fbpx

Konsultacja seksuologiczna

Jaki jest cel konsultacji?

Konsultacja seksuologiczna pozwala na diagnostykę i ewentualne wdrożenie leczenia zaburzeń seksuologicznych.

Na czym polega konsultacja seksuologiczna?

Konsultacja seksuologiczna pozwala na diagnostykę i ewentualne wdrożenie leczenia zaburzeń seksuologicznych. W zespole HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty pacjentów konsultuje seksuolog dr hab. n. med Józef Haczyński.

Umów wizytę

Dodatkowe informacje

Poczucie wartości mężczyzn chorujących na raka prostaty znacznie się obniża, a większość z nich ma do siebie krytyczny stosunek. Po zakończeniu leczenia raka prostaty mężczyźni łatwo koncentrują się na tej części ciała, która została zaatakowana przez nowotwór, a jej funkcjonalność zmieniona na skutek choroby.

Istotne jest, żeby pacjent dostał informację zwrotną na temat czasu powrotu do formy po zakończeniu leczenia raka prostaty. Powinien dostać również pełną informację dotyczącą metod radzenia sobie z dysfunkcjami seksualnymi oraz możliwość skonsultowania się ze specjalistami w celu ustalenia przyczyn zaburzenia seksualnego. Bardzo pomocna w procesie leczenia będzie również informacja zwrotna dla pacjenta, że właściwa diagnoza pozwoli wybrać skuteczną metodę leczenia zaburzeń seksualnych.

W następstwie leczenia raka prostaty u mężczyzn mogą pojawić się zaburzenia seksualne takie jak:

  • zaburzenia erekcji,
  • brak orgazmu,
  • ból podczas stosunku,
  • brak wytrysku,
  • zmniejszona intensywność orgazmów lub ich całkowity brak.

Zaburzenia te mogą pojawić się w następstwie leczenia raka prostaty. Wiele zaburzeń seksualnych będących skutkiem leczenia raka prostaty ma charakter przejściowy, ale również może to być zmiana o charakterze nieodwracalnym.

W wyniku tego typu zmian atrakcyjność seksualna może być postrzegana przez pryzmat wyglądu zewnętrznego a przede wszystkim sprawności seksualnej. Często zupełnie pomijane są bardzo istotne wartości: dojrzałość, dobroć, osobowość konkretnego człowieka, poczucie humoru.

Wielu Pacjentów rozpoznanie choroby nowotworowej mobilizuje do podjęcia działań mających na celu wyleczenie. Jest to długi proces podczas którego zachodzi wiele zmian związanych z gradacją priorytetów: zdrowie, rodzina, praca, seks, pieniądze.

Pojawia się wiele pytań dotyczących jakości życia jak również sprawności seksualnej w trakcie leczenia raka prostaty i po jego zakończeniu. Emocje związane z aktywnością seksualną wpływają na samopoczucie chorego, na jego radość życia, samoocenę, poczucie wartości, relację z partnerką, regulację emocjonalną. Seksualność stanowi bardzo ważny aspekt życia, który niestety zazwyczaj jest pomijaną kwestią w przypadku mężczyzn leczonych z powodu choroby nowotworowej zarówno przez lekarzy jak również przez pacjentów.

Dla kogo przeznaczona jest konsultacja seksuologiczna?

Jest przeznaczona dla Pacjentów po zakończeniu leczenia raka prostaty. Istotne jest, żeby pacjent dostał informację  zwrotną na temat czasu powrotu do pełnej formy zdrowotnej. Pacjent powinien otrzymać również otrzymać pełną informację dotyczącą metod radzenia sobie z dysfunkcjami seksualnymi oraz możliwość skonsultowania się ze specjalistami w celu ustalenia przyczyn zaburzenia seksualnego. Bardzo pomocna w procesie leczenia  będzie również informacja zwrotna dla Pacjenta, że właściwa diagnoza pozwoli wybrać skuteczną metodę leczenia zaburzeń seksualnych.

Najważniejsze jest żeby pacjent miał świadomość , że niezależnie od tego jak leczenie wpłynie na  sprawność seksualną  -  czułość, otwartość i bliskość między partnerami zawsze jest możliwa. Przy dużym wsparciu partnerki oraz korzystaniu z profesjonalnej pomocy istnieje bardzo duża szansa na  prowadzenie aktywnego życia erotycznego.

Jak mogę umówić się na konsultacje?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Konsultacja z psychoonkologiem

Wsparcie psychologiczne jest niezbędnym elementem każdego skutecznego leczenia - choruje nie tylko ciało...

Więcej
Konsylium

Przed mężczyzną, u którego wykryto raka gruczołu krokowego, i jego bliskimi, stoi trudna decyzja...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej