fbpx

Przecewkowa resekcja guza pęcherza moczowego (TURBT)

W przypadku stwierdzenia guza pęcherza moczowego, metodą leczenia z wyboru jest przezcewkowa resekcja guza, czyli TURBT (transurethral resection of bladder tumour).  Guz pęcherza moczowego może objawiać się obecnością krwi w moczu, wykryciem krwinek czerwonych w badaniu ogólnym moczu lub dolegliwościami dyzurycznymi, czyli związanymi z oddawaniem moczu (trudność w oddawaniu moczu, ból lub parcie naglące).  Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów, wskazana jest dalsza diagnostyka, opierająca się zazwyczaj na wykonaniu usg jamy brzusznej, cytologii moczu (oceny mikroskopowej komórek występujących w moczu) oraz cystoskopii (oglądania po kontrolą wzroku błony śluzowej pęcherza moczowego). W przypadku potwierdzenia podejrzenia guza, następnym etapem jest jego przezcewkowa resekcja, która jest zabiegiem zarówno leczniczym, jak i diagnostycznym.

Co to jest przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego?

Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego to metoda zabiegowa leczenia nowotworów pęcherza moczowego, polegająca na usunięciu całego guza z marginesem zdrowej tkanki, lub redukcji rozmiarów guza oraz pobrania wycinków do badania, celem ustalenia jego stopnia zaawansowania i możliwości dalszego leczenia.

Jaki jest cel przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego?

Celem TURBT, czyli przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego, jest wyleczenie pacjenta z raka pęcherza moczowego oraz zapobieżenie jego dalszemu rozwojowi. W przypadku dużych guzów, celem zabiegu jest pobranie materiału do badania histopatologicznego, ocena rodzaju oraz stopnia zaawansowania nowotworu, co ma wpływ na dalsze decyzje diagnostyczne i lecznicze.

Jaki jest przebieg przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego?

Dzień przed operacją pacjent przechodzi konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj do godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Podczas przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego, do pęcherza jest wprowadzany przez cewkę moczową resektoskop, czyli narzędzie zakończone kamerą oraz pętlą służącą do wycinania tkanek guza. Następnie urolog pod kontrolą wzroku wycina guza z marginesem zdrowej tkanki oraz koaguluje, czyli „zamyka” krwawiące naczynia. Po zabiegu zostaje wprowadzony do pęcherza cewnik, do którego zostaje w niektórych przypadkach podłączone płukanie, celem uniknięcia zatykania się cewnika skrzepami, które mogą powstać w razie ewentualnego krwawienia. Cewnik jest zazwyczaj usuwany dzień po zabiegu. Większość chorych leczonych metodą przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego zostaje wypisana ze szpitala dzień po zabiegu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego?

TURBT, czyli przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego jest przeznaczona dla pacjentów z nowotworem pęcherza moczowego.

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej