Nowotwory jąder są najczęstszym rodzajem nowotworu typowo dotykającym młodych mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat. Stanowią 1-2% nowotworów wystąpujących we wszystkich grupach wiekowych tej płci i do 5% nowotworów układu moczowo- płciowego. Pierwszym objawem nowotworów jąder jest zazwyczaj badalne, nieregularne, niebolesne zgrubienie jądra. Często objaw ten może pojawiać się już w fazie przerzutowej, dlatego tak ważne jest samobadanie oraz jak najszybsza wizyta u urologa w razie podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. U niewielkiej liczby pacjentów, pierwszym objawem może być ostry ból moszny, związany najczęściej z krwawieniem wewnątrz guza lub do moszny. U niektórych chorych, w zaawansowanym stadium, nowotwór jąder może dawać objawy wyniszczenia, utraty masy ciała, guzów przerzutowych pojawiających się na szyi, w obrębie klatki piersiowej lub bóle kostne.
Guzy jąder tworzą heterogenną grupę nowotworów, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, które dzielimy na zarodkowe i niezarodkowe, w zależności od tego, czy wywodzą się z komórek linii nabłonka rozrodczego, czy ich podścieliska i tzw. sznurów płciowych. 90% guzów jąder tworzą nowotwory zarodkowe, które dzieli się z kolei na nasieniaki i nienasieniaki. Różnią się one przebiegiem choroby, często stopniem zaawansowania w momencie wykrycia oraz procesem leczniczym- nienasieniaki mają bardziej agresywny przebieg, są mniej wrażliwe na radioterapię, często są wykrywane w bardziej zaawansowanym stopniu i gorzej rokują. Do czynników ryzyka jąder zalicza się wnętrostwo, rodzinne występowanie, przebyte leczenie z powodu nowotworu drugiego jądra, wady genetyczne oraz zakażenie wirusem HIV.
W przypadku podejrzenia nowotworu jądra należy jak najszybciej udać się na konsultację urologiczną. W procesie diagnostycznym, niezbędnymi do wykonania badaniami są usg jąder, badanie stężenia markerów nowotworowych typowych dla guzów jąder: alfa- fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) oraz w przypadku wykrycia guza, tomografia komputerowa klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej. W razie chęci zachowania płodności, przed leczeniem operacyjnym konieczne jest oddanie nasienia do banku spermy. W trakcie operacji usunięcia jądra, możliwe jest wszczepienie protezy dla zachowania efekty kosmetycznego i symetrii moszny po operacji.
Co to jest orchidektomia radykalna (radykalne usunięcie jądra)?
Orchidektomia radykalna to metoda leczenia nowotworów jąder, polegająca na całkowitym usunięciu jądra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego. Operacja jest wykonywana z dostępu pachwinowego, który pozwala na zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego spływu komórek nowotworowych poprzez ukłąd limfatyczny, a co za tym idzie, wznowy miejscowej lub wystąpienia przerzutów w węzłach chłonnych jamy brzusznej i miednicy. Podczas operacji możliwe jest wszczepienie protezy jądra w celu zachowania symetrii moszny i dobrego efektu kosmetycznego.
Jaki jest przebieg radykalnej orchidektomii?
Przed operacją pacjent przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj ok godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. Prawie wszyscy pacjenci są wypisywani do domu w dzień po zabiegu.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg radykalnej orchidektomii?
Orchidektomia radykalna jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów z potwierdzonym guzem jądra. Przed zabiegiem, celem kwalifikacji, niezbędne jest wykonanie usg moszny, markerów nowotworowych oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej, miednicy małej i klatki piersiowej, celem oceny stopnia zaawansowania choroby. W przypadku chęci posiadania dzieci po zabiegu orchdektomii radykalnej, wskazane jest oddanie nasienia do banku spermy przed podjęciem procesu leczenia.
Jak mogę umówić się na zabieg?
W celu konsultacji oraz kwalifikacji do wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.
W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.
Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty
High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty
Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...