fbpx

Laparoskopowa radykalna nefrektomia lub tumorektomia

Jeśli stwierdzono u Ciebie guza nerki ograniczonego do narządu (stadium T1 lub T2) i chciałbyś/chaiałabyś poddać się mało inwazyjnej metodzie leczenia, po której szybko wrócisz do domu, HIFU Clinic proponuje laparoskopową nefrektomię lub częściową laparoskopową nefrektomię, czyli laparoskopową tumorektomię.

Co to jest laparoskopowa nefrektomia?

Laparoskopowa nefrektomia to metoda leczenia guzów nerki ograniczonych do narządu i przekraczających swoim rozmiarem 4cm średnicy lub umiejscowionych w miedniczce nerkowej, polegająca na usunięciu całego narządu poprzez kilka niewielkich otworów w skórze brzucha i wprowadzeniu przez nie kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Nerka jest następnie usuwana po rozkawałkowaniu jej na mniejsze fragmenty w worku umieszczonym w jamie brzusznej lub poprzez tak zwaną minilaparotomię, czyli niewielkie nacięcie powłok jamy brzusznej w celu wydobycia chorego narządu w całości. W zależności od rozmiaru i lokalizacji guza, nowotwory o średnicy mniejszej niż 4cm, mogą wymagać jedynie częściowej resekcji nerki, z oszczędzeniem pozostałej części narządu, a co za tym idzie, zachowaniem funkcji wydalniczej chorej nerki.

Jaki jest cel laparoskopowej nefrektomii/ laparoskopowej tumorektomii?

Celem laparoskopowej nefrektomii jest usunięcie narządu z guzem i wyleczenie pacjenta z choroby nowotworowej. Celem laparoskopowej tumorektomii jest usunięcie guza i wyleczenie chorego z oszczędzeniem miąższu nerki.

Jaki jest przebieg laparoskopowej nefrektomii/ częściowej laparoskopowej nefrektomii?

Przed operacją Pacjent przechodzi niezbędne konsultacje oraz badania anestezjologiczne. Zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu, Pacjent ułożony jest na przeciwległym do chorej nerki boku, tak, aby strona, po której jest guz, była dobrze wyeksponowana. Następnie w powłokach jamy brzusznej zostają wykonane nacięcia, przez które, po podaniu dwutlenku węgla w celu wytworzenia przestrzeni operacyjnej, wprowadzane są narzędzia laparoskopowe. Po operacji do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik, który jest usuwany zazwyczaj dzień po zabiegu. Większość osób po laparoskopowej nefrektomii lub częściowej laparoskopowej nefrektomii jest wypisywana do domu w trzeciej dobie po zabiegu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg laparoskopowej nefrektomii/ częściowej laparoskopowej nefrektomii?

Laparoskopowa nefrektomia jest przeznaczona dla Pacjentów z guzem nerki ograniczonym do narządu, przekraczającym 4cm średnicy, umiejscowionym w części nerki uniemożliwiającym oszczędzającą resekcję lub umiejscowionym w miedniczce nerkowej. Laparoskopowa tumorektomia (częściowa laparoskopowa nefrektomia) jest przeznaczona dla Pacjentów z guzem nerki o średnicy mniejszej niż 4cm oraz w niektórych przypadkach przekraczających ten rozmiar, w razie odpowiedniej lokalizacji guza.

Jak mogę umówić się na zabieg?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub +48 512 077 460 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej