fbpx

Jak przewidzieć prawdopodobieństwo raka prostaty

Dr Marek Filipek i Konrad Jaskóła zostali niedawno zaproszeni do programu Halo Polonia w TVP. Na szczęście temat zachorowań na raka prostaty coraz częściej pojawia się w polskich mediach, zwiększając świadomość mężczyzn, wśród których szerzy się choroba. Przypomnijmy, że na początku XX wieku nowotwór gruczołu krokowego był uznawany za chorobę rzadką, w latach 50. w Polsce zapadało na niego około 7 procent mężczyzn po 60. roku życia, a obecnie ten odsetek wynosi aż 16 procent.

Konrad Jaskóła ostrzegał w rozmowie, aby nie ignorować podstawowych objawów, takich jak potrzeba oddawania moczu kilka razy w ciągu nocy, problemy z ciągłością strumienia moczu, zaburzenia erekcji. Nauczony smutnym doświadczeniem przebiegu choroby u swojego brata, o czym pisaliśmy już wcześniej, wiedział, że bez szybkiej konsultacji urologicznej może sobie nie poradzić. Dzięki zdecydowanemu działaniu może obecnie dzielić się swoimi przeżyciami i nie podzielił losu swojego brata.

Dr Filipek uczulał z kolei, aby nie tylko nie lekceważyć objawów, ale regularnie poddawać się działaniom profilaktycznym. Lekarz wspomniał między innymi o relatywnie prostym do wykonania badaniu krwi mierzącym stężenie PSA – swoistego antygenu sterczowego. Obecnie udoskonalona forma takiego badania molekularnego, opracowany przez uczonych amerykańskich i szwedzkich 4Kscore Test pozwala przewidzieć u mężczyzny prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty w ciągu nadchodzących dwudziestu lat dzięki szczegółowej analizie krwi. Takie badanie pozwala odpowiednio wcześnie zdecydować o konieczności wykonania biopsji i, w efekcie, umożliwia uratowanie życia chorego mężczyzny.

Dla mężczyzn, którzy wygrali walkę z chorobą i starają się wrócić do normalnego funkcjonowania, dr Marek Filipek przedstawił jeszcze jedno urządzenie, które w tej kwestii może być bardzo przydatne. Niestety prostatektomia mająca na celu pozbycie się komórek rakowych często prowadzi do poważnych zaburzeń wzwodu. Stąd pomysł na stworzenie implantu, który będzie aktywnie wspomagał erekcję u mężczyzn z jej zaburzeniami. Z pewnością powrót do współżycia seksualnego i satysfakcja z niego płynąca mogą znacznie poprawić psychiczne nastawienie rehabilitanta do własnego ciała i skutecznie pomagać w odzyskaniu sił po koniecznej operacji.

Całość rozmowy jest dostępna na stronie TVP.

całość rozmowy na stronie TVP

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej