Rak prostaty – objawy, profilaktyka, leczenie

Rak prostaty to choroba, która często skorelowana jest z wiekiem i czynnikami genetycznymi. Im starszy jest mężczyzna tym większe ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. Często problemem jest trudność w wykryciu raka gruczołu krokowego, zdarza się bowiem, że choroba ta rozwijać się może nawet kilkanaście lat, nie dając żadnych swoistych, rozpoznawalnych objawów.

Dlatego też najlepszą metodą wczesnego wykrywania nowotworu prostaty jest Badanie 4K, które wykrywa ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Jest to badanie, które wykonuje się na próbce krwi pobranej pacjentowi w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.

 

Rak prostaty – objawy

Początkowo rak prostaty nie daje widocznych objawów. Jednak prostata może dawać o sobie znać, poprzez objawy postępującego rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Mogą do nich należeć:

  • trudności z oddawaniem moczu, osłabiony strumień moczu,
  • kłopoty z utrzymaniem moczu w chwili parcia na pęcherz,
  • częste wrażenie nieopróżnionego do końca pęcherza.

Mogą to w istocie być objawy rozrostu prostaty (zwanego też przerostem prostaty), jednak równolegle może rozwijać się nowotwór – i możliwe jest, że problemem także występującym w organizmie, a niewidocznym na pierwszy rzut oka jest właśnie rak prostaty, a nie jej łagodny rozrost. Dodatkowym kłopotem w jego diagnozie może być fakt, że kiedy atakuje on przerzutami inne elementy organizmu, najczęściej atakuje on kości, których bóle często mylone z innymi przyczynami, takimi jak na przykład osteoporoza.

 

Rak prostaty – sposoby zapobiegania i leczenia

Ten nowotwór jest drugim, co do popularności, „zabójcą” mężczyzn w naszym kraju. Przez swoje nieswoiste objawy w początkowej fazie bywa mylony z innymi schorzeniami i nie jest wykrywany odpowiednio wcześnie, by przeprowadzić skuteczne i bezinwazyjne leczenie. Dlatego najważniejsza w procesie leczenia jest wczesna diagnoza i rozpoznanie choroby, jaką jest rak prostaty. Warto dodać, że rak prostaty wykryty we wczesnym stadium rozwoju ma statystycznie bardzo dobre rokowania i daje duże nadzieje na całkowite i bez nawrotowe wyleczenie. Kto powinien poddać się badaniu 4K, mającemu na celu wykrycie potencjału organizmu do zachorowania na nowotwór prostaty? Każdy mężczyzna po 40. roku życia może znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka. Ponadto ryzyko to zwiększa się, jeśli w jego najbliższej rodzinie wcześniej występował rak prostaty.


Zobacz także

Dlaczego to ważne, by wiedzieć jak wykryć raka prostaty?

Wiele osób zastanawia się, jak wykryć raka prostaty – i słusznie, ponieważ to pytanie może być kluczowe dla życia i zdrowia wielu mężczyzn. Niebezpieczeństwo związane z rakiem prostaty polega na tym, że ten nowotwór może rozwijać się nawet przez 20 lat nie dając żadnych swoistych objawów, stając się stopniowo coraz poważniejszym zagrożeniem dla życia mężczyzny. Do głównych grup ryzyka zachorowania Continue Reading

Więcej
Czym jest badanie 4K i dlaczego jest tak ważne?

Badanie 4K jest to jedyne dostępne bezinwazyjne badanie, które potrafi wykryć ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty z nawet 20-letnim wyprzedzeniem. To bardzo ważne, ponieważ wcześnie zdiagnozowana choroba, daje szanse na całkowite wyleczenie. Badanie 4K jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, gdyż polega na analizie próbki krwi pobranej od pacjenta w warunkach laboratoryjnych.   Na czym konkretnie polega badanie 4K?   Continue Reading

Więcej
Płynna biopsja prostaty – kiedy wykonuje się to badanie?

Drugim najczęściej spotykanym wśród mężczyzn w Polsce zabójczym nowotworem jest rak prostaty. Choroba ta może rozwijać się nie dając żadnych zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Najczęściej stosowanym narzędziem diagnostycznym na wstępnym etapie jest metoda badania poziomu PSA pacjenta. Jeśli PSA jest wysokie, najczęściej kieruje się pacjenta na biopsję grubo igłową. Może być to postępowanie błędne, gdyż wysokie stężenie PSA Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>