fbpx

Usg moszny to bezpieczne, niebolesne, nieinwazyjne, łatwo dostępne badanie obrazowe z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które pozwala na ocenę narządów położonych w mosznie: jąder, najądrzy, powrózków nasiennych. Jądra są męskimi narządami płciowymi, których główne funkcje to produkcja plemników oraz męskiego hormonu płciowego- testosteronu. Jądra są otoczone najądrzami, w których plemniki są magazynowane i przechodzą proces dojrzewania. Ponadto, w mosznie znajdują się końcowe odcinki powrózków nasiennych, czyli struktur, które zawierają nasieniowody, żyły, tętnice i nerwy dochodzące do jąder. USG moszny jest wskazane w przypadku dolegliwości bólowych jąder lub moszny, podejrzeniu skrętu jądra, po urazach, podejrzeniu guza jądra lub najądrza, torbieli najądrza, wodniaka jądra, wnętrostwa, diagnostyce niepłodności czy żylaków powrózka nasiennego.

Badanie jest wykonywane przez przyłożenie sondy ultrasonograficznej do moszny. Sonda wysyła fale ultradźwiękowe w kierunku tkanek, które odbijają je w różnych częstotliwościach, co aparat, po odpowiednim przetworzeniu, przekłada na obraz na ekranie. Obraz ten jest dynamiczny i pozwala na uwidocznienie zarówno nieruchomych, jak i ruchomych tkanek w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu fizycznej właściwości zmiany długości fal ultrasonograficznych przez ruchome elementy, badający może skorzystać z funkcji Color Doppler, która pozwala uwidocznić przepływ w żyłach i tętnicach znajdujących się w obrębie moszny, co znajduje zastosowanie między innymi w diagnostyce żylaków powrózka nasiennego czy guzów jąder.

Usg jąder jest badaniem przeprowadzanym przez radiologa lub urologa i trwa ok 15 minut. Przed badaniem nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Po badaniu, Pacjent otrzymuje wynik tego samego dnia.

Jak mogę umówić się na badanie?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider

Treść klauzuli informacyjnej