fbpx

Rehabilitacja przed i po prostatektomii radykalnej

Prostatektomia radykalna, to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie zajętej rakiem prostaty. W związku ze zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi  u niektórych pacjentów może pojawić się problem z trzymaniem moczu oraz zaburzenia erekcji. Dochodzić może również do zaburzenia pracy mięśni dna miednicy, które bezpośrednio biorą udział w kontynencji. W takich przypadkach warto przygotować swoje dno miednicy już przed planowaną operacją.

USPRAWNIANIE PRZED PROSTATEKTOMIĄ

Program usprawniania przedoperacyjnego tzw. prehabilitacja urologiczna ma na celu zoptymalizowanie pracy mięśni dna miednicy, poprawę lokalnego ukrwienia tkanek miękkich, poprawę krążenia, korekcję postawy, wzorca oddechowego oraz wykluczenie czynników behawioralnych takich jak np, zaparcia, które mogą wpływać na proces rehabilitacji po zabiegu. Opracowany indywidualnie program ćwiczeń ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nietrzymaniem moczu, zmniejszenie jego nasilenia bezpośrednio po zabiegu i skrócenie czasu do pełnego odzyskania kontynencji.
Przygotowanie przed operacją obejmuje ok 2-3 sesje terapeutyczne ( zaczynając od ok 6 tygodnia przed zabiegiem ), podczas których pacjent uczy się lokalizować mięśnie dna miednicy, kolejno uczy się prawidłowo napinać, a także co bardzo ważne, często zapominane - rozluźniać . Posłużyć do tego może praca z USG Sonofeedback, gdzie pacjent w czasie rzeczywistym pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego, dzięki zjawisku sprzężenia zwrotnego, opanowuje świadomie pracę mięśniową. Do tego celu można również wykorzystać EMG Biofeedback - czyli wizualizację czynności elektrycznej mięśni ( elektromiografia ) z użyciem specjalnej sondy rektalnej. Na podstawie analizy pracy pacjenta podczas wizyty , fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia, które pacjent będzie wykonywał w domu, aż do dnia zabiegu i które rozpocznie później bezpośrednio po wyjęciu cewnika.

USPRAWNIANIE PO PROSTATEKTOMII

Rehabilitację pooperacyjną należy podzielić na 2 etapy: Wczesną, która rozpoczyna się bezpośrednio po operacji jeszcze w szpitalu. Fizjoterapeuta pomaga opanować prawidłowe wstawanie, siadanie i zmiany pozycji, bez znacznego zwiększania ciśnienia śródbrzusznego, a także daje zalecenia co do prawidłowej pozycji toaletowej. We wczesnym okresie pooperacyjnym warto zastosować techniki oddechowe oraz drenażowe, pomagające zmniejszyć obrzęki w obrębie dna miednicy, jamy brzusznej i kończyn dolnych.
Kolejny etap rozpoczyna się zwyczaj ok 4 tygodnia po operacji. Obejmować może od kilku do kilkunastu sesji i i polega na indywidualnym treningu funkcjonalnym mięśni dna miednicy w różnych pozycjach ( leżącej, siedzącej, stojącej, w ruchu ), mobilizacji blizn pooperacyjnych, terapii manualnej, ćwiczeniach reedukacji posturalnej oraz stabilizacji a także szeroko pojętej edukacja pacjenta. Program taki  obejmuje także naukę prawidłowych nawyków dnia codziennego. Również w tym przypadku trening może być wsparty przez zabiegi USG Sonofeedback, EMG Biofeedback oraz Elektrostymulację. Należy podkreślić, że im szybciej podjęta zostaje rehabilitacja po zabiegu, tym szybciej pacjent odzyska kontrolę oraz poprawi się znacząco jego jakość życia.
Bardzo ważnym aspektem powodzenia treningu dna miednicy, a co za tym idzie sukcesu terapeutycznego jest prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń. W związku z tym, że mięśnie krocza położone są głęboko i na co dzień nie widzimy ich pracy, podjęcie treningu na własną rękę może niestety nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a czasem nawet zaszkodzić i pogłębić problem z trzymaniem moczu. Aby uniknąć niepotrzebnej frustracji i rozczarowania warto zwrócić się bezpośrednio po pomoc do wykwaklifikowanego, doświadczonego fizjoterapeuty dna miednicy, który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych przeprowadzi najlepszy możliwy trening "szyty na miarę".

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej