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty, w ramach kwalifikacji do biopsji lub leczenia, są znikomej wartości i wymagają wtórnej oceny. Zdarza się także, że protokół wykonania samego badania jest nieoptymalny dla oceny stercza i konieczne jest powtórzenie całego badania. W naszym ośrodku współpracujemy z radiologami specjalizującymi się w ocenie gruczołu krokowego. Pozwala to na jeszcze bardziej precyzyjną diagnostykę i stanowi bardzo ważny element kwalifikacji do odpowiedniej metody leczenia raka stercza.

Jaki jest cel badania?

Celowana biopsja, inaczej mówiąc, biopsja fuzyjna pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI pozwala na dokładniejszą “nawigację” w trakcie jej wykonywania. Wybitna wyższość biopsji celowanej nad zwykłą biopsją TRUS polega na tym, że korzysta z obrazowania rezonansem magnetycznym prostaty do pobierania wycinków z precyzyjnie określonych, podejrzanych, obszarów. Minimalizuje dzięki temu nadwykrywalność nowotworów prostaty nieistotnych klinicznie oraz zwiększa wykrywalność nowotworów prostaty istotnych klinicznie, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pobieranych wycinków.

Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego, jest jednym z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych w nowoczesnej urologii.

Na czym polega badanie?

Biopsję celowaną (biopsja fuzyjna) przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i MRI, przeprowadza urolog lub urolog wraz z radiologiem w asyście pielęgniarki.

Podczas zabiegu pobieranych jest od 3 do 18 próbek w zależności od tego ile zostało dotychczas wykonanych biopsji oraz ile istotnych ognisk jest widocznych w rezonansie prostaty. Zabieg ten zajmuje od 30 do 60 minut.

Przygotowaniem do wykonania zabiegu jest wcześniej rozpoczęta antybiotykoterapia oraz miejscowe znieczulenie.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Zabieg ten jest wykonywany u Pacjentów z podwyższonym stężeniem PSA oraz gdy badanie palpacyjne (DRE) wykazuje nieprawidłowości. Dodatkowo jest ono także wykonywane w przypadku stwierdzenie obszarów w rezonansie magnetycznym prostaty o punktacji PI-RADSv2.0 3, 4, oraz 5.

Jak mogę umówić się na badanie?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub +48 512 077 460 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™

Płynna biopsja prostaty SelectMDx Liquid Biopsy ocenia ryzyko wykrycia w biopsji raka prostaty...

Więcej
Konsultacja wyniku badania histopatologicznego

Rozpoznanie raka prostaty w badaniu histopatologicznym jest jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania...

Więcej
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.0)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej