fbpx

Rehabilitacja dna miednicy

rehabilitacja-miesni-dna-miednicy

 

Dno miednicy składa się z kilku warstw mięśni oraz tkanki łącznej. Warstwy te rozciągają się od kości guzicznej z tyłu do spojenia łonowego z przodu miednicy. Na męskim dnie miednicy wspiera się pęcherz, jelita i odbyt.  Cewka moczowa oraz odbytnica przechodzą przez mięśnie dna miednicy, które pomagają kontrolować oddawanie moczu i stolca. Wspomagają również funkcje seksualne. Niezbędne jest więc, aby mięśnie dna miednicy utrzymywać w dobrej kondycji.

Jak wszystkie ćwiczenia, trening mięśni dna miednicy jest najbardziej efektywny, gdy dobrany jest indywidualnie i prowadzany pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ćwiczenia mogą być nieskuteczne, jeśli wykonywane są nieprawidłowo lub jeśli trening nie jest odpowiednio dobrany dla danej osoby.

Istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z naszą fizjoterapeutką, specjalizującą się w terapii zaburzeń urologicznych – panią Martyną Romanowską-Naimską.

Umów wizytę

 

Po ok. 6 tygodniach od operacji po pierwszej wizycie kontrolnej u lekarza, warto rozpocząć funkcjonalny trening mięśni dna miednicy z fizjoterapeutą.

W tym celu zastosowana zostanie technologia EMG Biofeedback (z użyciem elektrody rektalnej), USG Sonofeedback oraz techniki usprawniania kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodowego i przepony oddechowej.

Trening ten ma na celu reedukację wzorów pracy mięśni w życiu codziennym, co pozwoli na szybszy powrót do formy po okresie rekonwalescencji.

Aktywność fizyczna nie jest zabroniona, ale należy unikać ćwiczeń mięśni brzucha na bezdechu, które powodują duże parcie na dno miednicy. Może Pan pływać, spacerować lub uprawiać lekką gimnastykę rozciągająca i rozluźniająca.

Zanim rozpocznie Pan trening, należy najpierw zlokalizować mięśnie, które wymagają takiego treningu.

  • Proszę usiąść lub położyć się. Następnie proszę rozluźnić mięśnie ud, pośladków i brzucha. Przydatne może być użycie lusterka, aby jak najlepiej zaobserwować, jak mięśnie wciągają się do środka.
  • Proszę zacisnąć pierścień mięśni wokół odbytu, tak jakby chciał Pan wstrzymać gazy. Teraz proszę rozluźnić. Proszę napiąć i rozluźnić kilka razy, aby upewnić się, że zlokalizował Pan odpowiednie mięśnie. Proszę postarać się nie napinać pośladków, ud i brzucha.
  • Będąc w toalecie, podczas oddawania moczu proszę spróbować wstrzymać na 2 sekundy strumień moczu. Proszę zrobić to, aby zlokalizować mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu.

WAŻNE! Należy zrobić to tylko raz, dla sprawdzenia, nie jako ćwiczenie! Częste wstrzymywanie strumienia moczu może doprowadzić do zaburzeń w jego oddawaniu.

Jeśli nie czuje Pan zaciśnięcia i uniesienia/wciągnięcia mięśni dna miednicy, lub jeśli nie może Pan zatrzymać strumienia moczu (tak jak w instrukcji powyżej), proszę skorzystać z pomocy fizjoterapeuty specjalizującego się w treningu dna miednicy. Taka osoba pomoże Panu uaktywnić i zoptymalizować pracę odpowiednich mięśni.

Istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z naszą fizjoterapeutką, specjalizującą się w terapii zaburzeń urologicznych – panią Martyną Romanowską-Naimską.

 W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy cały czas do Pana dyspozycji.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: +48 512 077 461 oraz +48 512 077460, a także mailowego: kontakt@hifu.pl 

 

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Konsultacja seksuologiczna

Rozpoznanie choroby nowotworowej mobilizuje do podjęcia działań mających na celu wyleczenie.

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do implantacji protezy prącia

Przed przeprowadzeniem operacji implantacji protezy prącia, definitywnej metody leczenia zaburzeń erekcji...

Więcej
Konsultacja dotycząca zaburzeń erekcji

Celem konsultacji jest diagnoza przyczyn i rodzaju impotencji oraz nakreślenie planu leczenia...

Więcej