Metody leczenia raka prostaty

Rozwój medycyny w ostatnich latach dostarczył szerokiego wachlarza sposobów leczenia raka gruczołu krokowego i ich dostosowania do danego pacjenta, w zależności od jego oczekiwań, stanu klinicznego i stopnia zaawansowania choroby. Wybór metody leczenia raka prostaty często należy do pacjenta, ponieważ ten sam stopień zaawansowania nowotworu można poddać leczeniu różnymi sposobami. Najłatwiej sklasyfikować metody leczenia raka prostaty na:

  • stosowane w przypadku nowotworu ograniczonego do narządu lub u chorych z nowotworem zaawansowanym miejscowo, to znaczy naciekającym poza gruczoł krokowy lub dającym przerzuty
  • stosowane w przypadku wznowy miejscowej po już przebytym radykalnym leczeniu raka prostaty.

W przypadku guza ograniczonego do narządu oraz w niektórych przypadkach raka zaawansowanego miejscowo mamy do dyspozycji:

  • radykalną prostatektomię (w tym w asyście robota da Vinci)
  • Robotic HIFU (high intensity focused ultrasound)
  • radioterapię,
  • krioterapię,
  • leczenie hormonalne

Metody leczenia raka prostaty - prostatektomia radykalna

 

Prostatektomia radykalna jest zabiegiem operacyjnym, polegającym na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych i następowym zespoleniu szyi pęcherza z cewką moczową. Jest to tak zwany „złoty standard” leczenia raka prostaty. Może być wykonana techniką otwartą, laparoskopową oraz w asyście robota Da Vinci. Metody te różnią się między sobą czasem trwania zabiegu, możliwymi powikłaniami oraz czasem hospitalizacji. Metoda laparoskopowa oraz z użyciem robota Da Vinci dają mniej powikłań, a hospitalizacja jest zwykle dużo krótsza. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, w trakcie prostatektomii radykalnej wykonywanej z dostępu załonowego „na otwarto” mamy również możliwość usunięcia największej liczby wezłów chłonnych, z tych grup węzłowych w których najczęściej występują przerzuty raka prostaty.

 

Metody leczenia raka prostaty - Robotic HIFU

 

Metoda Robotic HIFU, czyli skupianie fal ultradźwiękowych o wysokiej energii, polega na skupieniu ich na określonym obszarze zmienionego chorobowo narządu. Leczenie odbywa się drogami naturalnymi ciała, dzięki czemu unikamy inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Sposobem tym można również leczyć pacjentów, u których wystąpiła miejscowa wznowa po poprzednich zabiegach, niezależnie, jaką metodą chory był uprzednio leczony. Metoda Robotic HIFU jest jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia raka prostaty.

U chorych, którzy nie wyrażają zgody na leczenie chirurgiczne lub nie kwalifikują się do niego z innych przyczyn, istnieje możliwość podjęcia innej metody leczenia raka prostaty - radioterapii. Metoda ta polega na naświetlaniu nowotworu promieniowaniem jonizującym, w wyniku czego jego komórki obumierają. Charakteryzuje się porównywalnym do prostatektomii radykalnej stopniem pełnego wyleczenia, szczególnie w przypadku nowotworów mniej złośliwych.

Kolejną metodą leczenia raka prostaty jest krioterapia. Stanowi ona alternatywę dla radioterapii oraz Robotic HIFU u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do tych metod. Krioterapia polega na wymrażaniu komórek nowotworowych umieszczonymi w prostacie igłami. U chorych z zaawansowanym nowotworem (choroba przerzutowa) należy zastosować leczenie hormonalne. Jest to leczenie paliatywne polegające na działaniu zmierzającym do zmniejszenia stężenia testosteronu w organizmie chorego, a co za tym idzie, spowolnieniu rozwoju nowotworu.

Należy również wspomnieć o leczeniu odroczonym, czyli bacznej obserwacji. Ta metoda leczenia raka prostaty polega na opóźnieniu rozpoczęcia leczenia do momentu, w którym staje się to bezwzględnie konieczne, czyli do momentu, w którym pojawią się pierwsze objawy choroby. Metoda ta pozwala na niepodejmowanie niepotrzebnych interwencji i uniknięciu lub opóźnieniu wystąpienia potencjalnych powikłań związanych z leczeniem.


Zobacz także

Dlaczego to ważne, by wiedzieć jak wykryć raka prostaty?

Wiele osób zastanawia się, jak wykryć raka prostaty – i słusznie, ponieważ to pytanie może być kluczowe dla życia i zdrowia wielu mężczyzn. Niebezpieczeństwo związane z rakiem prostaty polega na tym, że ten nowotwór może rozwijać się nawet przez 20 lat nie dając żadnych swoistych objawów, stając się stopniowo coraz poważniejszym zagrożeniem dla życia mężczyzny. Do głównych grup ryzyka zachorowania Continue Reading

Więcej
Czym jest badanie 4K i dlaczego jest tak ważne?

Badanie 4K jest to jedyne dostępne bezinwazyjne badanie, które potrafi wykryć ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty z nawet 20-letnim wyprzedzeniem. To bardzo ważne, ponieważ wcześnie zdiagnozowana choroba, daje szanse na całkowite wyleczenie. Badanie 4K jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, gdyż polega na analizie próbki krwi pobranej od pacjenta w warunkach laboratoryjnych.   Na czym konkretnie polega badanie 4K?   Continue Reading

Więcej
Płynna biopsja prostaty – kiedy wykonuje się to badanie?

Drugim najczęściej spotykanym wśród mężczyzn w Polsce zabójczym nowotworem jest rak prostaty. Choroba ta może rozwijać się nie dając żadnych zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Najczęściej stosowanym narzędziem diagnostycznym na wstępnym etapie jest metoda badania poziomu PSA pacjenta. Jeśli PSA jest wysokie, najczęściej kieruje się pacjenta na biopsję grubo igłową. Może być to postępowanie błędne, gdyż wysokie stężenie PSA Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>