fbpx

Radioterapia z pól zewnętrznych

RadioterapiaCo to jest radioterapia z pól zewnętrznych?

Radioterapia z pól zewnętrznych, to metoda leczenia, którą można zastosować w leczeniu nowotworu prawie w każdym stadium zaawansowania. Pacjent, u którego wykryto nowotwór prostaty może zostać zakwalifikowany do leczenia tą metodą zamiast leczenia operacyjnego.

Tę metodę leczenia stosuje się niekiedy również po leczeniu zabiegowym w celu zniszczenia nieusuniętych komórek nowotworowych (leczenie adjuwantowe - w przypadku dodatnich marginesów chirurgicznych w badaniu histopatologicznym).

Radioterapia ma też zastosowanie w leczeniu zaawansowanego stadium choroby, celem uśmierzenia bólu spowodowanego przerzutami do kości.

Początki nowoczesnej radioterapii sięgają połowy XX wieku. W ostatnich 30 latach nastąpił gwałtowny rozwój technik w radioterapii i postęp w określaniu obszaru, który poddany będzie napromienianiu.

Udoskonalone formy obrazowania przestrzennego pozwoliły na precyzyjne określenie obszarów będących celem radioterapii - conformal 3-D radiotherapy, intensity modulated radtiotherapy.

Na czym polega radioterapia z pól zewnętrznych?

W leczeniu metodą radioterapii, gdzie wykorzystuje się promieniowanie o wysokiej energii, wiązki promieni nakierowywane są z zewnątrz ciała bezpośrednio gruczoł krokowy.

Leczenie polega na krótkich, codziennych (5 dni w tygodniu) sesjach napromieniania przez okres około 6-7 tygodni. Pacjent nie musi być hospitalizowany i codziennie pojawiać się w szpitalu na kolejne sesje leczenia.

Liczba odległych powikłań po leczeniu radioterapią:

  • powikłania ze strony układu moczowo-płciowego dotyczą 10,5% chorych,
  • powikłania żołądkowo-jelitowe dotyczą 8,1% badanych,
  • krwiomocz - 4% pacjentów,
  • problemy z oddawaniem moczu – 3,5% pacjentów,
  • krwawienie z odbytnicy – 4,7% badanych,
  • popromienne zapalenie odbytnicy – 1,1% mężczyzn.

Około 50% pacjentów poddawana zewnętrznej radioterapii cierpi na trwałe zaburzenia erekcji. Niektórzy mężczyźni zgłaszają również nietrzymanie moczu.

Jak mogę umówić się na terapię?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności skierowania na terapię, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej