fbpx

Konsultacja wyniku badania histopatologicznego

badanie histopatologiczneJaki jest cel konsultacji?

Celem konsultacji jest rozpoznanie raka prostaty w badaniu histopatologicznym, które jest jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania tego nowotworu oraz jest bezwzględnie konieczne do podjęcia decyzji o trybie dalszego postępowania.

Na czym polega konsultacja wyniku badania histopatologicznego?

Konsultacja wyniku badania histopatologicznego polega na subiektywnej ocenie wizualnej pobranego materiału. Należy pamiętać, że nie każdy histopatolog specjalizuje się w ocenie nowotworu gruczołu krokowego.

Dla kogo przeznaczona jest konsultacja?

Konsultacja przeznaczona jest dla pacjentów, u których wykonano biopsję stercza.

Dodatkowe informacje

Klasyfikacja obrazów jest czynnikiem rozróżniającym pracę poszczególnych lekarzy. Dlatego uważamy, że współpracując z histopatologiem specjalizującym się w ocenie raka stercza - wtórna ocena bioptatów pobranych podczas biopsji jest istotnym czynnikiem który może zostać wybrany przez pacjenta w celu zwiększenia precyzji rozpoznania.

Literatura oraz doświadczenie pokazują, że nawet 20% rozpoznanego już oraz ocenionego w skali Gleason’a raka stercza, przy wtórnej ocenie zostanie ocenione inaczej, co może pozwolić na odpowiednie dobranie metody leczenia. Jest to szczególnie ważne w tym nowotworze ponieważ nie tylko prawidłowa ocena ukierunkowuje na radykalnie różnie inwazyjne terapie, których konsekwencje dla jakości życia mogą być znaczące oraz trwałe.

Rak stercza, według wielu histopatologów, może być jednym z najtrudniejszych w ocenie ze wszystkich materiałów biopsyjnych. Składa się na to bardzo ograniczona objętość tkanki, cechująca go wieloogniskowość, oraz inne charakterystyki tego nowotworu.

Szczególnie trudne w prawidłowej ocenie są dobrze zróżnicowane komórki - czyli Gleason 6(3+3), Gleason 5(3+2) oraz Gleason 5(2+3). Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że rozpoznanie Gleason 4(2+2) nie jest dopuszczalnym obecnie rozpoznaniem histopatologicznym oraz nie powinno się pojawiać w raportach.

Jeżeli takie rozpoznanie zostaje przekazane pacjentowi bezwzględnie zalecamy wtórną ocenę materiału oraz korelację z obrazem klinicznym, podobnie jak przy ogólnych rozpoznaniach raka, np. adenocarinoma prostatae.

Współistniejące rozpoznania: łagodny rozrost stercza, wieloogniskowy PIN 3, ASAP, zmiany zapalne, zwapnienia także mają znaczenie - szczególnie w przypadku nie wykrycie raka a jego silnym podejrzeniu.

Pełen raport histopatologiczny powinien zawierać dane dotyczące:

  • liczby wycinków zbadanych,
  • ich długości,
  • odsetek ich zajęcia przez nowotwór,
  • lokalizacje wycinków,
  • dane dotyczące inwazji struktur naczyniowych oraz nerwowych

Jak mogę umówić się na konsultacje?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej