Myśl o przyszłości
Jak poważne może być zagrożenie? Z badań wynika, że rak stercza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Nowotwory te powodują 8% zgonów wśród Polaków. Zajmuje on trzecią pozycję wśród umieralności (po raku płuc i raku żołądka), a drugą (po raku płuc, a przed nowotworem jelita grubego) wśród zachorowalności mężczyzn na nowotwory. Zachorowania na raka gruczołu krokowego stanowią 13% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce, a ich liczba, niestety, zwiększa się.
Przyczyny raka
Co powoduje raka? Naukowcy odkryli zależność pomiędzy rozwojem nowotworu a produkcją testosteronu, niezbędnego przecież dla funkcjonowania organizmu. Nadmierne stężenie tego hormonu może mieć wpływ na rozwój raka stercza, ale wyniki badań nie są co do tego jednoznaczne. Zaburzenie gospodarki hormonalnej i nadprodukcja testosteronu może zagrażać rozrostem stercza i teoretycznie rakiem.Świadczy o tym fakt, że rak prostaty nie występuje u mężczyzn, u których, z różnych przyczyn, przed pokwitaniem usunięto jądra wytwarzające testosteron.
Aby zapobiec chorobie, warto dodatkowo stosować kilka podstawowych zasad:
Prowadzenie właściwego trybu życia jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki raka prostaty. Spędzaj więcej czasu w ruchu, uprawiaj regularnie dowolną aktywność fizyczną (minimum pięć razy w tygodniu po pół godziny) i unikaj siedzącego trybu życia.
Rzuć palenie!Udowodniono, że mężczyźni palący papierosy, u których wykryto raka prostaty mają większe ryzyko zgonu z powodu choroby niż ci, którzy papierosów nie palą.
Ogranicz spożywanie alkoholu i wprowadź zdrową dietę. W świetle badań epidemiologicznych najbardziej istotne wydaje się być ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów zawierających tłuszcze nasycone. Warto zamienić je na tłuszcze nienasycone (obecne głównie w mięsie ryb), warzywa i owoce (bogate w witaminy i antyoksydanty) oraz inne składniki diety zawierające wit. E, D czy beta-karoten. Według najnowszych doniesień szczególnie wskazane jest spożywanie pomidorów i ich przetworów, gdyż są one bogate w likopen. Substancja ta jest przeciwutleniaczem oraz pomaga ochraniać komórki gruczołowe prostaty przed szkodliwym wpływem czynników rakotwórczych, a także zapobiega ich nieprawidłowym przemianom i rozrostowi. Ważne też są produkty zawierające selen, retinoidy i izoflawony, takie jak zboża, ryby i skorupiaki. To prawdopodobnie właśnie wpływ właściwej diety jest odpowiedzialny za zmniejszy odsetek występowania raka gruczołu krokowego u Chińczyków i Japończyków.
Nie bój się wizyty u lekarza. Jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek objawy lub masz pytania dotyczące strefy intymnej, odwiedź specjalistę (urologa) i uzyskaj fachową poradę. Lekarz pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy i wdroży odpowiednie postępowanie, jeśli będzie to konieczne.