Na czym polega biopsja fuzyjna?

Biopsja jest podstawowym narzędziem każdego urologa, pozwalającym mu zdiagnozować raka prostaty.

Podejrzenie nowotworu może nastąpić w przypadku:

  • niepokojącego wyniku badania per rectum,
  • “nieprawidłowych” wartości PSA (ryzyko raka wzrasta wraz ze wzrostem PSA, nawet od wartości “prawidłowych” z zakresie 2-4ng/ml)
  • wykrycia zmian podejrzanych o charakter nowotworowy w wieloparametrycznym rezonansie magnetycznym
  • wynikach badań: Badanie 4K i badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty, wskazujących na ryzyko rozwoju szczególnie istotnego klinicznie raka prostaty.

Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinków tkanki dla ustalenia dalszego postępowania. Nie każda podejrzana zmiana jest nowotworem. Naturalnie, działa to również w drugą stronę: zmiana wyglądająca na łagodną może również mieć charakter złośliwy. Dlatego ostatecznym, rozstrzygającym badaniem jest właśnie biopsja prostaty.

 

Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty – na czym polega badanie?

 

W przypadku pobierania wycinków w trakcie biopsji prostaty, do niedawna urolodzy mieli jedynie możliwość posługiwania się USG, aby igła biopsyjna trafiała w najbardziej pożądane okolice gruczołu krokowego, właśnie te podejrzane o rozwój raka. TRUS (transrektalne badanie ultrasonograficzne), jako badanie obrazujące gruczoł krokowy, pozostawia jednak wiele do życzenia - przede wszystkim najczęściej nie uwidacznia zmian nowotworowych. Dlatego w ostatnich latach zaczęto używać nowej metody jaką jest biopsja fuzyjna. Biopsja z użyciem samego TRUS jest jak posługiwanie się słabym kompasem w celu dotarcia do naszego celu. Biopsja fuzyjna jest jak droga do celu z nawigacją satelitarną. Biopsja fuzyjna polega na połączeniu silnych stron ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (MRI). Przed zabiegiem wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu USG, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z mapą opisaną przez radiologa w rezonansie magnetycznym. Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie. Po pobraniu, wycinki są umieszczane dla utrwalenia w formalinie i transportowane do laboratorium, gdzie pod mikroskopem z wykorzystaniem barwień ogląda ja patomorfolog.

 

Biopsja fuzyjna – jakie są zalety?

 

Biopsja fuzyjna minimalizuje ryzyko przeoczenia czy „nietrafienia” w nowotwór w trakcie wykonywania zabiegu. Pozwala nie tylko potencjalnie na pobieranie mniejszej ilości wycinków z prostaty, zmniejszając traumatyczność zabiegu, ale też dzięki swej dokładności zmniejsza konieczność wykonywania powtórnych biopsji w przypadku niewykrycia nowotworu za pierwszym razem.

Dodatkowo, wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, uniknąć zabiegu - jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na brak rozrostu nowotworowego, o ile badanie jest wykonane na odpowiednio skonfigurowanym aparacie oraz opisany przez doświadczonego radiologa specjalizującego się w opisie gruczołu krokowego.

Niewątpliwie biopsja fuzyjna prostaty jest krokiem milowym w diagnostyce raka gruczołu krokowego. Badania jednoznacznie wykazują jej wyższość nad zwykłą biopsją prostaty z użyciem ultrasonografii w wykrywaniu raka.


Zobacz także

Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.   Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?   Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym Continue Reading

Więcej
Rak prostaty

Rak prostaty – diagnostyka Największym problemem, jaki związany jest z chorobą, jaką jest rak prostaty, jest trudność w wykryciu tego schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju – często zdarza się, że od momentu rozpoczęcia tworzenia się komórek nowotworowych do ostatecznego rozpoznania choroby mija nawet 20 lat. Dlatego też najlepszą metodą walki z rakiem prostaty na wczesnym etapie jest poddanie się Continue Reading

Więcej
Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są małe wycinki z prostaty. Następnie pobrane wycinki są oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa.   Na czym polega biopsja prostaty przezodbytnicza?   Przezodbytnicza biopsja prostaty jest formą biopsji stercza która jest najczęściej Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>