fbpx

Enukleacja prostaty HoLEP

Wysoka skuteczność, małe ryzyko, bezbolesny zabieg i szybka rekonwalescencja – to największe zalety enukleacji HoLEP, nowoczesnej metody operowania prostaty.

 

Fachowo zabieg ten nazywa się laserową enukleacją HoLEP lub holmową laserową chirurgią prostaty, gdyż podczas operacji wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg najczęściej wykonuje się u mężczyzn, u których rozpoznano rozrost gruczołu krokowego (prostaty) lub rzadziej – jego nowotwór. Celem tej procedury jest zmniejszenie objętości gruczołu. Dzięki temu ustępują dolegliwości związane z jej przerostem, usuwana jest bowiem tkanka, która blokuje przepływ moczu. W każdym przypadku usunięta tkanka jest odesłana do laboratorium, do badań histopatologicznych, a w przypadku wykrycia nowotworu w jej obrębie, wdrażana jest dalsza terapia.

 

Jakie są wskazania do leczenia?

Warto rozważyć metodę HoLEP, jeśli cierpi się z powodu przerostu gruczołu krokowego. Objawy tego schorzenia to słaby strumień moczu, przerywany strumień moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, częste i naglące potrzeby oddawania moczu oraz nocne wstawanie do toalety. Enukleacja metodą HoLEP sprawi, że przestaną one być problemem i zlikwiduje konieczność dożywotniego przyjmowania leków na łagodny rozrost prostaty. HoLEP pomoże również w przypadku kamicy pęcherza moczowego czy powracających infekcji układu moczowego. Stosuje się go w przypadku zatrzymania moczu, powodującego konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu. Mogą się mu poddać także pacjenci przyjmujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe, którzy z tego powodu nie mogą przejść resekcji przezcewkowej prostaty.

 

Jakie efekty przynosi nowatorska metoda HoLEP?

W prasie naukowej pojawiają się artykuły potwierdzające przewagę tej metody nad innymi w kwestii bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Pierwsze takie zabiegi w Polsce wykonano u mężczyzn, którzy cierpieli na przerost prostaty przez okres od 5 do 10 lat i byli leczeni jedynie farmakologicznie. Dlaczego ta metoda jest tak nowatorska? Do jej głównych zalet należy to, że – w odróżnieniu od starszych metod – pozwala w całości usunąć przerośnięty gruczolak stercza i umożliwia szybką regenerację po zabiegu, a jej skuteczność wynosi 98%. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na czym ona polega.

 

Czego się spodziewać przed zabiegiem metodą HoLEP?

Rozważając poddanie się zabiegowi, w pierwszej kolejności należy udać się na konsultację urologiczną. Aby zakwalifikować pacjenta do operacji, lekarz będzie potrzebował badania obrazowego prostaty (USG z oceną zalegania po mikcji, TRUS lub rezonansu magnetycznego) oraz oznaczenia stężenia PSA. Często wykonuje się także uroflowmetrię (badania przepływu cewkowego moczu). Podczas konsultacji urolog także zbada prostatę oraz przekaże listę badań wymaganych do kwalifikacji anestezjologicznej.

 

Jak wygląda operacja prostaty metodą HoLEP?

HoLEP to metoda mało inwazyjna. Zabieg taki nie przypomina staroświeckiej operacji ze skalpelem w ręku. Tkankę usuwa się w tym wypadku przy pomocy lasera. Przed rozpoczęciem procedury pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu („od pasa w dół”), więc nie należy się obawiać bólu. Następnie do cewki moczowej wprowadzane jest specjalne urządzenie, resektoskop. Umożliwia ono kontrolowanie tego, co dzieje się w cewce i pęcherzu na ekranie monitora. Urządzenie wprowadza się następnie do pęcherza moczowego i odcinka cewki, który otoczony jest przez prostatę. Następnie za pomocą włókna laserowego urolog wyłania gruczolaka z pozostałej tkanki, rozcina na kawałki za pomocą morecelatora i usuwa tkankę gruczołu przez cewkę moczową. Zewnętrzna część cewki moczowej w obrębie prostaty pozostaje nienaruszona.

 

Czego się spodziewać po zabiegu HoLEP?

Po zabiegu pacjent pozostaje na krótko z cewnikiem, który jest usunięty rankiem następnego dnia po zabiegu. Maksymalnie może to potrwać trzy dni, jednak standardowo po spędzeniu w szpitalu jednej nocy pacjent jest wypisywany do domu. Nie należy obawiać się wpływu zabiegu na aktywność seksualną. Powinna ona wyglądać tak samo, jak przed operacją, jeśli pacjent nie cierpiał wcześniej na zaburzenia erekcji. Istnieją badania, które pokazują, że po operacji tą metodą jakość wzwodu u 8% pacjentów nawet się poprawia. Do aktywności seksualnej można bezpiecznie powrócić po 3-4 tygodniach od zabiegu.

 

Dlaczego metoda HoLEP jest rekomendowana przez urologów?

Metoda HoLEP rekomendowana jest ze względu na bezpieczeństwo, gdyż powoduje jedynie minimalne ryzyko krwawienia, pozwala na bezpieczne leczenie nawet bardzo dużych gruczolaków, po zabiegu cewnik jest zazwyczaj szybko usuwany, a rekonwalescencja postępuje sprawnie. Metoda ta gwarantuje również lepszy efekt urodynamiczny, co oznacza lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas oddawania moczu.

 

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej