Biopsja fuzyjna prostaty to najnowocześniejsze badanie diagnostyczne w przypadku raka prostaty. Pacjent otrzymuje wynik w technologii 3D - fuzję obrazu ultrasonograficznego TRUS i rezonansu magnetycznego. Uzyskany obraz eliminuje ewentualne deformacje wynikające z ruchu tkanek miękkich podczas rezonansu oraz zabiegu biopsji wykonywanych jednocześnie. Ten innowacyjny zabieg, całkowicie bezpieczny dla Pacjenta, jest wykonywany przezskórnie przez krocze, a nie przez odbyt. Odbywa się w znieczuleniu dożylnym w warunkach szpitalnych i całkowity czas pobytu w szpitalu to ok. 2,5 godziny. Czas oczekiwania na wynik to około 4 tygodnie. Ryzyko powikłań diagnostycznych jest zredukowane do minimum, w tym ryzyko sepsy, jest mniejsze niż 0,01%. Badanie wykonuje dr Stefan W. Czarniecki – Lider Nowoczesnej Diagnostyki, który wykonał już ponad 2000 zabiegów biopsji prostaty.
Czym jest biopsja fuzyjna prostaty?
Biopsja fuzyjna prostaty to badanie, podczas którego pobierane są drobne wycinki z gruczołu prostaty. Pobrane wycinki są następnie oceniane przez doświadczonego patomorfologa pod mikroskopem, często z dodatkiem różnych barwień immunohistochemicznych.
Biopsja fuzyjna prostaty jest biopsją przezkroczową, wykonywaną pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego. Zabieg przeprowadzany przez lekarza urologa lub urologa wraz z radiologiem w asyście pielęgniarki. Biopsja fuzyjna oparta jest o fuzję obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym.
Od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości. Od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje również, aby każdy Pacjent, u którego rozważane jest wykonanie biopsji prostaty, poddał się wcześniej rezonansowi magnetycznemu prostaty. Rezonans jest wykonywany wlaśnie pod kątem przeprowadzenia biopsji fuzyjnej.
Biopsja fuzyjna prostaty - jaki jest cel badania?
Celem badania biopsja fuzyjna prostaty jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego (prostaty). Stosowana jest także w aktywnym nadzorze rozpoznanego już raka prostaty.
Biopsja fuzyjna prostaty pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI pozwala na precyzyjną “nawigację” w trakcie jej wykonywania. Wybitna wyższość biopsji fuzyjnej nad zwykłą biopsją TRUS polega na tym, że lekarz korzysta z obrazowania rezonansem magnetycznym prostaty do pobierania wycinków z precyzyjnie określonych, podejrzanych, obszarów. Minimalizuje dzięki temu nad-wykrywalność nowotworów prostaty nieistotnych klinicznie oraz zwiększa wykrywalność nowotworów prostaty istotnych klinicznie, przy jednoczesnej możliwości zmniejszenia liczby pobieranych wycinków.
Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego, jest jednym z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych w nowoczesnej urologii.
Biopsja fuzyjna prostaty – korzyści
Do najważniejszych korzyści zabiegu biopsji fuzyjnej przezkroczowej należą:
- Bezbolesna procedura – zabieg odbywa się w znieczuleniu dożylnym,
- Krótki zabieg – Pacjent spędza maksymalnie 2,5 godz. w szpitalu,
- Bezpieczna procedura – ryzyko powikłania sepsą stanowi mniej niż 0,01%,
- Biopsja przezkroczowa – zabieg jest bezpieczniejszy i korzystniejszy dla Pacjenta,
- Precyzyjny zabieg - pozwala na znacznie większą dokładność trafienia w małe ognisko nowotworowe, dokładność 2-3mm
- Zaawansowany technologicznie – jako jedyny system fuzji obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego pozwala na kompensację deformacji wynikających z ruchu tkanek miękkich podczas zabiegu biopsji z ich nałożeniem na obraz rezonansu,
- Uzupełnienie wykonania rezonansu magnetycznego - Pacjenci coraz częściej wykonują rezonans magnetyczny prostaty w zgodności z najnowszymi wytycznymi, jednak dopiero dzięki biopsji fuzyjnej mogą w pełni wykorzystać tę diagnostykę,
- Ekspercki zabieg – biopsja fuzyjna prostaty w HIFU CLINIC jest wykonywana przez dr. Stefana W. Czarnieckiego – Lidera Nowoczesnej Diagnostyki, który wykonał ponad 2000 takich zabiegów
Dla kogo przeznaczona jest biopsja fuzyjna prostaty?
Biopsja fuzyjna prostaty przeznaczona jest dla osób, u których:
- rozważana jest pierwsza biopsja prostaty – od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każdy Pacjent, u którego rozważane jest wykonanie biopsji prostaty, poddał się wcześniej rezonansowi magnetycznemu prostaty. Rezonans jest wykonywany pod kątem przeprowadzenia właśnie biopsji fuzyjnej.
- Od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie rezonansu magnetycznego i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości.
- podwyższony jest wynik stężenia PSA,
- wynik Badania 4Klub SelectMDx budzi podejrzenie obecności istotnego klinicznie raka stercza,
- test PCA3 dał wynik dodatni,
- wykryto nieprawidłowości w badaniu per rectum (badanie palpacyjnie - DRE),
- we wcześniejszej biopsji miały prawidłowy wynik histopatologiczny, a nadal utrzymuje się podwyższone stężenie PSA lub Badania 4K, SelectMDx lub PCA3,
- wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie.
Biopsja fuzyjna prostaty – o czym należy powiadomić urologa przed zabiegiem?
Pacjenci, u których wykonywana jest biopsja fuzyjna powinni wykonać wcześniej rezonans magnetyczny prostaty.
Powinni również powiadomić lekarza urologa przez wykonaniem zabiegu o:
- występujących chorobach związanych z krzepliwością krwi,
- przyjmowaniu leków, które mają wpływ na krzepnięcie krwi,
- uczuleniach na leki,
- wszczepionych rozruszniku serca czy sztucznych zastawkach serca.
Gdzie wykonujemy biopsję prostaty?
Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest w HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty w Szpitalu Św. Elżbiety, jednym z najbardziej nowoczesnych szpitali w Polsce.
HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty jako jedyny ośrodek medyczny w tej części Europy posiada specjalistyczny, najnowocześniejszy w tej części Europy system do biopsji fuzyjnej.
Biopsja fuzyjna prostaty - jak mogę umówić się na badanie?
Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl
Zobacz także
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)
Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...