fbpx

Dr n. med. Marek Filipek

Na czele zespołu medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty stoi dr n. med. Marek Filipek, specjalista w dziedzinie urologii i chirurgii ogólnej. Dr M. Filipek jest pierwszym urologiem w Polsce, który został w 2012 roku, certyfikowanym przez producenta sprzętu (EDAP TMS, Francja) operatorem Ablatherm® HIFU. Dr Filipek, jako jedyny operator w środkowo-wschodniej części Europy, ma możliwość szkolić lekarzy oraz zespoły medyczne w innych ośrodkach w zakresie metody HIFU. Jednocześnie jako Szef Zespołu HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracuje ze Szpitalem Św. Elżbiety w Warszawie.

Dr Filipek jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie w 1977 roku ukończył Wydział Lekarski, w 1980 roku uzyskał specjalizację I stopnia z zakresu chirurgii ogólnej, a w 1986 roku II stopnia z urologii. W 1999 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych.

Dr n. med. Marek Filipek pełni funkcję Ordynatora Oddziału Urologii Samodzielnego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Stworzył on od podstaw jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych oddziałów urologicznych w Polsce.

Dr Filipek przez wiele lat był związany z Kliniką Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracował jako starszy asystent i wykładowca.  Uczestniczył w wielu kursach naukowych i doskonalących. Przebywał na stażach i stypendiach w wielu prestiżowych zagranicznych ośrodkach urologicznych, m.in. w Klinice Urologii Profesora F. Debruyne'a w Nijmegen. W latach 2000-2006 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie.

Dr n. med. Marek Filipek jest propagatorem innowacyjnych metod leczniczych i technik operacyjnych. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń prostaty.

Umów wizytę

 

Działalność naukowa

Dr n. med. Marek Filipek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (w 1997 roku pełnił funkcję V-ce przewodniczącego Oddziału Krakowskiego PTU). Jest również pełnoprawnym członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Był także wielokrotnie nagradzany za działalność naukową i osiągnięcia w dziedzinie urologii (laureat m.in. I nagrody PTU oraz nagrody im. prof. Zewa Wajsmana). 

W dorobku naukowym dr. n.med. Marka Filipka znajduje się kilkadziesiąt publikacji i referatów wygłaszanych na polskich i zagranicznych zjazdach oraz kongresach. Jest on autorem ponad 30 publikacji i referatów zamieszczonych m.in. w Urologii Polskiej czy wygłoszonych w ramach zjazdów Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Wielokrotnie brał on udział również w międzynarodowych, wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Co roku dr Filipek bierze udział również w zjazdach Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.

Działalność naukowa

Wybrane uczestnictwo w Kongresach oraz publikacje dr. Filipka:  

