fbpx

Uroflowmetria

W przypadku stwierdzenia objawów ze strony dolnych dróg moczowych, czyli LUTS (lower urinary tract symptoms), jak osłabienie strumienia moczu, trudność w rozpoczęciu mikcji, nasilonego parcia na mocz, zwiększonej częstotliwości oddawania moczu, nykturii czy uczucia niepełnego opróżniania pęcherza moczowego, jednym z istotnych elementów diagnostyki koniecznych przed podjęciem leczenia jest uroflowmetria, czyli badanie cewkowego przepływu moczu u pacjenta.

Uroflowmetria jest nieinwazyjnym, prostym testem, który dostarcza urologowi dużo informacji na temat tego, jak wygląda oddawanie moczu przez pacjenta. Test ten bada tempo przepływu moczu, jego objętość oraz czas, jaki zajmuje opróżnienie pęcherza. Badanie polega na oddaniu moczu do specjalnie przygotowanego pojemnika, który mierzy ilość oddanego moczu w jednostce czasu, w ml/sek, a następnie tworzy wykres przepływu, tak zwaną krzywą mikcyjną. HIFU Clinic dysponuje nowoczesnym uroflowmetrem, który wysyła zebrane w badaniu dane do smartphone’a urologa, dzięki czemu pacjent może być w łazience sam i załatwić się w komfortowych warunkach.

Do prawidłowo wykonanego badania, należy oddać przynajmniej 150ml moczu- dlatego pacjent powinien przed badaniem spożyć odpowiednią ilość płynu, a następnie poinformować urologa w momencie odczucia parcia na mocz, który to moment jest najlepszy na wykonanie badania i oddaje najbardziej naturalny sposób, w jaki dokonujemy mikcji. Od razu po opróżnieniu pęcherza, niezbędne jest przyłożenie do brzucha sondy ultrasonograficznej, za pomocą której można zmierzyć objętość zalegającego w pęcherzu moczu. Najważniejszymi informacjami pozyskanymi z uroflowmetrii są Qmax, czyli maksymalne tempo przepływu, Qave, czyli średnie tempo przepływu moczu, kształt krzywej mikcyjnej, objętość oddanego oraz zalegającego moczu. Qmax może mieścić się w przedziale 10-21ml/sek, a wpływ na jego wartość ma zarówno objętość oddanego moczu, opór cewki moczowej, jak i kurczliwość pęcherza moczowego.

Uroflowmetria jest badaniem, które jest wskazane w przypadku podejrzenia utrudnienia w odpływie moczu z pęcherza moczowego u chorych z chorobami prostaty, cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Badanie trwa około 10-15 minut, a pacjent otrzymuje jego wynik bezpośrednio po przeprowadzeniu badania.

Jak mogę umówić się na badanie?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej