Test PCA3Czym jest test PCA3?

PCA3 stanowi bardziej precyzyjną alternatywę dla powszechnie stosowanego badania stężenia PSA. U 75% wszystkich mężczyzn, u których wystąpił podwyższony poziom PSA, biopsja może być wykonywana niepotrzebnie. Stężenie PSA może ulec zwiększeniu na skutek np. przerostu gruczołu krokowego (BPH) lub stanu zapalnego, niezwiązanego z rakiem stercza. To samo dotyczy oznaczania wolnego PSA, „gęstości PSA” (PSAD) lub oceny prędkości narastania PSA (PSA velocity).

Jaki jest cel testu PCA3?

Test PCA3 to bardziej zaawansowany test genetyczny na ekspresje genu PCA3 (ang. Prostate Cancer Gene 3) wykazujący bardzo wysoką czułości i specyficzność dla raka stercza. Test ten pozwala na nieinwazyjną diagnostykę nowotworu stercza, kwalifikację do biopsji lub wtórnej biopsji stercza, ocenę progresji i agresywności choroby oraz monitorowanie leczenia.
Doniesienia naukowe potwierdzają korzyść ze stosowania testu PCA3 jako narzędzia pomocnego w podejmowaniu decyzji przy kwalifikowania do biopsji stercza.

Na czym polega test PCA3?

Test PCA3 (APTIMA PCA3 test, Gen-Probe Incorporated, San Diego, CA, USA) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym określającym ekspresję PCA3 RNA w moczu, pobranym po masażu stercza w trakcie badania per rectum.

Istotnie, PCA3 jest bezpośrednio zależny od ilości nowotworowych komórek stercza dostających się do moczu w wyniku masażu gruczołu. W związku z tym zakłada się, że większe i bardziej agresywne guzy uwalniają do moczu więcej komórek rakowych.
(Źródło: Przegląd Urologiczny)

Dla kogo przeznaczony jest test PCA3 i kiedy warto go wykonać?

Test przeznaczony jest:

  • dla mężczyzn, którzy mają podwyższone stężenie PSA lub nieprawidłowy wynik badania DRE (ocena prostaty w badaniu przez odbytnicę) i należy podjąć decyzję o wykonaniu biopsji gruczołu krokowego,
  • dla mężczyzn, u których wartości wolnego PSA i całkowitego PSA nie rozstrzygają o wskazaniu do biopsji gruczołu krokowego,
  • w przypadku utrzymującego się podejrzenia nowotworu prostaty, pomimo wyniku biopsji niepotwierdzającego jego obecność,
  • u mężczyzn obciążonych genetycznie rakiem stercza (gdy ojciec, stryjowie lub dziadek chorował na nowotwór stercza),
  • gdy w biopsji stercza wykryto komórki nowotworowe i należy ocenić ryzyko progresji oraz przewidzieć agresywność choroby.

Jak umówić się na test PCA3?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™

Płynna biopsja prostaty SelectMDx Liquid Biopsy ocenia ryzyko wykrycia w biopsji raka prostaty...

Więcej
Celowana biopsja pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI

Celowana biopsja (biopsja fuzyjna) to precyzyjne pobranie materiału do badania histopatologicznego z obszarów potencjalnie zajętych nowotworem.

Więcej
Badanie 4K

Badanie 4K jest badaniem wykazującym ryzyko wystąpienia agresywnego raka prostaty...

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>