 • Prace oryginalne na EAU 14th Central European Meeting (CEM), (Kraków, 2014r.)
  • The assessment of PSA concentration dynamics in prostate cancer patients treated with radical-HIFU in own material - preliminary findings.
  • The role of TURP in the assessment of T-staging of prostate cancer in a group of patients undergoing primary radical-HIFU in own material.
  • Prostate biopsy in patients following high intensity focused ultrasound (HIFU) therapy for prostate cancer in own material preliminary results.
 • Certificate of Attendance in the Masterclass NMIBC (Amsterdam, 2014r.)
 • Prace oryginalne na materiale własnym na Kongresie Polskiego Towarzystwa Urologicznego (2014r.)
  • Rola TURP w ocenie stopnia zaawansowania miejscowego raka stercza w grupiechorych poddanych pierwotnemu radical HIFU w materiale wł
  • Ocena dynamiki zmian stężenia PSA u chorych na raka stercza, poddanych radical HIFU w materiale wł Obserwacje wstępne.
  • Biopsja stercza u chorych po leczeniu z powodu raka stercza metodą high intensity focused ultrasound (HIFU) w materiale wł Obserwacje wstępne.
 • Wykład „Zastosowanie HIFU w leczeniu raka stercza” podczas Kongresu naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego (2013r.)
 • Artykuł w Przeglądzie Urologicznym 2013/5 (81) „Zastosowanie ogniskowej wysokoenergetycznej terapii ultradźwiękowej (HIFU) w raku stercza’ (2013r.) (współautor)
 • Wykład „Termiczna przezodbytnicza ablacja ultradźwiękowa stercza (HIFU) – metoda leczenia wznów raka gruczołu krokowego? Wznowa raka gruczołu krokowego po leczeniu radykalnym” w Centrum Olimpijskim(Warszawa, 2013r33rd Congress of the Societe Internationale d'Urologie, (Vancouver, Canada, 2013r.)
 • XI Urologiczne Forum Naukowe (Porto, Portugalia, 2012r.)
 • 32nd Congress of the Societe Internationale d'Urologie (Fukuoka, Japan 2012r.)
 • Poprowadzenie seminarium naukowego w Grodzisku Mazowieckim, które dotyczyło możliwości wykorzystania skoncentrowanych ultradźwięków (metoda HIFU) w leczeniu raka prostaty u polskich pacjentów (2012r.)
 • SIU World Meeting on Lower Urinary Tract Dysfunction (Marrakech, Morocco 2010r.)
 • 12th Europen Prosthesis Urology Workshop at Fundacio Puigvert (Barcelona, Spain 2011r.)
 • Annual Meeting of the International Continence Society /ICS/ and International Urogynecological Association /IUGA (Toronto, Canada, 2010r.)
 • Annual Meeting of the American Urological Association in Chicago (Illinois 2009r.)
 • 24th Annual EAU Congress (Stockholm, Sweden, 2009r.)
 • 30th Congress of the Societe Internationale d'Urologie (Shanghai, China 2009r.)
 • Urological Society of Australia and New Zealand, Annual Scientific Meeting (Adelaide, Australia, 2007r.)
 • Global Prostate Cancer Summit (Athens, Greece, 2005r.)
 • XIV ESPU Congress March IFEMA (Madrid, Spain, 2003r.)
 • Katedra I Klinika Urologii Akademii Medycznej w Warszawie: Pierwsze Warszawskie Seminarium Neurourologii (2002r.)
 • 10th World Congress of the International Society for Sexual Impotence Research, Montreal (2002r.)
 • Globalna Konferencja Medyczna Lilly: „Changing the nature of ED treatment”, Indianapolis GMC/Lilly (2002r)
 • Szkoła Urologii Komitetu Edukacji PTU: „Rak pęcherza moczowego” – Centrum Onkologii w Kielcach (2002r.)
 • Szkolenie prowadzone przez Ministra Zdrowia dla menadżerów służby zdrowia: „Umiejętności psychospołeczne menedżera przydatne w procesie zmian” (2001r.)
 • Kurs laparoskopowy w Oddziale Urologii Szpitala im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy: „Laparoskopia w Urologii” (2001r.)

Współpraca zagraniczna

Dr n. med. Marek Filipek ceni sobie współpracę oraz wymianę doświadczeń z zagranicznymi ośrodkami medycznymi, które specjalizują się w nowoczesnych metodach leczenia raka gruczołu krokowego. Od 2011 roku, zespół HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracuje z dr. n. med. Stefanem Thüroffem z Klinikum Harlaching w Monachium, gdzie od ponad 18 lat wykonuje się zabiegi metodą HIFU w leczeniu raka stercza. Najtrudniejsze historie chorób pacjentów często omawiane są przez specjalistów z HIFU CLINIC oraz zespół z Monachium.

Od 2013 roku specjaliści ośrodka medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracują z prof. Markiem Embertonem oraz dr. Hashimem Ahmedem w zakresie Sonablate 500 HIFU na Uniwersytecie University College w Londonie. Są to specjaliści w dziedzinie focal therapy of prostate cancer.

W 2014 roku, dr Filipek odbył szkolenie z zakresu Focal-One HIFU, z dr. Albertem Geletem,  w Hospices Civils de Lyon Edouard Herriot Hospital, w Lyonie, we Francji.  W tym samym roku, w kwietniu, doktor brał również udział w kursie Europejskiej Szkoły Urologii “Focal therapy in prostate cancer” w Stockholmie.

Dr Filipek posługuje się biegle językiem angielskim.

 

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej