fbpx

Biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty to najnowocześniejsze badanie diagnostyczne w przypadkbiopsja prostaty fuzyjnau raka prostaty. Pacjent otrzymuje wynik w technologii 3D - fuzję obrazu ultrasonograficznego TRUS i rezonansu magnetycznego. Uzyskany obraz eliminuje ewentualne deformacje wynikające z ruchu tkanek miękkich podczas rezonansu oraz zabiegu biopsji wykonywanych jednocześnie. Ten innowacyjny zabieg, całkowicie bezpieczny dla Pacjenta, jest wykonywany przezskórnie przez krocze, a nie przez odbyt. Odbywa się w znieczuleniu dożylnym w warunkach szpitalnych i całkowity czas pobytu w szpitalu to ok. 2,5 godziny. Czas oczekiwania na wynik to około 4 tygodnie. Ryzyko powikłań diagnostycznych jest zredukowane do minimum, w tym ryzyko sepsy, jest mniejsze niż 0,01%. Badanie wykonuje dr Stefan W. Czarniecki – Lider Nowoczesnej Diagnostyki, który wykonał już ponad 2000 zabiegów biopsji prostaty.

Czym jest biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to badanie, podczas którego pobierane są drobne wycinki z gruczołu prostaty. Pobrane wycinki są następnie oceniane przez doświadczonego patomorfologa pod mikroskopem, często z dodatkiem różnych barwień immunohistochemicznych.

Biopsja fuzyjna prostaty jest biopsją przezkroczową, wykonywaną pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego. Zabieg przeprowadzany przez lekarza urologa lub urologa wraz z radiologiem w asyście pielęgniarki. Biopsja fuzyjna oparta jest o fuzję obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym.

Od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości. Od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje również, aby każdy Pacjent, u którego rozważane jest wykonanie biopsji prostaty, poddał się wcześniej rezonansowi magnetycznemu prostaty. Rezonans jest wykonywany wlaśnie pod kątem przeprowadzenia biopsji fuzyjnej.

biopsja fuzyjna

Biopsja fuzyjna prostaty - jaki jest cel badania?

 Celem badania biopsja fuzyjna prostaty jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego (prostaty). Stosowana jest także w aktywnym nadzorze rozpoznanego już raka prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty pod kontrolą fuzji obrazu TRUS i MRI pozwala na precyzyjną “nawigację” w trakcie jej wykonywania. Wybitna wyższość biopsji fuzyjnej nad zwykłą biopsją TRUS polega na tym, że lekarz korzysta z obrazowania rezonansem magnetycznym prostaty do pobierania wycinków z precyzyjnie określonych, podejrzanych, obszarów. Minimalizuje dzięki temu nad-wykrywalność nowotworów prostaty nieistotnych klinicznie oraz zwiększa wykrywalność nowotworów prostaty istotnych klinicznie, przy jednoczesnej możliwości zmniejszenia liczby pobieranych wycinków.

Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego, jest jednym z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych w nowoczesnej urologii.

Biopsja fuzyjna prostaty – korzyści

Do najważniejszych korzyści zabiegu biopsji fuzyjnej przezkroczowej należą:

 • Bezbolesna procedura – zabieg odbywa się w znieczuleniu dożylnym,
 • Krótki zabieg – Pacjent spędza maksymalnie 2,5 godz. w szpitalu,
 • Bezpieczna procedura – ryzyko powikłania sepsą stanowi mniej niż 0,01%,
 • Biopsja przezkroczowa – zabieg jest bezpieczniejszy i korzystniejszy dla Pacjenta,
 • Precyzyjny zabieg - pozwala na znacznie większą dokładność trafienia w małe ognisko nowotworowe, dokładność 2-3mm
 • Zaawansowany technologicznie – jako jedyny system fuzji obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego pozwala na kompensację deformacji wynikających z ruchu tkanek miękkich podczas zabiegu biopsji z ich nałożeniem na obraz rezonansu,
 • Uzupełnienie wykonania rezonansu magnetycznego - Pacjenci coraz częściej wykonują rezonans magnetyczny prostaty w zgodności z najnowszymi wytycznymi, jednak dopiero dzięki biopsji fuzyjnej mogą w pełni wykorzystać tę diagnostykę,
 • Ekspercki zabieg – biopsja fuzyjna prostaty w HIFU CLINIC jest wykonywana przez dr. Stefana W. Czarnieckiego – Lidera Nowoczesnej Diagnostyki, który wykonał ponad 2000 takich zabiegów

Dla kogo przeznaczona jest biopsja fuzyjna prostaty?

 Biopsja fuzyjna prostaty przeznaczona jest dla osób, u których:

 • rozważana jest pierwsza biopsja prostaty – od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każdy Pacjent, u którego rozważane jest wykonanie biopsji prostaty, poddał się wcześniej rezonansowi magnetycznemu prostaty. Rezonans jest wykonywany pod kątem przeprowadzenia właśnie biopsji fuzyjnej.
 • Od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie rezonansu magnetycznego i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości.
 • podwyższony jest wynik stężenia PSA,
 • wynik Badania 4Klub SelectMDx budzi podejrzenie obecności istotnego klinicznie raka stercza,
 • test PCA3 dał wynik dodatni,
 • wykryto nieprawidłowości w badaniu per rectum (badanie palpacyjnie - DRE),
 • we wcześniejszej biopsji miały prawidłowy wynik histopatologiczny, a nadal utrzymuje się podwyższone stężenie PSA lub Badania 4K, SelectMDx lub PCA3,
 • wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie.

Biopsja fuzyjna prostaty – o czym należy powiadomić urologa przed zabiegiem?

Pacjenci, u których wykonywana jest biopsja fuzyjna powinni wykonać wcześniej rezonans magnetyczny prostaty.

Powinni również powiadomić lekarza urologa przez wykonaniem zabiegu o:

 • występujących chorobach związanych z krzepliwością krwi,
 • przyjmowaniu leków, które mają wpływ na krzepnięcie krwi,
 • uczuleniach na leki,
 • wszczepionych rozruszniku serca czy sztucznych zastawkach serca.

Gdzie wykonujemy biopsję prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest w HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty w Szpitalu Św. Elżbiety, jednym z najbardziej nowoczesnych szpitali w Polsce.

HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty jako jedyny ośrodek medyczny w tej części Europy posiada specjalistyczny, najnowocześniejszy w tej części Europy system do biopsji fuzyjnej.

Biopsja fuzyjna prostaty - jak mogę umówić się na badanie?

Więcej informacji nt. leczenia urologicznego znajdziesz na stronie www.szpitalse.pl


Zobacz także

Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej