Konsultacja wyniku Rezonansu Magnetycznego Prostaty

4Jaki jest cel konsultacji?

Celem ponownej konsultacji jest ocena opisu badania MRI prostaty pod kątem poprawności protokołu wykonania badania oraz zgodności parametrów technicznych sprzętu wykorzystanego w trakcie pierwotnego badania z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi badań MRI.

Prawidłowe rozpoznanie raka stercza to bardzo ważny element procesu diagnostycznego choroby nowotworowej. Jest on niezbędny do podjęcia decyzji odnośnie dalszego leczenia.

Na czym polega konsultacja wyniku rezonansu magnetycznego prostaty?

W ramach konsultacji wyniku rezonansu magnetycznego prostaty, lekarz radiolog uwzględnia trzy podstawowe techniki, które pozwalają na całościową ocenę ognisk patologicznych:

  • Morfologia gruczołu,
  • Ocena gęstości tkanki na podstawie charakteru dyfuzji cząsteczek wody przez tkankę (DWI),
  • Ocena nowo powstałych naczyń na podstawie cech wzmocnienia ognisk po podaniu kontrastu (perfuzja).

Następnie, ogniska punktowane są według międzynarodowej skali PI-RADS, na podstawie obrazów z powyższych sekwencji zaznaczone są w plikach, a następnie przekazane urologowi, który w oparciu o wspomniane ogniska wykonuje celowaną biopsję gruczołu krokowego.

Jakość oraz stopień zaawansowania technologicznego sprzętu diagnostycznego ma ogromne znaczenie przy wystawieniu oceny oraz dla wiarygodności opisu postępu raka gruczołu krokowego.

Zespół specjalistów HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty oraz sprzęt medyczny na którym wykonywane są badania spełniają międzynarodowe kryteria wytyczone przez European Society of Urology (ESUR).

Dla kogo przeznaczona jest konsultacja wyniku Rezonansu Magnetycznego Prostaty?

Niewielu radiologów w Polsce specjalizuje się w ocenie rezonansu magnetycznego stercza, tak więc niejednokrotnie zdarza się, że opisy badań trafiające do HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty, w ramach kwalifikacji do biopsji lub leczenia, są znikomej wartości i wymagają wtórnej oceny. Zdarza się także, że protokół wykonania samego badanie jest nieoptymalny dla oceny stercza i konieczne jest powtórzenie całego badania. W naszym ośrodku współpracujemy z radiologami specjalizującymi się w ocenie gruczołu krokowego. Pozwala to na jeszcze bardziej precyzyjną diagnostykę i stanowi bardzo ważny element kwalifikacji do odpowiedniej metody leczenia raka stercza.

Prawidłowe rozpoznanie raka stercza to bardzo ważny element procesu diagnostycznego choroby nowotworowej, który jest niezbędny do podjęcia decyzji odnośnie dalszego leczenia. Z tego powodu ponowna ocena opisu badania MRI prostaty umożliwia analizę poprawności protokołu wykonania badania oraz zgodności parametrów technicznych sprzętu wykorzystanego w trakcie pierwotnego badania z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi badań MR.

Jak mogę umówić się na konsultacje?

W celu umówienia konsultacji skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Konsultacja wyniku badania histopatologicznego

Rozpoznanie raka prostaty w badaniu histopatologicznym jest jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania...

Więcej
Rezonans magnetyczny całego ciała (whole body MRI)

Rezonans magnetyczny całego ciała (z ang. whole-body MRI- wbMRI) jest badaniem przesiewowym...

Więcej
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.0)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>