Metody leczenia raka prostaty

Rozwój medycyny w ostatnich latach dostarczył szerokiego wachlarza sposobów leczenia raka gruczołu krokowego i ich dostosowania do danego pacjenta, w zależności od jego oczekiwań, stanu klinicznego i stopnia zaawansowania choroby. Wybór metody leczenia raka prostaty często należy do pacjenta, ponieważ ten sam stopień zaawansowania nowotworu można poddać leczeniu różnymi sposobami. Najłatwiej sklasyfikować metody leczenia raka prostaty na:

  • stosowane w przypadku nowotworu ograniczonego do narządu lub u chorych z nowotworem zaawansowanym miejscowo, to znaczy naciekającym poza gruczoł krokowy lub dającym przerzuty
  • stosowane w przypadku wznowy miejscowej po już przebytym radykalnym leczeniu raka prostaty.

W przypadku guza ograniczonego do narządu oraz w niektórych przypadkach raka zaawansowanego miejscowo mamy do dyspozycji:

  • radykalną prostatektomię (w tym w asyście robota da Vinci)
  • Robotic HIFU (high intensity focused ultrasound)
  • radioterapię,
  • krioterapię,
  • leczenie hormonalne

Metody leczenia raka prostaty - prostatektomia radykalna

 

Prostatektomia radykalna jest zabiegiem operacyjnym, polegającym na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych i następowym zespoleniu szyi pęcherza z cewką moczową. Jest to tak zwany „złoty standard” leczenia raka prostaty. Może być wykonana techniką otwartą, laparoskopową oraz w asyście robota Da Vinci. Metody te różnią się między sobą czasem trwania zabiegu, możliwymi powikłaniami oraz czasem hospitalizacji. Metoda laparoskopowa oraz z użyciem robota Da Vinci dają mniej powikłań, a hospitalizacja jest zwykle dużo krótsza. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, w trakcie prostatektomii radykalnej wykonywanej z dostępu załonowego „na otwarto” mamy również możliwość usunięcia największej liczby wezłów chłonnych, z tych grup węzłowych w których najczęściej występują przerzuty raka prostaty.

 

Metody leczenia raka prostaty - Robotic HIFU

 

Metoda Robotic HIFU, czyli skupianie fal ultradźwiękowych o wysokiej energii, polega na skupieniu ich na określonym obszarze zmienionego chorobowo narządu. Leczenie odbywa się drogami naturalnymi ciała, dzięki czemu unikamy inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Sposobem tym można również leczyć pacjentów, u których wystąpiła miejscowa wznowa po poprzednich zabiegach, niezależnie, jaką metodą chory był uprzednio leczony. Metoda Robotic HIFU jest jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia raka prostaty.

U chorych, którzy nie wyrażają zgody na leczenie chirurgiczne lub nie kwalifikują się do niego z innych przyczyn, istnieje możliwość podjęcia innej metody leczenia raka prostaty - radioterapii. Metoda ta polega na naświetlaniu nowotworu promieniowaniem jonizującym, w wyniku czego jego komórki obumierają. Charakteryzuje się porównywalnym do prostatektomii radykalnej stopniem pełnego wyleczenia, szczególnie w przypadku nowotworów mniej złośliwych.

Kolejną metodą leczenia raka prostaty jest krioterapia. Stanowi ona alternatywę dla radioterapii oraz Robotic HIFU u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tych metod. Krioterapia polega na wymrażaniu komórek nowotworowych umieszczonymi w prostacie igłami. U chorych z zaawansowanym nowotworem (choroba przerzutowa) należy zastosować leczenie hormonalne. Jest to leczenie paliatywne polegające na działaniu zmierzającym do zmniejszenia stężenia testosteronu w organizmie chorego, a co za tym idzie, spowolnieniu rozwoju nowotworu.

Należy również wspomnieć o leczeniu odroczonym, czyli bacznej obserwacji. Ta metoda leczenia raka prostaty polega na opóźnieniu rozpoczęcia leczenia do momentu, w którym staje się to bezwzględnie konieczne, czyli do momentu, w którym pojawią się pierwsze objawy choroby. Metoda ta pozwala na niepodejmowanie niepotrzebnych interwencji i uniknięciu lub opóźnieniu wystąpienia potencjalnych powikłań związanych z leczeniem.


Zobacz także

Czym jest robot da Vinci?

Robot da Vinci to, wciąż jeszcze mało rozpowszechnione w Polsce, narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie operacji leczącej nowotwór prostaty w zupełnie nowej jakości, zapewniającej niespotykaną wcześniej precyzję wykonania zabiegu prostatektomii radykalnej. Precyzja ta ważna jest nie tylko ze względu na oczywistą konieczność pozbycia się z organizmu wszystkich komórek nowotworowych, ale także z powodu możliwości uniknięcia niepożądanych efektów ubocznych. Kiedy do wykonania Continue Reading

Więcej
Powiększona prostata czy to rak?

Zdarza nam się słyszeć, że starsi mężczyźni muszą częściej odwiedzać łazienkę. Rzadziej słyszymy, że powoduje to powiększona prostata. Niestety świadomość istnienia problemu łagodnego rozrostu prostaty (BPH) jest w naszym społeczeństwie ograniczona. Mało kto wie, że znikome objawy ze strony układu moczowego mogą oznaczać nie tylko BPH ale także raka prostaty. Jak więc odróżnić te dwa problemy?   Powiększona prostata, a Continue Reading

Więcej
Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.   Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?   Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>