fbpx

Leczenie kamicy nerkowej

HIFU CLINIC Urologia oferuje możliwość skorzystania z nowoczesnych metod leczenia kamicy nerkowej. Mało inwazyjne zabiegi RIRS czyli wsteczna chirurgia śródnerkowa to zabiegi, które nie naruszają ciągłości tkanek, wykonywane są w trybie jednodniowej hospitalizacji i niewymagają długotrwałej rekonwalescencji.

W HIFU CLINIC Urologia oferujemy pacjentom pełną diagnostykę, koordynację pacjenta, pomoc doświadczonych specjalistów urologii oraz najwyższej jakości opiekę około- i pozabiegową. Zapraszamy do kontaktu:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ +48 530 035 036

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa jest chorobą objawiąjacą się ostrymi dolegliwościami bólowymi – pacjenci opisują występujący w jej przebiegu ból jako najsilniejszy w życiu. Do niedawna kamienie nerkowe usuwane były wyłącznie tradycyjną metodą chirurgiczną, jednak obecenie dostępna jest również mało inwazyjna metoda leczenia kamicy nerkowej - RIRS. W przebiegu zabiegu RIRS wykorzystywany jest giętki endoskop fURS, który pozwala na precyzyjną ocenę moczowodu i nerki oraz dotarcie do kamieni położonych nawet w trudno dostępnych miejscach i ich usunięcie.

W przebiegu kamicy nerkowej dochodzi do powstania w nerkach złogów, zwanych kolokwialnie kamieniami moczowymi. Są one zbudowane z substancji chemicznych znajdujących się w moczu. U osób zdrowych substancje te obecne są w moczu w formie rozpuszczonej, ale czasami ich ilość jest zbyt duża i dochodzi do powstania złogów, mogące osiągać nawet kilkanaście milimetrów średnicy!

Jakie korzyści dla pacjenta niesie leczenie kamicy nerkowej metodą RIRS?

  • Zabieg pozwala na skutecznie leczenie kamicy nerkowej u zdecydowanej większości pacjentów – kwalifikowane są do niego złogi o średnicy od 5 mm do nawet 2,5 cm. Skład i twardość złogu nie mają znaczenia.
  • Zabiegi RIRS są mało inwazyjne, nie wiążą się z traumatyzacją tkanek, są obarczone o wiele niższym ryzykiem powikłań. Umożliwiają również jednoczesne usunięcie złogów z obu nerek.
  • Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym w trybie jednodniowej hospitalizacji – większość pacjentów tego samego dnia, kilka godzin po zabiegu opuszcza szpital.
  • Zabieg nie wymaga wykonywania nacięć skórnych. Endoskop jest wprowadzany do organizmu przez cewkę moczową – po zlokalizowaniu złogu jest on rozkruszany przy pomocy energii emitowanej przez laser holmowy.
  • Po usunięciu kamienia do układu kielichowo-miedniczkowego wprowadzany jest cewnik, który ułatwia odpływ moczu wraz z pozostałościami złogu, a także przyspiesza proces gojenia błon śluzowych.

Jaki przebiega leczenie kamicy nerkowej metodą RIRS - wsteczna chirurgia śródnerkowa?

Przed operacją pacjent przechodzi konsultacje oraz niezbędne badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj do godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Po usunięciu kamienia lub nowotworu, do układu kielichowo- miedniczkowego nerki zostaje wprowadzony cewnik, który pozostaje w moczowodzie przez kilka dni po zabiegu, aby ułatwić odpływ moczu oraz proces gojenia błony śluzowej dróg moczowych. Większość pacjentów, u których wykonywany jest zabieg RIRS, jest wypisywana do domu kilka godzin po zabiegu lub dzień później.

Dla kogo przeznaczone jest leczenie kamicy nerkowej metodą RIRS - wsteczna chirurgia śródnerkowa?

Zabieg RIRS- wstecznej chirurgii śródnerkowej jest przeznaczony dla Pacjentów z kamicą moczowodową lub nerkową, posiadających złogi wielkości od 5mm do 2,5cm, oraz dla pacjentów z nowotworami górnych dróg moczowych o niskim stopniu zaawansowania po ścisłej kwalifikacji urologa prowadzącego.

Jak mogę umówić się na zabieg?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 530 035 036, przez email pod adresem kontakt@hifu.pl lub poniższy formularz kontaktowy.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej