fbpx

Rehabilitacja dna miednicy

rehabilitacja-miesni-dna-miednicy

Dno miednicy składa się z kilku warstw mięśni oraz tkanki łącznej. Warstwy te rozciągają się od kości guzicznej z tyłu do spojenia łonowego z przodu miednicy. Na męskim dnie miednicy wspiera się pęcherz, jelita i odbyt.  Cewka moczowa oraz odbytnica przechodzą przez mięśnie dna miednicy, które pomagają kontrolować oddawanie moczu i stolca. Wspomagają również funkcje seksualne. Niezbędne jest więc, aby mięśnie dna miednicy utrzymywać w dobrej kondycji.

Jak wszystkie ćwiczenia, trening mięśni dna miednicy jest najbardziej efektywny, gdy dobrany jest indywidualnie i prowadzany pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ćwiczenia mogą być nieskuteczne, jeśli wykonywane są nieprawidłowo lub jeśli trening nie jest odpowiednio dobrany dla danej osoby.

Istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z naszą fizjoterapeutką, specjalizującą się w terapii zaburzeń urologicznych – panią Martyną Romanowską-Naimską.

Umów wizytę

Po ok. 6 tygodniach od operacji po pierwszej wizycie kontrolnej u lekarza, warto rozpocząć funkcjonalny trening mięśni dna miednicy z fizjoterapeutą.

W tym celu zastosowana zostanie technologia EMG Biofeedback (z użyciem elektrody rektalnej), USG Sonofeedback oraz techniki usprawniania kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodowego i przepony oddechowej.

Trening ten ma na celu reedukację wzorów pracy mięśni w życiu codziennym, co pozwoli na szybszy powrót do formy po okresie rekonwalescencji.

Aktywność fizyczna nie jest zabroniona, ale należy unikać ćwiczeń mięśni brzucha na bezdechu, które powodują duże parcie na dno miednicy. Może Pan pływać, spacerować lub uprawiać lekką gimnastykę rozciągająca i rozluźniająca.

Zanim rozpocznie Pan trening, należy najpierw zlokalizować mięśnie, które wymagają takiego treningu.

  • Proszę usiąść lub położyć się. Następnie proszę rozluźnić mięśnie ud, pośladków i brzucha. Przydatne może być użycie lusterka, aby jak najlepiej zaobserwować, jak mięśnie wciągają się do środka.
  • Proszę zacisnąć pierścień mięśni wokół odbytu, tak jakby chciał Pan wstrzymać gazy. Teraz proszę rozluźnić. Proszę napiąć i rozluźnić kilka razy, aby upewnić się, że zlokalizował Pan odpowiednie mięśnie. Proszę postarać się nie napinać pośladków, ud i brzucha.
  • Będąc w toalecie, podczas oddawania moczu proszę spróbować wstrzymać na 2 sekundy strumień moczu. Proszę zrobić to, aby zlokalizować mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu.

WAŻNE! Należy zrobić to tylko raz, dla sprawdzenia, nie jako ćwiczenie! Częste wstrzymywanie strumienia moczu może doprowadzić do zaburzeń w jego oddawaniu.

Jeśli nie czuje Pan zaciśnięcia i uniesienia/wciągnięcia mięśni dna miednicy, lub jeśli nie może Pan zatrzymać strumienia moczu (tak jak w instrukcji powyżej), proszę skorzystać z pomocy fizjoterapeuty specjalizującego się w treningu dna miednicy. Taka osoba pomoże Panu uaktywnić i zoptymalizować pracę odpowiednich mięśni.

Praca z blizną

Praca z blizną oparta jest o metodykę pracy, stworzoną przez terapeutkę Integracji Strukturalnej Sharon Wheeler. Jej ponad 40-letnie doświadczenie pracy z bliznami pozwoliło opracować zbiór bardzo delikatnych, ale zarazem bardzo skutecznych technik manualnego oddziaływania na tkankę blizny. Metodyka tej pracy opiera się o stopniowe i warstwowe uruchamianie ślizgu wszystkich drobnych warstw powięziowych, które po uszkodzeniu podczas zabiegu chirurgicznego, mają utrudniony ruch względem siebie oraz gromadzą w tej okolicy zagęszczenia kolagenowe. Ponadto, praca uwalniająca ruch tkanek w miejscu pooperacyjnym, zmniejsza napięcie przenoszące się na inne bardziej odległe części ciała, które zazwyczaj kompensacyjnie zmieniają swoje ułożenie i napięcie w celu zmniejszenia naprężeń w miejscu uszkodzonych tkanek.

praca z blizna pooperacyjna

Czym jest blizna?

Blizna, jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Do takich uszkodzeń może dojść w wyniku: zabiegów chirurgicznych, urazu, cięcia, dużego obrzęku, czy stłuczenia lub po naświetlaniach czy poparzeniach. Najczęściej po zabiegach chirurgicznych, podczas których zostaje przerwana tkanka łączna, pojawiają się właśnie blizny. Sama blizna to jednak znacznie więcej niż to, co widzimy gołym okiem na powierzchni skóry. Podczas zabiegów chirurgicznych dochodzi do uszkodzenia warstw powięziowych, które następnie mają utrudniony ruch względem siebie oraz gromadzą w tej okolicy zagęszczenia kolagenowe. Utrudnia to prawidłowe odżywienie okolicznych tkanek, przepływ krwi i swobodę poruszania się zlokalizowanych w miejscu po zabiegowym nerwów0

Jak wygląda praca z blizną?

Praca z blizną to bardzo delikatna praca manualna, która przez wielokrotne powtarzanie delikatnych ruchów trących i pociągających lub kompresji, powoduje stopniowe uruchamianie kolejnych warstw tkankowych. Poczynając od skóry, aż po głębokie zrosty sięgające wewnątrz ciała. Praca ta, poprzez pociąganie poszczególnych głębokości warstw tkankowych w odpowiednim tempie i w odpowiednim kierunku, powoli wygładza miejsca ograniczonego ślizgu tkankowego. W ten sposób dotyk terapeuty wygładza relacje ułożenia poszczególnych warstw względem siebie i zmienia ich kształt w przestrzeni. Siła dotyku jest na tyle duża, że w połączeniu z ciepłem ręki terapeuty i umiejętnym kierunku oddziaływania sprawia, że wszystkie zagęszczenia kolagenowe, które zostały zabudowane podczas procesu gojenia i okresu ograniczenia ruchu, rozpuszczają się pozostawiając nienaruszone prawidłowe struktury anatomiczne.

Dla kogo?

Praca z blizną jest odpowiednią terapia po zabiegową każdego, kto ma bliznę związaną z zabiegiem chirurgicznym, uszkodzeniem ciała w wyniku urazu cięcia, dużego obrzęku, czy stłuczenia lub po naświetlaniach czy poparzeniach.

Kiedy najlepiej zacząć terapię?

Pracę z blizną można rozpoczynać od momentu kiedy staje się ona sucha, nie sączy się i nie jest ciepła. Można pracować również z bliznami wieloletnimi i nadal uzyskiwać bardzo dobre zmiany i efekty pracy.

Dlaczego warto?

Nieleczone blizny, nawet jeśli nie dają objawów bezpośrednio po zabiegu oraz nie są bolesne same w sobie, mogą z czasem powodować zmianę ułożenia ciała i dążenie do zrównoważenia braku ruchu w jej okolicy, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania przeciążeń, urazów oraz kolejnych wadliwych wzorców kompensacyjnych dotyczących ułożenia całego ciała w przestrzeni.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Efekty pracy z blizną  są uzależnione od rodzaju blizny, reaktywności tkanki oraz rodzaju uszkodzenia. Jednak blizny zazwyczaj zmieniają się poprzez dotyk. Stają się bardziej gładkie, miękkie, równiejsze. Często udaje się również wizualnie zmienić ich kolor kształt (np. szerokość rozejścia się tkanki, czy wypukłość lub wciągnięcie tkanki blizny może się zmienić). Przy zaburzeniach czucia, zdarza się też, że przywrócenie ruchu tkanek otaczających bliznę, przywraca czucie lub koi ból w okolicy blizny. Ponadto, praca z blizną potrafi bardzo silnie zmienić równowagę biomechaniczną ciała, likwidując dolegliwości w innych obszarach ciała. Częstym powiązaniem pomiędzy bliznami w obrębie klatki piersiowej będą bóle i dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa, bóle w stawach kończyn górnych, czy bóle miednicy, bioder i przejścia piersiowo - lędźwiowego. Dolegliwości po mastektomii związane są z ograniczeniem ruchu tkanek wokół mięśnia piersiowego większego i mniejszego, najszerszego grzbietu i zębatego przedniego, które wpływają na zaburzenia rotacyjne prowadzące do tego typu dolegliwości.

Istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z naszą fizjoterapeutką, specjalizującą się w terapii zaburzeń urologicznych – panią Martyną Romanowską-Naimską.

 W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy cały czas do Pana dyspozycji.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: +48 512 077 461, a także mailowego: kontakt@hifu.pl 

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza. +48 512 077 461KONTAKT

Zobacz także

Konsultacja seksuologiczna

Rozpoznanie choroby nowotworowej mobilizuje do podjęcia działań mających na celu wyleczenie.

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do implantacji protezy prącia

Przed przeprowadzeniem operacji implantacji protezy prącia, definitywnej metody leczenia zaburzeń erekcji...

Więcej
Pakiet diagnostyczny – zaburzenia erekcji

Celem konsultacji jest diagnoza przyczyn i rodzaju impotencji oraz nakreślenie planu leczenia...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider

Treść klauzuli informacyjnej