fbpx

Konsultacja pozabiegowa w leczeniu raka prostaty

7

Jaki jest cel konsultacji pozabiegowej w leczeniu raka prostaty?

Celem konsultacji jest monitoring stanu zdrowia Pacjenta po zabiegach związanych z leczeniem raka prostaty.

Regularne konsultacje pozabiegowe są niezbędne, aby proces leczenia nowotworu stercza przebiegał odpowiednio.

Umów wizytę

Na czym polega konsultacja pozabiegowa?

Po zastosowaniu wybranej metody leczenia u Pacjenta chorego na nowotwór prostaty, konieczny jest wieloletni okres monitorowania stanu zdrowia z zastosowaniem:

  • czułych parametrów biochemicznych,
  • badań obrazowych,
  • zabiegów weryfikacyjnych.

Konieczne jest systematyczne kontrolowanie poziomu stężenia PSA, ale coraz częściej też wykonywanie innych nowoczesnych badań molekularnych, w częstotliwości oraz z wartościami progowymi specyficznymi dla danej metody leczenia. Badania należy wykonywać w rożnych odstępach czasowych, w zależności od parametrów choroby, wieku, wyjściowego oraz pomiaru stężenia PSA oraz jego dynamiki.

Jeżeli w trakcie monitorowania stężenia PSA lub innego parametru nastąpi jego wzrost, może to świadczyć o wznowie procesu nowotworowego. W takich przypadkach stosowane są w naszym Ośrodku oraz we współpracujących pracowniach zaawansowane metody obrazowania o rożnych zaletach oraz czułościach poszczególnych technik:

  • wieloparametryczny rezonans magnetyczny,
  • badanie 68Ga-PSMA-PET/MRI,
  • badanie PSMA-PET/CT z oznakowaniem choliną,
  • rezonans magnetyczny całego ciała,
  • scyntygrafia kośćca.

Niejednokrotnie stan miejscowy po leczeniu wymaga weryfikacji histopatologicznej materiału uzyskanego za pomocą biopsji MRI-TRUS fusion. Badanie to jest dostępne w naszym ośrodku.

Dla kogo jest przeznaczona konsultacja pozabiegowa w leczeniu raka prostaty?

Regularną konsultację pozabiegową rekomendujemy wszystkim pacjentom, którzy mają za sobą etap leczenia raka prostaty.

Dodatkowe informacje

Możliwe jest, że w przebiegu po pierwotnym leczeniu wymagana będzie zmiana lub uzupełnienie terapii. Wzrost PSA może definiować wznowę biochemiczną, która wyprzedza o długi okres czasu wznowę kliniczną i wystąpienie objawów. Po zastosowaniu leczenia operacyjnego (radykalna prostatektomia) można zastosować radioterapię ratującą, celowane HIFU wznowy lub leczenie hormonalne oraz chemioterapię.

Podejrzenie wznowy, wykryte w badaniu obrazowym po leczeniu radykalnym, na przykład w węzłach chłonnych, może być także leczona u wybranych Pacjentów selektywną limphadenektomią z zastosowaniem 111In-PSMA radioguided surgery. Tego typu terapia jest przeprowadzana w naszym ośrodku przy współpracy z pracownią medycyny nuklearnej. Również po zastosowaniu radioterapii z pól zewnętrznych w leczeniu pierwotnym, możliwe jest ratujące leczenie operacyjne, celowane leczenie HIFU wznowy oraz brachyterapia.

W trakcie hormonoterapii, w przypadku progresji choroby, można zastosować jego modyfikację, np. dołączyć do leczenia anty-androgen (lek blokujący receptory swoiste dla hormonów androgennych w komórkach prostaty) lub rozpocząć chemioterapię. Prowadzimy terapię hormonalną dalszego rzutu lekami niedostępnymi normalnie w innych ośrodkach medycznych, chociaż wiele z nich wiąże się z ograniczeniami refundacyjnymi.konsultacje lekarzy specjalistów oraz karty informacyjne dotyczące dotychczasowego leczenia dostarczone przez pacjenta, wywiad medyczny oraz ewentualne badania dodatkowe, które mogą zostać zalecone po konsultacji.

Jak mogę umówić się konsultacje?

W celu umówienia konsultacji, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Leczenie impotencji – implant prącia

Zabieg ma na celu przywrócenie sprawności seksualnej Pacjenta dzięki wyleczeniu zaburzeń erekcji.

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

NAPISZ DO NAS
close slider

Treść klauzuli informacyjnej