fbpx

Laserowe usunięcie stulejki

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia odwiedzenie skóry za żołądź prącia. Występuje fizjologicznie u dzieci i w trakcie rozwoju napletek stopniowo oddziela się od żołędzi. W niektórych przypadkach, stulejka może utrzymać się do wieku dorosłego- mamy wtedy do czynienia ze stulejką wrodzoną. Stulejka nabyta może powstać w wyniku zapalenia żołędzi lub urazu. W zależności od stopnia zwężenia napletka, stulejka może dawać różne objawy, począwszy od przebiegu bezobjawowego, przez lekkie dolegliwości podczas oddawania moczu, jak nadymanie się napletka podczas mikcji, dyskomfort lub drobne skaleczenia podczas stosunku czy nawracające stany zapalne. W skrajnych przypadkach, nieleczona stulejka może doprowadzić do zatrzymania moczu lub powstania załupka, czyli stanu, w którym odprowadzonego napletka sprowadzonego za żołądź nie da się z powrotem sprowadzić, co powoduje obrzęk i uciśnięcie naczyń chłonnych i krwionośnych, prowadzące nawet do martwicy.

Co to jest plastyka napletka i obrzezanie za pomocą lasera CO2?

Plastyka napletka z użyciem lasera CO2 to zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na poszerzeniu zwężonego pierścienia napletka do średnicy, która pozwala swobodnie sprowadzać napletek za żołądź. W większości przypadków aby zapobiegać nawrotowi zwężeń najlepsze jest obrzezanie, czyli całkowita resekcja napletka. W niektórych przypadkach można wykonać plastykę napletka, czyli poszerzenie zwężonego pierścienia, jednak jest to obarczone ryzykiem nawrotu. Użycie lasera zamiast klasycznego skalpela przy zabiegu pozwala uniknąć krwawienia dzięki natychmiastowej koagulacji krwawiących naczyń, a ponadto pozwala zapobiec obrzękowi i przyspiesza gojenie rany.

Jaki jest przebieg plastyki napletka/ obrzezania?

Przed zabiegiem, chory przechodzi kwalifikację urologa. Zabieg trwa zazwyczaj do godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu, Pacjent jest wypisywany do domu tego samego dnia.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg plastyki napletka/ obrzezania?

Plastyka napletka i obrzezanie z użyciem lasera CO2 są zabiegami przeznaczonymi dla wszystkich pacjentów ze stulejką.

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Płynna biopsja prostaty

Płynna biopsja prostaty ocenia ryzyko wykrycia w biopsji raka prostaty...

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej