fbpx

Dr Marek Filipek oraz Stefan W. Czarniecki w programie na żywo Wirtualnej Polski

Doktorzy HIFU CLINIC byli gośćmi w programie na żywo „#dziejesienazywo” portalu abczdrowie Wirtualnej Polski. Dr Marek Filipek oraz  dr Stefan W. Czarniecki - doktorzy HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty odpowiadali na pytania dotyczące  badania 4Kscore Test, objawów oraz przyczyn zachorowań na raka prostaty wśród mężczyzn w Polsce. Prawdziwa rewolucja w wykrywaniu raka prostaty to 4Kscore Test, który pozwala przewidzieć czy mężczyzna zachoruje na ten nowotwór. Przełomowe odkrycie określa ryzyko choroby już 20 lat przed jej wystąpieniem.

Filipek1

Rak prostaty jest drugim, po raku płuca nowotworem występującym wśród mężczyzn. Każdego roku w Polsce, z tego powodu umiera 4 tys. mężczyzn - jest to około 10 dziennie. Najczęstszymi przyczynami wysokiej umieralności jest  zbyt późne zdiagnozowanie tego nowotworu oraz ograniczona dostępność do skutecznych leków jak i metod leczenia.

WP2

Dr Marek Filipek oraz Stefan W. Czarniecki wyjaśniali także na czym polega 4Kscore test wyjaśniając, że jest to proste badanie krwi, które musi się odbyć co najmniej 4 dni po ostatnim badaniu prostaty. Próbki krwi trafiają w specjalnie do tego przystosowanym transporcie do jedynego w Europie tego typu laboratorium w   Barcelonie, w którym są specjalistycznie badane. Dr Czarniecki wyjaśnia także jak skuteczność tego badania została odkryta przez międzynarodowy zespół naukowców. W latach 80-tych pobrano krew od kilkunastu tysięcy zdrowych mężczyzn  i je zamrożono. Po wielu latach odmrożono próbki tych pacjentów u których zdiagnozowano agresywnego raka prostaty i okazało się, że z dużym wyprzedzeniem mieli już zmiany dostrzegalne w krwi – chodzi o markery białek  zwanych kalikreinami – podsumowuje Dr Stefan Czarniecki.

wp3

Rak prostaty jest chorobą bardzo wolno rozwijającą się, która w bardzo wielu przypadkach może trwać nawet przez kilkanaście lat. Potwierdzeniem tego jest fakt, że nowotwór ten jest diagnozowany najczęściej u mężczyzn po 70 roku życia. Objawami tego schorzenia to zazwyczaj m.in. trudności z oddawaniem moczu oraz jego wzmożona częstotliwość, krwiomocz, zaburzenia wzwodu, obecność krwi w spermie oraz bóle podbrzusza. Za przyczynę początkowego rozwoju raka prostaty urolodzy wskazują najczęściej m.in. wiek, rasa, styl życia oraz predyspozycje genetyczne.

wp4

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej