Rezonans magnetyczny całego ciała (whole body MRI)

Rezonans magnetyczny całego ciała (whole body MRI)Czym jest rezonans magnetyczny całego ciała?

Rezonans magnetyczny całego ciała (z ang. whole-body MRI- wbMRI) jest badaniem przesiewowym z użyciem rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny całego ciała (wbMRI) dobrze obrazuje układ mięśniowo-szkieletowy oraz nerwowy, narządy klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz naczyń krwionośnych.

Rezonans magnetyczny całego ciała wprowadza rewolucyjne zmiany w diagnostyce, ponieważ jest nieszkodliwy dla Pacjenta, z podobnym, jak nie lepszym wykryciem zmian przerzutowych u Pacjentów z rakiem prostaty wysokiego ryzyka.

Jaki jest cel badania?

W diagnostyce raka prostaty rezonans magnetyczny całego ciała ma podwójne zastosowanie. Po pierwsze – w poszukiwaniu ognisk przerzutowych w kościach. Obecnie twierdzi się, że zastosowanie tego badania zamiast scyntygrafii kości lub badania SPECT/CT ma podobne, jak nie lepsze wyniki. Po drugie - rezonans magnetyczny całego ciała w raku prostaty stosuje się w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych. Jest to o tyle znaczące, że badania scyntygraficzne, tomografia komputerowa, SPECT/CT lub PET są wykonywane z użyciem promieniowania jonizującego które jest szkodliwe dla zdrowia, w przeciwieństwie do badania wbMRI.

Na czym polega badanie?

Badanie planowo wykonuje się w obrazach T1-, T2-zależnych oraz Diffusion Weighted Imaging (DWI), które pozwalają na lokalizację zmian oraz ocenę ich charakterystyk. W czasie badania wykonuje się do 3000 tysięcy obrazów w różnych sekwencjach oraz projekcjach. Badanie trwa ponad godzinę, co pozwala na dokładną ocenę wielu narządów.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Metoda ta ma zastosowanie dla Pacjentów we wczesnym przesiewowym wykryciu zmian rozsiewu nowotworowego oraz w chorobach układ mięśniowo-szkieletowego. Dodatkowo jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą oceny ogólnego stanu zdrowia, który umożliwia każdemu ocenę swojego zdrowia.

Jak wykonać rezonans magnetyczny całego ciała?

Badanie nie wymaga przygotowania Pacjenta i jest wykonywane bez środka kontrastującego.

Jak mogę umówić się na badanie?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Konsultacja wyniku Rezonansu Magnetycznego Prostaty

Prawidłowe rozpoznanie raka stercza to bardzo ważny element procesu diagnostycznego choroby...

Więcej
Konsultacja wyniku badania histopatologicznego

Rozpoznanie raka prostaty w badaniu histopatologicznym jest jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania...

Więcej
Pozytonowa tomografia emisyjna z oznakowianiem PSMA (68Ga-PSMA-PET/MRI)

Badanie PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, polega na rejestracji obrazu na podstawie...

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>