Rak prostaty – objawy, profilaktyka, leczenie

Rak prostaty to choroba, która często skorelowana jest z wiekiem i czynnikami genetycznymi. Im starszy jest mężczyzna tym większe ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. Często problemem jest trudność w wykryciu raka gruczołu krokowego, zdarza się bowiem, że choroba ta rozwijać się może nawet kilkanaście lat, nie dając żadnych swoistych, rozpoznawalnych objawów.

Dlatego też najlepszą metodą wczesnego wykrywania nowotworu prostaty jest Badanie 4K, które wykrywa ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Jest to badanie, które wykonuje się na próbce krwi pobranej pacjentowi w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.

 

Rak prostaty – objawy

Początkowo rak prostaty nie daje widocznych objawów. Jednak prostata może dawać o sobie znać, poprzez objawy postępującego rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Mogą do nich należeć:

  • trudności z oddawaniem moczu, osłabiony strumień moczu,
  • kłopoty z utrzymaniem moczu w chwili parcia na pęcherz,
  • częste wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza.

Mogą to w istocie być objawy rozrostu prostaty (zwanego też przerostem prostaty), jednak równolegle może rozwijać się nowotwór – i możliwe jest, że problemem także występującym w organizmie, a niewidocznym na pierwszy rzut oka jest właśnie rak prostaty, a nie jej łagodny rozrost. Dodatkowym kłopotem w jego diagnozie może być fakt, że kiedy atakuje on przerzutami inne elementy organizmu, najczęściej atakuje on kości, których bóle często mylone z innymi przyczynami, takimi jak na przykład osteoporoza.

 

Rak prostaty – sposoby zapobiegania i leczenia

Ten nowotwór jest drugim, co do popularności, „zabójcą” mężczyzn w naszym kraju. Przez swoje nieswoiste objawy w początkowej fazie bywa mylony z innymi schorzeniami i nie jest wykrywany odpowiednio wcześnie, by przeprowadzić skuteczne i bezinwazyjne leczenie. Dlatego najważniejsza w procesie leczenia jest wczesna diagnoza i rozpoznanie choroby, jaką jest rak prostaty. Warto dodać, że rak prostaty wykryty we wczesnym stadium rozwoju ma statystycznie bardzo dobre rokowania i daje duże nadzieje na całkowite i bez nawrotowe wyleczenie. Kto powinien poddać się badaniu 4K, mającemu na celu wykrycie potencjału organizmu do zachorowania na nowotwór prostaty? Każdy mężczyzna po 40. roku życia może znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka. Ponadto ryzyko to zwiększa się, jeśli w jego najbliższej rodzinie wcześniej występował rak prostaty.


Zobacz także

Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.   Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?   Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym Continue Reading

Więcej
Rak prostaty

Rak prostaty – diagnostyka Największym problemem, jaki związany jest z chorobą, jaką jest rak prostaty, jest trudność w wykryciu tego schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju – często zdarza się, że od momentu rozpoczęcia tworzenia się komórek nowotworowych do ostatecznego rozpoznania choroby mija nawet 20 lat. Dlatego też najlepszą metodą walki z rakiem prostaty na wczesnym etapie jest poddanie się Continue Reading

Więcej
Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są małe wycinki z prostaty. Następnie pobrane wycinki są oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa.   Na czym polega biopsja prostaty przezodbytnicza?   Przezodbytnicza biopsja prostaty jest formą biopsji stercza która jest najczęściej Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>