Jaki jest cel konsultacji pozabiegowej w leczeniu raka prostaty?
Celem konsultacji jest monitoring stanu zdrowia Pacjenta po zabiegach związanych z leczeniem raka prostaty.
Regularne konsultacje pozabiegowe są niezbędne, aby proces leczenia nowotworu stercza przebiegał odpowiednio.
Na czym polega konsultacja pozabiegowa?
Po zastosowaniu wybranej metody leczenia u Pacjenta chorego na nowotwór prostaty, konieczny jest wieloletni okres monitorowania stanu zdrowia z zastosowaniem:
- czułych parametrów biochemicznych,
- badań obrazowych,
- zabiegów weryfikacyjnych.
Konieczne jest systematyczne kontrolowanie poziomu stężenia PSA, ale coraz częściej też wykonywanie innych nowoczesnych badań molekularnych, w częstotliwości oraz z wartościami progowymi specyficznymi dla danej metody leczenia. Badania należy wykonywać w rożnych odstępach czasowych, w zależności od parametrów choroby, wieku, wyjściowego oraz pomiaru stężenia PSA oraz jego dynamiki.
Jeżeli w trakcie monitorowania stężenia PSA lub innego parametru nastąpi jego wzrost, może to świadczyć o wznowie procesu nowotworowego. W takich przypadkach stosowane są w naszym Ośrodku oraz we współpracujących pracowniach zaawansowane metody obrazowania o rożnych zaletach oraz czułościach poszczególnych technik:
- wieloparametryczny rezonans magnetyczny,
- badanie 68Ga-PSMA-PET/MRI,
- badanie PSMA-PET/CT z oznakowaniem choliną,
- rezonans magnetyczny całego ciała,
- scyntygrafia kośćca.
Niejednokrotnie stan miejscowy po leczeniu wymaga weryfikacji histopatologicznej materiału uzyskanego za pomocą biopsji MRI-TRUS fusion. Badanie to jest dostępne w naszym ośrodku.
Dla kogo jest przeznaczona konsultacja pozabiegowa w leczeniu raka prostaty?
Regularną konsultację pozabiegową rekomendujemy wszystkim pacjentom, którzy mają za sobą etap leczenia raka prostaty.
Dodatkowe informacje
Możliwe jest, że w przebiegu po pierwotnym leczeniu wymagana będzie zmiana lub uzupełnienie terapii. Wzrost PSA może definiować wznowę biochemiczną, która wyprzedza o długi okres czasu wznowę kliniczną i wystąpienie objawów. Po zastosowaniu leczenia operacyjnego (radykalna prostatektomia) można zastosować radioterapię ratującą, celowane HIFU wznowy lub leczenie hormonalne oraz chemioterapię.
Podejrzenie wznowy, wykryte w badaniu obrazowym po leczeniu radykalnym, na przykład w węzłach chłonnych, może być także leczona u wybranych Pacjentów selektywną limphadenektomią z zastosowaniem 111In-PSMA radioguided surgery. Tego typu terapia jest przeprowadzana w naszym ośrodku przy współpracy z pracownią medycyny nuklearnej. Również po zastosowaniu radioterapii z pól zewnętrznych w leczeniu pierwotnym, możliwe jest ratujące leczenie operacyjne, celowane leczenie HIFU wznowy oraz brachyterapia.
W trakcie hormonoterapii, w przypadku progresji choroby, można zastosować jego modyfikację, np. dołączyć do leczenia anty-androgen (lek blokujący receptory swoiste dla hormonów androgennych w komórkach prostaty) lub rozpocząć chemioterapię. Prowadzimy terapię hormonalną dalszego rzutu lekami niedostępnymi normalnie w innych ośrodkach medycznych, chociaż wiele z nich wiąże się z ograniczeniami refundacyjnymi.konsultacje lekarzy specjalistów oraz karty informacyjne dotyczące dotychczasowego leczenia dostarczone przez pacjenta, wywiad medyczny oraz ewentualne badania dodatkowe, które mogą zostać zalecone po konsultacji.
Jak mogę umówić się konsultacje?
W celu umówienia konsultacji, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.
Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty
High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia
Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Leczenie impotencji – implant prącia
Zabieg ma na celu przywrócenie sprawności seksualnej Pacjenta dzięki wyleczeniu zaburzeń erekcji.