fbpx

Usunięcie wodniaka jądra (plastyka wodniaka)

8Wodniak jądra to choroba polegająca na powiększeniu obwodu moszny, związanym z nagromadzeniem się płynu między osłonkami jądra. Wodniaki jąder mogą być wrodzone lub nabyte. Osłonki otaczające jądro są anatomicznymi odpowiednikami błon wyścielających jamę brzuszną i w wodniaku wrodzonym, w przypadku nieprawidłowego zamknięcia połączenia między nimi, może dochodzić do gromadzenia się w mosznie bursztynowego, surowiczego płynu. Wodniaki nabyte są najczęściej związane z procesami zapalnymi w obrębie moszny, takimi jak zapalenie najądrza lub jądra, ale występują również po urazach jąder, po niektórych operacjach chirurgicznych, jak operacja żylaków powrózka nasiennego (warikocelektomia), czy operacja przepukliny pachwinowej. Wodniak, w rzadkich przypadkach, może być również objawem nowotworu jądra, dlatego bardzo ważnym elemetem diagnostyki jest wykonanie usg jąder oraz markerów charakterystycznych dla tego typu nowotworów. Wodniak jądra objawia się powiększeniem obwodu moszny, zazwyczaj jednostronnym, chociaż może występować również obustronnie. Zazwyczaj nie jest bolesny, ale wodniaki jąder mogą sięgać bardzo dużych rozmiarów, w skrajnych przypadkach nawet utrudniając poruszanie się i normalne funkcjonowanie.

Co to jest hydrocelektomia (operacja wodniaka jądra)?

Hydrocelektomia to metoda leczenia wodniaków jądra, polegająca na wypreparowaniu wodniaka z dostępu mosznowego a następnie opróżnieniu go z płynu i wycięciu nadmiaru osłonek, których pozostałe fragmenty zostają zszyte w sposób zapobiegający nawrotom choroby.

Jaki jest przebieg hydrocelektomii (operacji wodniaka jądra)?

Przed operacją pacjent przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj ok godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. Prawie wszyscy pacjenci są wypisywani do domu w dzień po zabiegu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg hydrocelektomii (operacji wodniaka jądra)?

Hydrocelektomia (operacja wodniaka jądra) jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów z potwierdzonym wodniakiem jądra. Przed zabiegiem, celem kwalifikacji, niezbędne jest wykonanie usg moszny oraz markerów nowotworowych celem wykluczenia współistniejącego z wodniakiem nowotworu jądra.

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej