fbpx

Rak prostaty – objawy, profilaktyka, leczenie

Rak prostaty to choroba, która często skorelowana jest z wiekiem i czynnikami genetycznymi. Im starszy mężczyzna tym większe ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. Często problemem jest trudność w wykryciu raka gruczołu krokowego. Zdarza się bowiem, że choroba ta rozwijać się może nawet kilkanaście lat lub dłużej, nie dając żadnych swoistych, rozpoznawalnych objawów.

Dlatego też najlepszą metodą wczesnego wykrywania nowotworu prostaty jest Badanie 4K, które wykrywa ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Jest to badanie, które wykonuje się na próbce krwi pobranej Pacjentowi w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.

 

Rak prostaty – objawy

Początkowo rak prostaty nie daje widocznych objawów. Jednak prostata może dawać o sobie znać poprzez objawy postępującego rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Mogą do nich należeć:

  • trudności z oddawaniem moczu, osłabiony strumień moczu,
  • kłopoty z utrzymaniem moczu w chwili parcia na pęcherz,
  • częste wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza.

Mogą to w istocie być objawy rozrostu prostaty zwanego też przerostem prostaty, jednak równolegle może rozwijać się nowotwór i możliwe jest, że problemem także występującym w organizmie, a niewidocznym na pierwszy rzut oka, jest właśnie rak prostaty, a nie jej łagodny rozrost. Dodatkowym kłopotem w jego diagnozie może być fakt, że kiedy atakuje on przerzutami inne elementy organizmu, najczęściej atakuje kości, których bóle często mylone są z innymi przyczynami, takimi jak na przykład osteoporoza.

 

Rak prostaty – sposoby zapobiegania i leczenia

Ten nowotwór jest drugim, co do popularności, „zabójcą” mężczyzn w naszym kraju. Przez swoje nieswoiste objawy w początkowej fazie bywa mylony z innymi schorzeniami i nie jest wykrywany odpowiednio wcześnie, by przeprowadzić skuteczne i bezinwazyjne leczenie. Dlatego najważniejsza w procesie leczenia jest wczesna diagnoza i rozpoznanie choroby, jaką jest rak prostaty. Warto dodać, że rak prostaty wykryty we wczesnym stadium rozwoju ma statystycznie bardzo dobre rokowania i daje duże nadzieje na całkowite i bez-nawrotowe wyleczenie. Kto powinien poddać się badaniu 4K, mającemu na celu wykrycie potencjału organizmu do zachorowania na nowotwór prostaty? Każdy mężczyzna po 40. roku życia może znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka. Ponadto ryzyko to zwiększa się, jeśli w jego najbliższej rodzinie wcześniej występował rak prostaty.


Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>