fbpx

Usunięcie żylaków powrózka nasiennego (warikocelektomia)

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie naczyń żylnych wchodzących w skład powrózka nasiennego, czyli  struktury anatomicznej, zawierającej wszystkie elementy wchodzące do i wychodzące z moszny. Przyczyną tej choroby jest niewydolność zastawki żyły jądrowej, która prowadzi do wstecznego odpływu krwi, a następnie poszerzenia żył splotu wiciowatego. Mogą występować po jednej lub po obu stronach, jednak w zdecydowanej większości (90%), występują po stronie lewej, co jest związane z  niekorzystnym dla odpływu krwi ujściem żyły jądrowej do lewej żyły nerkowej.  Żylaki powrózka nasiennego występują u dużej części męskiej populacji i często są bezobjawowe, mogą jednak być przyczyną zarówno dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości w mosznie, jak i niepłodności, która jest powodowana podwyższeniem temperatury w mosznie w przypadku nieprawidłowego odpływu krwi, a co za tym idzie, upośledzeniem produkcji plemników.

W przypadku występowania dolegliwości związanych z żylakami powrózka nasiennego lub niepłodności nimi spowodowanej, HIFU Clinic ma do zaoferowania laparoskopową warikocelektomię, czyli operację żylaków powrózka nasinnego.

Co to jest laparoskopowa warikocelektomia?

Laparoskopowa warikocelektomia to mało inwazyjna metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego, polegająca na zamknięciu nieprawidłowego spływu krwi  do żył jądrowych przez wykonanie trzech nacięć w skórze, przez które do jamy brzusznej wprowadzone zostają narzędzia oraz kamera laparoskopowa.

Jaki jest przebieg laparoskopowej warikocelektomii?

Przed operacją Pacjent przechodzi kwalifikację, niezbędne konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa ok 45- 60 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W powłokach jamy brzusznej są wytworzone trzy nacięcia, przez które, po wytworzeniu przestrzeni operacyjnej za pomocą dwutlenku węgla, zostają wprowadzone narzędzia oraz kamera laparoskopowa. Następnie, pod kontrolą wzroku, urolog identyfikuje żyły jądrowe, które zostają zaklipsowane i przecięte tak, aby zapobiec dalszemu nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego, moszny i jądra. Prawie wszyscy pacjenci przechodzący operację laparoskopowej warikocelektomii, zostają wypisani do domu dzień po operacji.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg laparoskopowej warikocelektomii?

Zabieg laparoskopowej warikocelektomii jest przeznaczony dla Pacjentów z objawowymi żylakami powrózka nasiennego, czyli tymi, u których potwierdzono obecność żylaków w badaniu USG moszny z tzw. Próbą Valsalvy, czyli zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej oraz mających objawy: dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości w mosznie, lub cierpiących z powodu niepłodności oraz nieprawidłowego spermiogramu (badania nasienia). W niektórych przypadkach, operacja żylaków powrózka nasiennego jest również wskazana w ich zaawansowanym stadium (2-3, czyli żylakach widocznych bez zwiększania ciśnienia w jamie brzusznej) lub ze względów kosmetycznych w przypadku ich dużych rozmiarów.

Jak mogę umówić się na zabieg?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider






Treść klauzuli informacyjnej