fbpx

Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

MRI-1BCzym jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty?

W trakcie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego prostaty ocenia się rutynowo istotne klinicznie dla gruczołu węzły chłonne oraz inne struktury objęte badaniem.
Lekarz radiolog ocenia badanie w trzech podstawowych technikach obrazowania, które umożliwiają całościową ocenę ognisk patologicznych.

Metody te uwzględniają morfologię gruczołu (T2), charakter dyfuzji cząsteczek wody przez tkankę (DWI) oraz cechy wzmocnienia ognisk po podaniu kontrastu (perfuzja). Ogniska te są następnie punktowane według międzynarodowej skali PI-RADS, na podstawie obrazów z powyższych sekwencji oraz zaznaczone w plikach oraz przekazane urologowi, który w oparciu o nie wykonuje fuzyjną biopsję gruczołu krokowego.

Metoda ta pozwala lekarzowi urologowi na precyzyjną biopsję podejrzanych ognisk nowotworowych. Na podstawie obrazu MRI i szczegółowego opisu, specjalista może zlecić dalszy tok postępowania diagnostyczno-leczniczego.

Umów się na badanie

Jaki jest cel badania?

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku diagnostyki raka gruczołu krokowego, celem zlokalizowania nieprawidłowych ognisk oraz ustalenia czy ewentualne zmiany nowotworowe są ograniczone do gruczołu.

Jaki jest przebieg badania?

Badanie trwa od 40 minut do godziny i jest całkowicie bezbolesne. Podczas badania Pacjent otrzymuje dożylny kontrast, który jest inny niż w badaniu tomografii komputerowej. Kontrast ten nie jest na bazie związków jodu, tylko gadoliny. Kontrasty gadolinowe mają mniej przeciwwskazań oraz są bardzo dobrze tolerowane przez Pacjentów. Przed badaniem Pacjent otrzymuje ankietę, na której będą wymienione czynniki ryzyka.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty przeznaczony jest m.in. dla Pacjentów kwalifikowanych do wykonania biopsji stercza. oraz u każdego Pacjenta, u którego podwyższone jest PSA bez uchwytnej przyczyny.

Podstawowe przeciwwskazania:

Wcześniejsza reakcja alergiczna na podany środek kontrastowy z gadoliną, eGFR poniżej 30mL/min/1.73m2

Jeżeli Pacjent ma świadomość jakichkolwiek przeciwwskazania do podania kontrastu, uprzejmie prosimy o poinformowanie o tym lekarza prowadzącego badanie.

Jak mogę umówić się na badanie?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej