Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan W. Czarniecki, członek Zespołu Medycznego HIFU CLINIC, jest drugim urologiem w Polsce, który uzyskał certyfikat EDAP TMS dla Ablatherm® HIFU. Pierwszym certyfikowanym operatorem Ablatherm® HIFU w Polsce jest dr n. med. Marek Filipek, Szef Zespołu Medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Jako członek Zespołu HIFU CLINIC Dr Stefan W. Czarniecki współpracuje ze Szpitalem Medicover w Warszawie na Wilanowie. Posiada międzynarodowy tytuł FEBU (Fellow of the European Board of Urology).

Dr Stefan W. Czarniecki ukończył studia medyczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W szpitalu Mater Dei na Malcie odbywał rotacje kliniczne, a praktyki medyczne na oddziałach kardiologii inwazyjnej, medycyny wewnętrznej i medycyny ratunkowej. Posiada certyfikaty Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) w urologicznej diagnostyce ultrasonograficznej. Dr Stefan W. Czarniecki ukończył rezydenturę w Oddziale Urologicznym w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Dr Stefan W. Czarniecki urodził się w USA. Studiował na Uniwersytecie McGill w Montrealu, gdzie pracował w dziedzinie badań nad spermatogonialnymi komórkami macierzystymi w McGill University Health Center.

W trakcie działań wojennych w 2008 roku w Gruzji był członkiem i koordynatorem Misji Medycznej i Humanitarnej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w obozie uchodźców w Gori. W ramach swoich zadań, wraz z zespołem medycznym, udzielił ponad 740 konsultacji w obozie liczącym ponad 2300 uchodźców; utworzył i prowadził również cztery punkty opieki medycznej w Tbilisi. Jest najmłodszym sygnatariuszem "Carta di Venezia" (podczas pierwszej konferencji "World Conference on the Future of Science" w roku 2005).

Umów wizytę
 

Działalność naukowa

Dr Stefan W. Czarniecki od początku swojej drogi zawodowej jest zaangażowany w działalność naukową oraz uczestniczy w międzynarodowych badaniach klinicznych. Jednym z nich jest A Randomized, Double-blind, Phase 3 Efficacy Trial of PROSTVAC-V/F ± GM-CSF in Men With Asymptomatic or Minimally Symptomatic Metastatic, Castrate-Resistant Prostate Cancer (2014-2015). Jest to globalne badanie kliniczne oceniające eksperymentalną immunoterapię przerzutowego raka prostaty, opartą na szczepionce.

Dr Czarniecki brał udział w wielu kursach naukowych i doskonalących. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) i europejskiego oraz amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.

Od 2013 roku dr Czarniecki prowadzi cykliczne wykłady w trakcie kursów Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii (RSU). Niejednokrotnie jego prelekcje dotyczyły metody HIFU i robota medycznego Ablatherm® HIFU.

W 2014 roku, dr Czarniecki odbył szkolenie z zakresu Focal-One® HIFU, z dr. Albertem Geletem, w Hospices Civils de Lyon Edouard Herriot Hospital, w Lyonie, we Francji. W tym samym roku, w kwietniu, doktor brał również udział w kursie Europejskiej Szkoły Urologii “Focal therapy in prostate cancer” w Stockholmie.

W 2015 roku uczestniczył w Warsztatach MRI/US Fusion-Guided Prostate Biopsy International Workshop, Hannover Medical School

Tytuły cyklicznych wykładów, które prowadził doktor, w Warszawie i Zamościu, w ramach RSU to m.in.:

 • Biopsja po miejscowym leczeniu ablacyjnym stercza 
 • Leczenie ablacyjne stercza pod kontrolą TRUS
 • Przypadki kliniczne - ablacja stercza metodą HIFU
 • HIFU – diagnostyczne i terapeutyczne zastosowanie ultradźwięków w leczeniu raka stercza
 • Metoda HIFU w leczeniu raka stercza

Jedne z najważniejszych osiągnięć w działalności naukowej dr. Czarnieckiego to:

 • Artykuł w Przeglądzie Urologicznym 2013/5 (81) „Zastosowanie ogniskowej wysokoenergetycznej terapii ultradźwiękowej (HIFU) w raku stercza (2013r.)
 • Wykład w ramach Kongresu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, HIFU- diagnostyczne i terapeutyczne zastosowanie ultradźwięków w leczeniu raka stercza (Krosno, 2014r.)
 • Prezentacja prac oryginalnych na materiale własnym na Kongresie Polskiego Towarzystwa Urologicznego jako autor i współautor (2014r.)
 • Rola TURP w ocenie stopnia zaawansowania miejscowego raka stercza w grupie chorych poddanych pierwotnemu “radical HIFU” w materiale własnym.
 • Ocena dynamiki zmian stįżea PSA u chorych na raka stercza, poddanych ”radical HIFU” w materiale własnym. Obserwacje wstępne.
 • Biopsja stercza u chorych po leczeniu z powodu raka stercza metodą high intensity focused ultrasound (HIFU) w materiale własnym. Obserwacje wstępne.
 • Prezentacja prac oryginalnych na EAU 14th Central European Meeting (CEM) jako autor i współautor, (Kraków, 2014r.)
 • The assessment of PSA concentration dynamics in prostate cancer patients treated with “radical-HIFU” in own material - preliminary findings.
 • The role of TURP in the assessment of T-staging of prostate cancer in a group of patients undergoing primary “radical-HIFU” in own material.
 • Prostate biopsy in patients following high intensity focused ultrasound (HIFU) therapy for prostate cancer in own material – preliminary results.
 • Prezentacja pracy oryginalnej (współautor), w imieniu Sekcji Adeptów Polskiego Towarzystwa Urologicznego, „Lymphadenectomy  pattern during radical cystectomy in selected urological centres in Poland’, na EAU 14th Central European Meeting (CEM), (Kraków, 2014r.)
 • Artykuł w „EMJ EUROPEAN MEDICAL JOURNAL” 2017/5.1 "Negative biopsies with rising prostate specific antigen. What to do?" (2017 r. )

Współpraca zagraniczna

Dr Stefan W. Czarniecki ceni sobie współpracę oraz wymianę doświadczeń z zagranicznymi ośrodkami medycznymi, które specjalizują się w nowoczesnych metodach leczenia raka gruczołu krokowego. Od 2011 roku, zespół HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracuje z dr. n. med. Stefanem Thüroffem z Klinikum Harlaching w Monachium, gdzie od ponad 18 lat wykonuje się zabiegi metodą HIFU w leczeniu raka stercza. Najtrudniejsze historie chorób pacjentów często omawiane są przez specjalistów z HIFU CLINIC oraz zespół z Monachium.

Od 2013 roku specjaliści ośrodka medycznego HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty współpracują z prof. Markiem Embertonem oraz dr. Hashimem Ahmedem w zakresie Sonablate 500 HIFU na Uniwersytecie University College w Londonie. Są to specjaliści w dziedzinie focal therapy of prostate cancer.

W 2014 roku, dr Czarniecki odbył szkolenie z zakresu Focal-One HIFU, z dr. Albertem Geletem,  w Hospices Civils de Lyon Edouard Herriot Hospital, w Lyonie, we Francji.  W tym samym roku, w kwietniu, doktor brał również udział w kursie Europejskiej Szkoły Urologii “Focal therapy in prostate cancer” w Stockholmie.

Dr Czarniecki posługuje się biegle językiem polskim i angielskim.