fbpx

Usunięcie raka jądra (orchidektomia)

Nowotwory jąder są najczęstszym rodzajem nowotworu typowo dotykającym młodych mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat. Stanowią 1-2% nowotworów wystąpujących we wszystkich grupach wiekowych tej płci i do 5% nowotworów układu moczowo- płciowego. Pierwszym objawem nowotworów jąder jest zazwyczaj badalne, nieregularne, niebolesne zgrubienie jądra. Często objaw ten może pojawiać się już w fazie przerzutowej, dlatego tak ważne jest samobadanie oraz jak najszybsza wizyta u urologa w razie podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. U niewielkiej liczby pacjentów, pierwszym objawem może być ostry ból moszny, związany najczęściej z krwawieniem wewnątrz guza lub do moszny. U niektórych chorych, w zaawansowanym stadium, nowotwór jąder może dawać objawy wyniszczenia, utraty masy ciała, guzów przerzutowych pojawiających się na szyi, w obrębie klatki piersiowej lub bóle kostne.

Guzy jąder tworzą heterogenną grupę nowotworów, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, które dzielimy na zarodkowe i niezarodkowe, w zależności od tego, czy wywodzą się z komórek linii nabłonka rozrodczego, czy ich podścieliska i tzw. sznurów płciowych. 90% guzów jąder tworzą nowotwory zarodkowe, które dzieli się z kolei na nasieniaki i nienasieniaki. Różnią się one przebiegiem choroby, często stopniem zaawansowania w momencie wykrycia oraz procesem leczniczym- nienasieniaki mają bardziej agresywny przebieg, są mniej wrażliwe na radioterapię, często są wykrywane w bardziej zaawansowanym stopniu i gorzej rokują. Do czynników ryzyka jąder zalicza się wnętrostwo, rodzinne występowanie, przebyte leczenie z powodu nowotworu drugiego jądra, wady genetyczne oraz zakażenie wirusem HIV.

W przypadku podejrzenia nowotworu jądra należy jak najszybciej udać się na konsultację urologiczną. W procesie diagnostycznym, niezbędnymi do wykonania badaniami są usg jąder, badanie stężenia markerów nowotworowych typowych dla guzów jąder: alfa- fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) oraz w przypadku wykrycia guza, tomografia komputerowa klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej. W razie chęci zachowania płodności, przed leczeniem operacyjnym konieczne jest oddanie nasienia do banku spermy. W trakcie operacji usunięcia jądra, możliwe jest wszczepienie protezy dla zachowania efekty kosmetycznego i symetrii moszny po operacji.

Co to jest orchidektomia radykalna (radykalne usunięcie jądra)?

Orchidektomia radykalna to metoda leczenia nowotworów jąder, polegająca na całkowitym usunięciu jądra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego. Operacja jest wykonywana z dostępu pachwinowego, który pozwala na zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego spływu komórek nowotworowych poprzez ukłąd limfatyczny, a co za tym idzie, wznowy miejscowej lub wystąpienia przerzutów w węzłach chłonnych jamy brzusznej i miednicy. Podczas operacji możliwe jest wszczepienie protezy jądra w celu zachowania symetrii moszny i dobrego efektu kosmetycznego.

Jaki jest przebieg radykalnej orchidektomii?

Przed operacją pacjent przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj ok godziny i odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub dożylnym. Prawie wszyscy pacjenci są wypisywani do domu w dzień po zabiegu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg radykalnej orchidektomii?

Orchidektomia radykalna jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów z potwierdzonym guzem jądra. Przed zabiegiem, celem kwalifikacji, niezbędne jest wykonanie usg moszny, markerów nowotworowych  oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej, miednicy małej i klatki piersiowej, celem oceny stopnia zaawansowania choroby. W przypadku chęci posiadania dzieci po zabiegu orchdektomii radykalnej, wskazane jest oddanie nasienia do banku spermy przed podjęciem procesu leczenia.

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Metoda HIFU – leczenie raka prostaty

High Intensity Focused Ultrasound – nowatorska, małoinwazyjna metoda z wykorzystaniem...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej