fbpx

Praca z blizną pooperacyjną

Praca z blizną oparta jest o metodykę pracy, stworzoną przez terapeutkę Integracji Strukturalnej Sharon Wheeler. Jej ponad 40-letnie doświadczenie pracy z bliznami pozwoliło opracować zbiór bardzo delikatnych, ale zarazem bardzo skutecznych technik manualnego oddziaływania na tkankę blizny. Metodyka tej pracy opiera się o stopniowe i warstwowe uruchamianie ślizgu wszystkich drobnych warstw powięziowych, które po uszkodzeniu podczas zabiegu chirurgicznego, mają utrudniony ruch względem siebie oraz gromadzą w tej okolicy zagęszczenia kolagenowe. Ponadto, praca uwalniająca ruch tkanek w miejscu pooperacyjnym, zmniejsza napięcie przenoszące się na inne bardziej odległe części ciała, które zazwyczaj kompensacyjnie zmieniają swoje ułożenie i napięcie w celu zmniejszenia naprężeń w miejscu uszkodzonych tkanek.

praca z blizna pooperacyjna

 

Czym jest blizna?

Blizna, jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Do takich uszkodzeń może dojść w wyniku: zabiegów chirurgicznych, urazu, cięcia, dużego obrzęku, czy stłuczenia lub po naświetlaniach czy poparzeniach. Najczęściej po zabiegach chirurgicznych, podczas których zostaje przerwana tkanka łączna, pojawiają się właśnie blizny. Sama blizna to jednak znacznie więcej niż to, co widzimy gołym okiem na powierzchni skóry. Podczas zabiegów chirurgicznych dochodzi do uszkodzenia warstw powięziowych, które następnie mają utrudniony ruch względem siebie oraz gromadzą w tej okolicy zagęszczenia kolagenowe. Utrudnia to prawidłowe odżywienie okolicznych tkanek, przepływ krwi i swobodę poruszania się zlokalizowanych w miejscu po zabiegowym nerwów0

Jak wygląda praca z blizną?

Praca z blizną to bardzo delikatna praca manualna, która przez wielokrotne powtarzanie delikatnych ruchów trących i pociągających lub kompresji, powoduje stopniowe uruchamianie kolejnych warstw tkankowych. Poczynając od skóry, aż po głębokie zrosty sięgające wewnątrz ciała. Praca ta, poprzez pociąganie poszczególnych głębokości warstw tkankowych w odpowiednim tempie i w odpowiednim kierunku, powoli wygładza miejsca ograniczonego ślizgu tkankowego. W ten sposób dotyk terapeuty wygładza relacje ułożenia poszczególnych warstw względem siebie i zmienia ich kształt w przestrzeni. Siła dotyku jest na tyle duża, że w połączeniu z ciepłem ręki terapeuty i umiejętnym kierunku oddziaływania sprawia, że wszystkie zagęszczenia kolagenowe, które zostały zabudowane podczas procesu gojenia i okresu ograniczenia ruchu, rozpuszczają się pozostawiając nienaruszone prawidłowe struktury anatomiczne.

Dla kogo?

Praca z blizną jest odpowiednią terapia po zabiegową każdego, kto ma bliznę związaną z zabiegiem chirurgicznym, uszkodzeniem ciała w wyniku urazu cięcia, dużego obrzęku, czy stłuczenia lub po naświetlaniach czy poparzeniach.

Kiedy najlepiej zacząć terapię?

Pracę z blizną można rozpoczynać od momentu kiedy staje się ona sucha, nie sączy się i nie jest ciepła. Można pracować również z bliznami wieloletnimi i nadal uzyskiwać bardzo dobre zmiany i efekty pracy.

Dlaczego warto?

Nieleczone blizny, nawet jeśli nie dają objawów bezpośrednio po zabiegu oraz nie są bolesne same w sobie, mogą z czasem powodować zmianę ułożenia ciała i dążenie do zrównoważenia braku ruchu w jej okolicy, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania przeciążeń, urazów oraz kolejnych wadliwych wzorców kompensacyjnych dotyczących ułożenia całego ciała w przestrzeni.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Efekty pracy z blizną  są uzależnione od rodzaju blizny, reaktywności tkanki oraz rodzaju uszkodzenia. Jednak blizny zazwyczaj zmieniają się poprzez dotyk. Stają się bardziej gładkie, miękkie, równiejsze. Często udaje się również wizualnie zmienić ich kolor kształt (np. szerokość rozejścia się tkanki, czy wypukłość lub wciągnięcie tkanki blizny może się zmienić). Przy zaburzeniach czucia, zdarza się też, że przywrócenie ruchu tkanek otaczających bliznę, przywraca czucie lub koi ból w okolicy blizny. Ponadto, praca z blizną potrafi bardzo silnie zmienić równowagę biomechaniczną ciała, likwidując dolegliwości w innych obszarach ciała. Częstym powiązaniem pomiędzy bliznami w obrębie klatki piersiowej będą bóle i dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa, bóle w stawach kończyn górnych, czy bóle miednicy, bioder i przejścia piersiowo - lędźwiowego. Dolegliwości po mastektomii związane są z ograniczeniem ruchu tkanek wokół mięśnia piersiowego większego i mniejszego, najszerszego grzbietu i zębatego przedniego, które wpływają na zaburzenia rotacyjne prowadzące do tego typu dolegliwości.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™

Płynna biopsja prostaty SelectMDx Liquid Biopsy ocenia ryzyko wykrycia w biopsji raka prostaty...

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej