fbpx

Czym jest prostata?

Ten niewielki gruczoł ma w męskim organizmie bardzo odpowiedzialne zadanie. Rolą prostaty jest bowiem produkcja białawej, zasadowej cieczy, w której zawieszone są plemniki. Wydzielina produkowana przez gruczoł krokowy stanowi jeden z głównych składników spermy i ma kluczowe znaczenie dla męskiej płodności.

Gdzie leży stercz?

Stercz, nie większy od zwykłego kasztana, jest niezbędnym organem dla odpowiedniego funkcjonowania ciała mężczyzny. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego prawidłowe działanie. Leżący poniżej pęcherza moczowego gruczoł znajduje się bardzo blisko ścianki odbytu – to sprawia, że możliwe jest badanie per rectum albo wykonanie USG przez umieszczenie głowicy sonografu właśnie w odbytnicy. Podobnie stosowana w naszej placówce metoda HIFU wykorzystuje korzystne, z punktu widzenia lekarza, położenie gruczołu krokowego.

Czy jest się czym martwić?

Położenie blisko pęcherza moczowego sprawia, że bardzo często właśnie kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu są pierwszymi objawami, które niepokoją Pacjentów. Zaobserwowałeś którykolwiek z poniższych objawów? Natychmiast zgłoś się do lekarza!

• trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
• słaby i przerywany strumień moczu
• kroplowe oddawanie moczu
• ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
• częstomocz i oddawanie moczu w nocy
• nagła potrzeba oddania moczu (tzw. parcia naglące)
• zaburzenia erekcji

To mogą być objawy łagodnego przerostu prostaty lub choroby nowotworowej. Niestety rak prostaty jest chorobą, która postępuje bardzo powoli, przez pierwsze etapy nie wykazując żadnych objawów. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i dbałość o zdrowie, a także regularne badanie czynnika PSA. Nie rezygnuj z wizyt u lekarza – urolog to specjalista, który może Ci pomóc, a niekiedy nawet uratować życie.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej