Na czym polega biopsja fuzyjna?

Biopsja jest podstawowym narzędziem każdego urologa, pozwalającym mu zdiagnozować raka prostaty.

Podejrzenie nowotworu może nastąpić w przypadku:

  • niepokojącego wyniku badania per rectum,
  • “nieprawidłowych” wartości PSA (ryzyko raka wzrasta wraz ze wzrostem PSA, nawet od wartości “prawidłowych” z zakresie 2-4ng/ml)
  • wykrycia zmian podejrzanych o charakter nowotworowy w wieloparametrycznym rezonansie magnetycznym
  • wynikach badań: Badanie 4K i badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty, wskazujących na ryzyko rozwoju szczególnie istotnego klinicznie raka prostaty.

Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinków tkanki dla ustalenia dalszego postępowania. Nie każda podejrzana zmiana jest nowotworem. Naturalnie, działa to również w drugą stronę: zmiana wyglądająca na łagodną może również mieć charakter złośliwy. Dlatego ostatecznym, rozstrzygającym badaniem jest właśnie biopsja prostaty.

 

Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty – na czym polega badanie?

 

W przypadku pobierania wycinków w trakcie biopsji prostaty, do niedawna urolodzy mieli jedynie możliwość posługiwania się USG, aby igła biopsyjna trafiała w najbardziej pożądane okolice gruczołu krokowego, właśnie te podejrzane o rozwój raka. TRUS (transrektalne badanie ultrasonograficzne), jako badanie obrazujące gruczoł krokowy, pozostawia jednak wiele do życzenia - przede wszystkim najczęściej nie uwidacznia zmian nowotworowych. Dlatego w ostatnich latach zaczęto używać nowej metody jaką jest biopsja fuzyjna. Biopsja z użyciem samego TRUS jest jak posługiwanie się słabym kompasem w celu dotarcia do naszego celu. Biopsja fuzyjna jest jak droga do celu z nawigacją satelitarną. Biopsja fuzyjna polega na połączeniu silnych stron ultrasonografii (USG) i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (MRI). Przed zabiegiem wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym radiolog dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu USG, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z mapą opisaną przez radiologa w rezonansie magnetycznym. Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie. Po pobraniu, wycinki są umieszczane dla utrwalenia w formalinie i transportowane do laboratorium, gdzie pod mikroskopem z wykorzystaniem barwień ogląda ja patomorfolog.

 

Biopsja fuzyjna – jakie są zalety?

 

Biopsja fuzyjna minimalizuje ryzyko przeoczenia czy „nietrafienia” w nowotwór w trakcie wykonywania zabiegu. Pozwala nie tylko potencjalnie na pobieranie mniejszej ilości wycinków z prostaty, zmniejszając traumatyczność zabiegu, ale też dzięki swej dokładności zmniejsza konieczność wykonywania powtórnych biopsji w przypadku niewykrycia nowotworu za pierwszym razem.

Dodatkowo, wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, uniknąć zabiegu - jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na brak rozrostu nowotworowego, o ile badanie jest wykonane na odpowiednio skonfigurowanym aparacie oraz opisany przez doświadczonego radiologa specjalizującego się w opisie gruczołu krokowego.

Niewątpliwie biopsja fuzyjna prostaty jest krokiem milowym w diagnostyce raka gruczołu krokowego. Badania jednoznacznie wykazują jej wyższość nad zwykłą biopsją prostaty z użyciem ultrasonografii w wykrywaniu raka.


Zobacz także

Dlaczego to ważne, by wiedzieć jak wykryć raka prostaty?

Wiele osób zastanawia się, jak wykryć raka prostaty – i słusznie, ponieważ to pytanie może być kluczowe dla życia i zdrowia wielu mężczyzn. Niebezpieczeństwo związane z rakiem prostaty polega na tym, że ten nowotwór może rozwijać się nawet przez 20 lat nie dając żadnych swoistych objawów, stając się stopniowo coraz poważniejszym zagrożeniem dla życia mężczyzny. Do głównych grup ryzyka zachorowania Continue Reading

Więcej
Czym jest badanie 4K i dlaczego jest tak ważne?

Badanie 4K jest to jedyne dostępne bezinwazyjne badanie, które potrafi wykryć ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty z nawet 20-letnim wyprzedzeniem. To bardzo ważne, ponieważ wcześnie zdiagnozowana choroba, daje szanse na całkowite wyleczenie. Badanie 4K jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, gdyż polega na analizie próbki krwi pobranej od pacjenta w warunkach laboratoryjnych.   Na czym konkretnie polega badanie 4K?   Continue Reading

Więcej
Płynna biopsja prostaty – kiedy wykonuje się to badanie?

Drugim najczęściej spotykanym wśród mężczyzn w Polsce zabójczym nowotworem jest rak prostaty. Choroba ta może rozwijać się nie dając żadnych zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Najczęściej stosowanym narzędziem diagnostycznym na wstępnym etapie jest metoda badania poziomu PSA pacjenta. Jeśli PSA jest wysokie, najczęściej kieruje się pacjenta na biopsję grubo igłową. Może być to postępowanie błędne, gdyż wysokie stężenie PSA Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>