fbpx

Na czym polega biopsja fuzyjna?

Biopsja jest podstawowym narzędziem każdego urologa, pozwalającym mu zdiagnozować raka prostaty.

Podejrzenie nowotworu może nastąpić w przypadku:

  • niepokojącego wyniku badania per rectum,
  • “nieprawidłowych” wartości PSA (ryzyko raka wzrasta wraz ze wzrostem PSA, nawet od wartości “prawidłowych” z zakresie 2-4ng/ml),
  • wykrycia zmian podejrzanych o charakter nowotworowy w wieloparametrycznym rezonansie magnetycznym prostaty,
  • wynikach badań: Badanie 4K i badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty, wskazujących na ryzyko rozwoju szczególnie istotnego klinicznie raka prostaty.

Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinków tkanki dla ustalenia dalszego postępowania. Nie każda podejrzana zmiana jest nowotworem. Naturalnie, działa to również w drugą stronę: zmiana wyglądająca na łagodną może również mieć charakter złośliwy. Dlatego ostatecznym, rozstrzygającym badaniem jest właśnie biopsja prostaty.

 

Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty – na czym polega badanie?

 

W przypadku pobierania wycinków w trakcie biopsji prostaty, do niedawna urolodzy mieli jedynie możliwość posługiwania się USG, by igła biopsyjna trafiała w najbardziej pożądane okolice gruczołu krokowego, właśnie te podejrzane o rozwój raka. TRUS (transrektalne badanie ultrasonograficzne), jako badanie obrazujące gruczoł krokowy, pozostawia jednak wiele do życzenia. Przede wszystkim najczęściej nie uwidacznia zmian nowotworowych. Dlatego w ostatnich latach zaczęto używać nowej metody jaką jest biopsja fuzyjna. Biopsja z użyciem samego TRUS jest jak posługiwanie się słabym kompasem w celu dotarcia do naszego celu. Biopsja fuzyjna jest jak droga do celu z nawigacją satelitarną. Biopsja fuzyjna polega na połączeniu silnych stron ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI). Przed zabiegiem wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu do biopsji fuzyjnej, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z obrazem opisanym przez radiologa w rezonansie magnetycznym. Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie. Po pobraniu, wycinki są umieszczane dla utrwalenia w formalinie i transportowane do laboratorium, gdzie pod mikroskopem z wykorzystaniem barwień ogląda je patomorfolog.

 

Biopsja fuzyjna – jakie są zalety?

 

Biopsja fuzyjna minimalizuje ryzyko przeoczenia czy „nietrafienia” w nowotwór w trakcie wykonywania zabiegu. Pozwala nie tylko potencjalnie na pobieranie mniejszej ilości wycinków z prostaty, zmniejszając traumatyczność zabiegu, ale też dzięki swej dokładności, zmniejsza konieczność wykonywania powtórnych biopsji w przypadku niewykrycia nowotworu za pierwszym razem.

Dodatkowo, wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, uniknąć zabiegu - jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na brak rozrostu nowotworowego, o ile badanie jest wykonane na odpowiednio skonfigurowanym aparacie oraz opisane przez doświadczonego radiologa specjalizującego się w opisie gruczołu krokowego.

Niewątpliwie biopsja fuzyjna prostaty jest krokiem milowym w diagnostyce raka gruczołu krokowego. Badania jednoznacznie wykazują jej wyższość nad zwykłą biopsją prostaty z użyciem ultrasonografii w wykrywaniu raka.


Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>