fbpx

Elektroresekcja prostaty (TURP)

Elektroresekcja prostaty (TURP)Co to jest elektroresekcja prostaty (TURP)?

Elektroresekcja prostaty (TURP) jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia i długotrwałej kontroli gruczolakowatego przerostu stercza. Jest także jedną z pierwszych najskuteczniejszych małoinwazyjnych, endourologicznych procedur chirurgicznych w nowoczesnej urologii.

Elektroresekcja prostaty (TURP) to zabieg przezcewkowej elektroresekcji tkanki gruczolaka w obrębie gruczołu krokowego. Zabieg ten ma zastosowanie w leczeniu łagodnego rozrostu stercza (BPH– benign prostate hyperplasia).

Jaki jest cel zabiegu?

Celem zabiegu jest poprawa jakości życia i zapewnienie codziennego komfortu mężczyźnie.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na usunięciu okołocewkowego obszaru stercza. Narzędzia wprowadzane są przez resektoskop, a następnie elektroda tnąca wycina kawałki gruczołu. Fragmenty tkanki stercza są usuwane przez cewkę moczową i wysyłane do badania histopatologicznego.
To jedna z kluczowych zalet w stosunku do leczenia zachowawczego czy małoinwazyjnego. Uzyskanie wycinków do badania może pozwolić na rozpoznanie raka gruczołu krokowego (nawet 8% TURP).

Resekcja gruczołu krokowego odbywa się w warunkach szpitalnych,najczęściej w znieczuleniu dolędziwiowym. Zabieg trwa około godziny i wykonuje go urolog. Po zabiegu Pacjent ma założony cewnik do pęcherza od 36 do 48 godzin.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Zabieg chirurgiczny przeznaczony jest dla Pacjentów, którzy:

  • cierpią na powikłania związane z przebiegiem łagodnego rozrostu stercza (BPH, gruczolak stercza) polegające na problemach z oddawaniem moczu,
  • nie osiągnęli zadowalającego złagodzenia objawów rozrostu stercza pod wpływem farmakoterapii,
  • chcą zrezygnować z długofalowej terapii i pragną szybkiego oraz ostatecznego wyleczenia.

Dodatkowe informacje

Czym jest łagodny rozrost stercza?

Łagodny rozrost stercza (BPH, gruczolak stercza) polega na rozroście prawidłowych komórek gruczołowych oraz komórek podścieliska gruczołu krokowego, prowadząc do wzrostu objętości gruczołu krokowego i co za tym idzie do upośledzenia przepływu moczu przez odcinek cewki sterczowej.

BPH nie jest stanem „przedrakowym", jednakże współistnienie tej choroby z rakiem stercza jest częste, ze względu na częste występowaniu obu chorób oraz wspólnego czynnika ryzyka który jest wiek mężczyzny. Choroba ta występuje u ponad 50% mężczyzn powyżej 60 r.ż. i wraz z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.

Jakie są skutki uboczne zabiegu elektroresekcji prostaty (TURP)?

Skutkiem ubocznym zabiegu TURP jest wytrysk wsteczny nasienia u około 80% Pacjentów, czego nie powinno zaliczać się do powikłań. Rzadkimi powikłaniami mogą być zwężenie cewki moczowej, oraz uszkodzenie mechanizmu zwieracza zewnętrznego cewki powodując zaburzenia w trzymaniu moczu. Nierzadkie natomiast są powikłania w przebiegu pozabiegowym natury infekcyjnej, które są jednak przejściowe.

Jak mogę umówić się na leczenie?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub +48 512 077 460 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Konsultacja wyniku badania histopatologicznego

Rozpoznanie raka prostaty w badaniu histopatologicznym jest jedynym sposobem potwierdzenia rozpoznania...

Więcej
Konsultacja urologiczna

Konsultacja trwa około 20 minut i nie wymaga uprzedniego przygotowania.

Więcej
Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>