fbpx

Co powinieneś wiedzieć o raku stercza

Leczenie raka prostaty zależy w znacznym stopniu od stadium zaawansowania choroby. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania. Niestety znaczna większość mężczyzn  ma tendencje do lekceważenia jakichkolwiek objawów i kłopotów zdrowotnych, ponadto rak prostaty jest chorobą, której wczesny przebieg może być kompletnie bezobjawowy. Świadomość jakie czynni wpływają na zwiększenie ryzyka pojawienia się nowotworu gruczołu krokowego powinna przyczynić się do większej czujności osób, które znalazły się w grupie ryzyka.

Wśród czynników rozwoju raka prostaty do najważniejszych należą czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby u mężczyzn, których bliscy krewni cierpieli na ten nowotwór jest dwukrotnie większe. Jeżeli zachorowało kilku krewnych pierwszego stopnia w różnych pokoleniach to ryzyko wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Dziedziczny rak gruczołu krokowego rozwija się zazwyczaj wcześnie, nawet przed ukończeniem 55 roku życia.

Uważa się, że niebagatelną role odgrywa dieta. Duża ilość nasyconych tłuszczów, białka i cholesterolu  przy małej podaży selenu, witaminy E i witaminy D wydaje się sprzyjać rozwojowi tego rodzaju raka. Znaczenie ochronne jest przypisywane diecie niskotłuszczowej z dużą ilością owoców, warzyw i produktów zbożowych. Część badań sugeruje, że siemię lniane opóźnia znacznie tempo podziału komórek rakowych jednak jest jeszcze za wcześnie by wyciągać wnioski.  Znaczenie może mieć również hormonalne leczenie zaburzeń wzwodu (tzw. suplementacja testosteronowa) gdyż rak prostaty jest silnie zależny od hormonów.  

NAPISZ DO NAS
close slider


Treść klauzuli informacyjnej