fbpx

Metoda da Vinci, czyli prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci to najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda leczenia raka prostaty.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów z udziałem naszych ekspertów.

Dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, 10-krotnemu powiększeniu i wyjątkowej precyzyjności robota da Vinci, urolog ma możliwość operowania z dokładnością, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka gruczołu krokowego.

 

Precyzyjność ta jest szczególnie istotna w przypadku leczenia nowotworów prostaty, ponieważ pozwala na uniknięcie uszkodzenia leżących blisko prostaty, zwieracza cewki moczowej oraz pęczków naczyniowo-nerwowych oraz związanych z tym przykrych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Zastosowanie robota chirurgicznego da Vinci, w porównaniu z innymi sposobami operacyjnego leczenia raka prostaty, przynosi wiele korzyści.

Do najważniejszych należą: szybszy powrót do normalnej aktywności, stosunkowo krótki czas hospitalizacji, mniejsze ryzyko powikłań po zabiegu, mniejsza utrata krwi i mniejsze dolegliwości bólowe, większy komfort dla operatora podczas trwania zabiegu.

Co to jest metoda da Vinci?

Metoda da Vinci, czyli prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci, to minimalnie inwazyjna metoda leczenia raka prostaty. Polega na usunięciu zmienionego chorobowo narządu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz, w niektórych przypadkach, również na usunięciu węzłów chłonnych. Zabieg wykonuje się poprzez wykonanie pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała Pacjenta ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest stereoskopowa kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona obsługują narzędzia chirurgiczne. Chirurg operuje robotem z konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota i pozwala uniknąć ruchów nieintencjonalnych, na przykład drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da Vinci charakteryzują się też znacznie większą ruchomością, niż narzędzia wykorzystywane w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej.

Metoda da Vinci - jaki jest cel zabiegu?

Celem zabiegu, jakim jest metoda da Vinci, jest pełne wyleczenie Pacjenta z zachowaniem funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

Jaki jest przebieg prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci (metoda da Vinci)?

Dzień przed zabiegiem prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci (metoda da Vinci), Pacjent zostaje przyjęty do szpitala w celu, odbycia niezbędnych konsultacji oraz badań przygotowujących do operacji. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 3 godzin. Podczas operacji Pacjent ułożony jest na plecach, w skórze brzucha jest wykonywanych 5 niewielkich otworów, przez które ramiona robota zostają wprowadzane bezpośrednio do przestrzeni otrzewnowej. Do przestrzeni tej zostaje następnie podany gaz, co zwiększa widoczność i pole manewru operatora. Większość pacjentów jest wypisywana do domu w ciągu 48-72godzin po przeprowadzeniu zabiegu.

Dla kogo przeznaczona jest metoda da Vinci?

Metoda da Vinci, czyli prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci jest przeznaczona dla Pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowany miejscowo, tzn. bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów. W wybranych przypadkach może być stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

Metoda da Vinci - gdzie wykonujemy zabieg metoda da Vinci?

Zabieg jest wykonywany w Szpitalu Carolina Medical Center w Warszawie.

Metoda da Vinci - jak mogę umówić się na zabieg?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub +48 512 077 460 lub przez email: kontakt@hifu.pl.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Laparoskopowa Radykalna Prostatektomia

Celem zabiegowego leczenia LRP jest usunięcie gruczołu stercza oraz szybki powrót Pacjenta do codziennych...

Więcej
Konsultacja kwalifikująca do leczenia raka prostaty

Celem konsultacji jest ostateczne rozstrzygnięcie kwestii konieczności leczenia raka prostaty.

Więcej
Rezonans magnetyczny prostaty (PI-RADSv2.1)

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty najczęściej wykonywany jest w przypadku...

Więcej