Na czym polega biopsja fuzyjna?

Biopsja jest podstawowym narzędziem każdego urologa, pozwalającym mu zdiagnozować raka prostaty.

Podejrzenie nowotworu może nastąpić w przypadku:

  • niepokojącego wyniku badania per rectum,
  • “nieprawidłowych” wartości PSA (ryzyko raka wzrasta wraz ze wzrostem PSA, nawet od wartości “prawidłowych” z zakresie 2-4ng/ml)
  • wykrycia zmian podejrzanych o charakter nowotworowy w wieloparametrycznym rezonansie magnetycznym
  • wynikach badań: Badanie 4K i badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty, wskazujących na ryzyko rozwoju szczególnie istotnego klinicznie raka prostaty.

Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinków tkanki dla ustalenia dalszego postępowania. Nie każda podejrzana zmiana jest nowotworem. Naturalnie, działa to również w drugą stronę: zmiana wyglądająca na łagodną może również mieć charakter złośliwy. Dlatego ostatecznym, rozstrzygającym badaniem jest właśnie biopsja prostaty.

 

Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty – na czym polega badanie?

 

W przypadku pobierania wycinków w trakcie biopsji prostaty, do niedawna urolodzy mieli jedynie możliwość posługiwania się USG, aby igła biopsyjna trafiała w najbardziej pożądane okolice gruczołu krokowego, właśnie te podejrzane o rozwój raka. TRUS (transrektalne badanie ultrasonograficzne), jako badanie obrazujące gruczoł krokowy, pozostawia jednak wiele do życzenia - przede wszystkim najczęściej nie uwidacznia zmian nowotworowych. Dlatego w ostatnich latach zaczęto używać nowej metody jaką jest biopsja fuzyjna. Biopsja z użyciem samego TRUS jest jak posługiwanie się słabym kompasem w celu dotarcia do naszego celu. Biopsja fuzyjna jest jak droga do celu z nawigacją satelitarną. Biopsja fuzyjna polega na połączeniu silnych stron ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (MRI). Przed zabiegiem wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu USG, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z mapą opisaną przez radiologa w rezonansie magnetycznym. Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie. Po pobraniu, wycinki są umieszczane dla utrwalenia w formalinie i transportowane do laboratorium, gdzie pod mikroskopem z wykorzystaniem barwień ogląda ja patomorfolog.

 

Biopsja fuzyjna – jakie są zalety?

 

Biopsja fuzyjna minimalizuje ryzyko przeoczenia czy „nietrafienia” w nowotwór w trakcie wykonywania zabiegu. Pozwala nie tylko potencjalnie na pobieranie mniejszej ilości wycinków z prostaty, zmniejszając traumatyczność zabiegu, ale też dzięki swej dokładności zmniejsza konieczność wykonywania powtórnych biopsji w przypadku niewykrycia nowotworu za pierwszym razem.

Dodatkowo, wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, uniknąć zabiegu - jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na brak rozrostu nowotworowego, o ile badanie jest wykonane na odpowiednio skonfigurowanym aparacie oraz opisany przez doświadczonego radiologa specjalizującego się w opisie gruczołu krokowego.

Niewątpliwie biopsja fuzyjna prostaty jest krokiem milowym w diagnostyce raka gruczołu krokowego. Badania jednoznacznie wykazują jej wyższość nad zwykłą biopsją prostaty z użyciem ultrasonografii w wykrywaniu raka.


Zobacz także

Rak prostaty, a wiek mężczyzny

Rak prostaty jest drugim najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn w Polsce. W chorobach takich, jak rak prostaty wiek jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Nowotwór ten rzadko występuje przed 40 rokiem życia, jednak badania sekcyjne wykazały, że nieistotne klinicznie postacie tego nowotworu występują już u 10% mężczyzn w 3 dekadzie życia. Jaki wpływ na przebieg choroby ma wiek i jakie są Continue Reading

Więcej
Metody leczenia raka prostaty

Rozwój medycyny w ostatnich latach dostarczył szerokiego wachlarza sposobów leczenia raka gruczołu krokowego i ich dostosowania do danego pacjenta, w zależności od jego oczekiwań, stanu klinicznego i stopnia zaawansowania choroby. Wybór metody leczenia raka prostaty często należy do pacjenta, ponieważ ten sam stopień zaawansowania nowotworu można poddać leczeniu różnymi sposobami. Najłatwiej sklasyfikować metody leczenia raka prostaty na: stosowane w przypadku Continue Reading

Więcej
Wznowa po radioterapii

Radioterapia jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej ugruntowanych metod leczenia raka prostaty, obok prostatektomii radykalnej. Radioterapię możemy podzielić na brachyterapie oraz radioterapię z pól zewnętrznych. Zniszczenie komórek nowotworowych jest efektem działania przez naświetlanie, dochodzi do uszkodzenia ich DNA. Niestety, tak jak w przypadku każdej metody leczenia nowotworu stercza, może pojawić się wznowa po radioterapii. W takiej sytuacji warto rozważyć jak Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>