fbpx

Rak prostaty – jak przebiega choroba

Rak stercza należy najczęściej do nowotworów o stosunkowo łagodnym przebiegu – rozwija się bardzo powoli i relatywnie późno dając przerzuty lub wykazując cechy naciekania tkanek otaczających. Dlatego niezwykle istotne jest regularne badanie czynnika PSA i dbałość o zdrowy tryb życia. Niestety, w Polsce nadal zbyt często rozpoznaje się ten nowotwór w stadiach zaawansowanych, o dużo gorszym rokowaniu.

Czy jestem w grupie ryzyka?

Rak gruczołu krokowego jest bezpośrednio związany z wiekiem i pojawia się najczęściej u Pacjentów powyżej 60. roku życia. Jest to prawdopodobnie związane z procesami starzenia, niedoskonałej naprawy uszkodzonych komórek i zmian w gospodarce hormonalnej. U młodszych mężczyzn rak stercza wykrywany jest zdecydowanie rzadziej (Pacjenci poniżej 40. roku życia stanowią znikomy odsetek), jednak rozpoznany przebiega u nich bardziej złośliwie i ma gorsze rokowanie więc wymaga agresywnego leczenia.

Skłonności do zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego mogą być również warunkowane genetycznie. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki raka, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą urologiem, aby wykonać niezbędne badania, bo mogą one uratować Ci życie. Obecnie, dzięki wprowadzeniu 4KScore test, możliwe jest przewidzenie wystąpienia nowotworu nawet z dwudziestoletnim wyprzedzeniem, co daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.

Czy można zapobiec chorobie?

Ponieważ wpływ na rozwój nowotworu ma prowadzony tryb życia i środowisko, warto pamiętać o zbawiennym działaniu diety bogatej w antyoksydanty oraz witaminy obecne w wielu warzywach i owocach, zwłaszcza pomidorach i ich przetworach, a także o zmniejszeniu spożycia alkoholu oraz żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty i sztuczne barwniki. Istotne jest również ograniczenie spożycia produktów zawierających tłuszcze nasycone, takich jak czerwone mięso i wprowadzenie w zamian do jadłospisu kwasów tłuszczowych nienasyconych, obecnych np. w olejach roślinnych i rybach.

Wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych pozytywnie wpłynie na cały Twój organizm, poprawiając jego funkcjonowanie, a przy okazji będzie działać profilaktycznie na sprawność prostaty. Wybierając dietę śródziemnomorską lub dalekoazjatycką możesz w prosty i smaczny sposób pomóc swojemu ciału.

Nie bój się lekarza

Pamiętaj, żeby regularnie kontrolować swój organizm. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia erekcji czy krew w moczu, niezwłocznie udaj się do specjalisty, który prawidłowo zdiagnozuje problem i pomoże Ci w procesie leczenia. To nie zawsze jest nowotwór, czasami tylko łagodny przerost stercza. Jednak nie lekceważ sygnałów, jakie daje Ci Twoje własne ciało.

Wyniki badań możesz również skonsultować bezpłatnie on-line ze specjalistami z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i, jeśli okaże się to konieczne, zaproponujemy najodpowiedniejszy dla Ciebie sposób leczenia.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej