fbpx

Oznaczenie stężenia PSACzym jest oznaczenie stężenia PSA?

PSA (Prostate Specific Antigen), czyli swoisty antygen sterczowy – jest glikoproteiną wytwarzaną przez komórki nabłonka gruczołowego i służy do rozpoznawania oraz monitorowania przebiegu raka prostaty oraz łagodnego przerostu tego gruczołu.

Nie ma normy stężenia PSA we krwi. Przyjmuje się że wraz ze wzrostem stężenia PSA, wzrasta ryzyka wykrycia u danego mężczyzny raka prostaty.

Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego - stężenia PSA >1ng/ml w 40 roku życia lub >2ng/ml w 60 roku życia powinny prowokować rozszerzenie diagnostyki.

Należy jednak pamiętać, że swoisty antygen sterczowy produkowany jest także przez zdrowy nabłonek w obrębie gruczołu krokowego i jest obecny w surowicy zarówno u osób z prawidłowym gruczołem, z jego łagodnym przerostem a także rakiem. Dużą rolę odgrywa również sam poziom antygenu w surowicy. Szacuje się, że rozpoznanie raka zostaje potwierdzone u blisko ¼ Pacjentów ze stężeniem PSA przekraczającym 4 ng/ml, ale już u około 2/3 Pacjentów ze stężeniem PSA powyżej 10 ng/ml.

Jaki jest cel oznaczenia stężenia PSA?

Celem badania jest diagnostyka w kierunku wykrycia raka prostaty. Pomimo jego ograniczeń oraz kontrowersji dotyczących stosowania jako badanie „przesiewowe”, oznaczenia stężenia PSA jest najczęściej wykonywanym w diagnostyce raka stercza. Nowoczesne badania jak PCA3 oraz Badanie 4K w nadchodzących latach najpewniej zastąpią to badanie cechujące się ograniczoną swoistością.

Jak przebiega badanie oznaczenia stężenia PSA?

Właśnie ze względu na nie specyficzność badania poziomu tego antygenu w surowicy nie może ono być jedyną formą badania przesiewowego i zalecane jest jego wykonywanie w połączeniu z oceną prostaty w badaniu przez odbytnicę (DRE). Uzupełnieniem badania może być oznaczenie frakcji wolnej. Proporcja frakcji wolnej  do stężenia całkowitego może pomóc w interpretacji prawidłowego lub też nieprawidłowego wyniku stężenia całkowitego swoistego antygenu sterczowego.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Badanie przeznaczone jest dla Pacjentów powyżej 40. roku życia.

Jak mogę się umówić na badanie?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™

Płynna biopsja prostaty SelectMDx Liquid Biopsy ocenia ryzyko wykrycia w biopsji raka prostaty...

Więcej
Badanie 4K

Badanie 4K jest badaniem wykazującym ryzyko wystąpienia agresywnego raka prostaty...

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

NAPISZ DO NAS
close slider

Treść klauzuli informacyjnej