fbpx

Kampania Movember 2016

Już 1 listopada rusza 3 edycja kampanii Movember Polska, która ma na celu nagłośnienie profilaktyki nowotworowej wśród mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana w Australii w 2003 roku i rozrosła się już na skalę międzynarodową.

Nietypowym znakiem rozpoznawczym akcji są wąsy, jako element charakterystyczny dla panów. Przez cały listopad mężczyźni są zachęcani do zapuszczania i noszenia wąsów, dzięki temu każdy może stać się ambasadorem kampanii. Akcja ma na celu przypomnienie jak ważna jest profilaktyka nowotworowa, ponieważ skuteczność leczenia chorób nowotworowych we wczesnym etapie jest znacznie większa. Właśnie najczęściej występujące nowotwory u mężczyzn mają doskonałe rokowanie – o ile są wykryte na początkowym stadium. Każdy mężczyzna po 40 lub 45 roku życia powinien raz w roku wykonać badanie prostaty. Panowie, którzy są obciążeni genetycznie, to znaczy ci u których w rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, powinni być szczególnie systematyczni pod względem profilaktyki badań.

Movember od samego początku cechuje się innowacyjnym podejściem do męskiej profilaktyki nowotworowej – w trakcie konferencji naukowych realizowanych podczas tego eventu często poruszane są nowinki ze świata medycyny. Szczególnie głośno w tym roku jest o wieloparametrycznym rezonansie prostaty ze względu na jego wysoką wartość diagnostyczną.

 

Czym jest rezonans prostaty?

 

Wieloparametryczny rezonans prostaty jest procedurą, której celem jest ocena samej prostaty i jej najbliższego otoczenia oraz istotnych klinicznie dla gruczołu krokowego węzłów chłonnych i pozostałych obszarów objętych badaniem. Radiolog ocenia badanie na podstawie trzech głównych technik obrazowania, dzięki którym możliwa staje się globalna ocena patologicznych ognisk. W tej procedurze brane są pod uwagę takie aspekty jak: cechy wzmocnienia ognisk po podaniu kontrastu, morfologia prostaty, dyfuzja cząsteczek wody przez tkankę. Następnie ogniska są punktowane w skali PI-RADS (obecnie wersja 2.0), która jest uznanym usystematyzowanym oraz powtarzalnym standardem oceny właśnie tego narządu.

 

Rezonans prostaty – jaki jest cel badania?

 

Wieloparametryczny rezonans prostaty jest wykonywany, aby zlokalizować ewentualne ogniska nowotworowe, a także ustalić czy sprowadzają się one tylko do gruczołu stercza. Jest to badanie skierowane do pacjentów, u których planuje się wykonanie biopsji grubo igłowej. Rezonans prostaty pozwala na wykrycie, z których obszarów stercza należy pobrać materiał podczas biopsji celowanej. Rezonans prostaty to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej