fbpx

8 faktów, które powinieneś wiedzieć o raku prostaty

1. Rocznie rozpoznaje się raka prostaty u około 10.000 mężczyzn w Polsce

Rak stercza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Nowotwory złośliwe gruczołu krokowego powodują 8% zgonów wśród polskich mężczyzn. Zachorowania na raka gruczołu krokowego stanowią 13% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce, a ich liczba nadal się zwiększa. Zajmują one drugą pozycję wśród zachorowalności (po raku płuc i przed rakiem jelita grubego).  

2. Początkowe stadium rozwoju raka stercza może być bezobjawowe

Mężczyznę powinny zaniepokoić trudności w oddawaniu moczu, słaby i przerywany strumień moczu czy częste jego oddawanie w nocy. Nierzadko tym objawom towarzyszy ból i pieczenie oraz parcia naglące – nagła potrzeba oddania moczu. W momencie, gdy zaczynają pojawiać się tego typu dolegliwości, proces rozwoju nowotworu może być już bardzo zaawansowany i trudny w leczeniu. Gdy mężczyzna skarży się na te objawy, niezwłocznie powinien się  udać do urologa

3. Czynnik genetyczny najważniejszym w rozwoju raka prostaty

Ryzyko rozwoju choroby u mężczyzn, których bliscy krewni cierpieli na ten nowotwór jest dwukrotnie większe. Jeżeli zachorowało kilku krewnych pierwszego stopnia w różnych pokoleniach, to ryzyko wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Dziedziczny rak gruczołu krokowego rozwija się zazwyczaj wcześnie, nawet przed ukończeniem 55 roku życia.

4. Proste i nisko kosztowe badanie PSA z krwi pozwala na wczesne wykrycia raka prostaty

Zwiększone stężenie swoistego antygenu sterczowego – PSA w surowicy krwi, to wczesny przejaw raka stercza. Zaobserwowane wzrostu tego wskaźnika to również może być sygnał do zdiagnozowania łagodnego rozrostu lub zapalenia stercza, najpopularniejszych chorób tego narządu. Wzrost PSA to sygnał do dalszej diagnostyki i wizyty u urologa. Badanie jest proste, wynik jest na następny dzień, a jego koszt to ok. 20 PLN. Można je wykonać przy rutynowym badaniu krwi.

WCZESNE WYKRYCIE RAKA TO SZANSA NA CAŁKOWITE WYLECZENIE

5. Rola kobiety we wczesnym zdiagnozowaniu choroby

Gdy bliski mężczyzna skarży się na „dolegliwości w toalecie”, nie należy lekceważyć jego słów. Warto zaprowadzić go do internisty czy urologa. Proste badania i wywiad z lekarzem pozwolą na wczesne wykrycie chorób prostaty, w tym nowotworu.

6. Nowoczesne metody leczenia nowotworu stercza

Dzięki wprowadzeniu małoinwazyjnych i nowoczesnych metod leczenia, nowotwór gruczołu krokowego staje się chorobą przewlekłą, a jakość życia pacjenta stale się podnosi. Od ponad 2 lat w Polsce dostępna jest metoda HIFU – małoinwazyjny zabieg niszczenia komórek nowotworowych stercza ultradźwiękami. Po 2 dniach hospitalizacji, pacjent wychodzi ze szpitala i wraca do codziennych czynności. Technologia Nanoknife, stosowane również w leczeniu innych nowotworów, wykorzystuje zmienne pole elektryczne do niszczenia ognisk komórek nowotworowych w tkance stercza.

7. Kompleksowa opieka i wsparcie dla pacjenta z nowotworem prostaty

Całościowe podejście do walki z nowotworem może zapewnić interdyscyplinarny zespół, który składa się z urologa, onkologa, radioterapeuty, psychoonkologa oraz dietetyka. Zadbanie o różne aspekty zdrowia mężczyzny dają możliwość szybszego powrotu do zdrowia i lepszej jakości zdrowia.

8. Zaawansowanego raka da się leczyć

Zaawansowany nowotwór stercza da się leczyć z zadowalającym skutkiem. Współczesna medycyna, małoinwazyjne zabiegi oraz dóbr kilku terapii jednocześnie, pozwalają na skuteczną walkę z tą chorobą. 

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej