fbpx

Radykalna prostatektomia otwarta

Radykalna prostatektomia otwarta jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym u pacjentów chorych na raka stercza. Usunięcie chorobowo zmienionego gruczołu krokowego, w przypadku guza ograniczonego do narządu, jest najskuteczniejszą metodą leczenia raka prostaty, która w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie. Zabieg ten może być też przeprowadzony u wybranych chorych z lokalnie zaawansowanym nowotworem.

radykalna prostatektomia otwarta

Radykalna prostatektomia otwarta umożliwia zmiany zakresu zabiegu w trakcie jego trwania, po wizualnej ocenie lokalnego zaawansowania przez operatora.

Co to jest radykalna prostatektomia otwarta?

Radykalna prostatektomia otwarta to metoda leczenia raka prostaty, polegająca na usunięciu całego gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz, w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych. Zabieg wykonuje się poprzez nacięcie powłok brzucha nad spojeniem łonowym, co pozwala operatorowi na wizualną ocenę miejscowego zaawansowania nowotworu i indywidualnych warunków anatomicznych pacjenta. Dostęp załonowy pozwala na wykonanie jednoczasowej limfadenektomii, czyli usunięcia węzłów chłonnych i pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia odbytnicy w czasie operacji.

Jaki jest cel zabiegu?

U pacjentów z lokalnie rozwijającym się nowotworem celem terapii jest pełne wyleczenie. W przypadku zaawansowanej miejscowo choroby, zabieg ten jest wykonywany w ramach leczenia multimodalnego - celem jest nie tylko wyleczenie ale też poprawa rokowania i wydłużenie życia pacjentów.

Jaki jest przebieg radykalnej prostatektomii otwartej?

Pacjent zostaje przyjęty do oddziału dzień przed zabiegiem, gdzie przechodzi niezbędne konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu pacjent ułożony jest na plecach, chirurg-urolog wykonuje nacięcie od spojenia łonowego do pępka, dzięki czemu uzyskuje dostęp do pęcherza moczowego i prostaty bez otwierania jamy otrzewnowej. W trakcie zabiegu, do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik, który zostaje utrzymany przez jakiś czas po zabiegu. Większość pacjentów leczonych metodą otwartej prostatektomii zostaje wypisana ze szpitala w ciągu kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.

Dla kogo przeznaczona jest radykalna prostatektomia otwarta?

Radykalna prostatektomia otwarta  jest przeznaczona dla pacjentów z nowotworem stercza ograniczonym do narządu lub zaawansowanym miejscowo, z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu metodą laparoskopową.

Jak mogę umówić się na zabieg?

W celu konsultacji oraz kwalifikacji do  wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

W HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty zabiegi radykalnej prostatektomii otwartej wykonuje zespół doświadczonych specjalistów, który prowadzi dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej