fbpx

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych.

Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez urologa lub urologa wraz z radiologiem w asyście pielęgniarki. Biopsja fuzyjna oparta jest o fuzję obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym. Warto dodać, że od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości. Od 2019 roku zgodnie z wytycznymi badanie rezonansem magnetycznym zalecane jest także przed pierwszą biopsją.

Podczas zabiegu pobieranych jest od kilku do kilkudziesięciu próbek w zależności od tego, ile zostało dotychczas wykonanych biopsji oraz ile podejrzanych ognisk jest widocznych we wcześniej wykonanym rezonansie prostaty. Biopsja fuzyjna trwa od 20 do 40 minut w znieczuleniu dożylnym podczas 2.5 godzinnego pobytu w szpitalu.

 

Biopsja fuzyjna – jaki jest cel badania?

 

Biopsja fuzyjna, w porównaniu do klasycznej biopsji, pozwala na dużo dokładniejszą “nawigację” w trakcie jej wykonywania. Przewagą tego badania jest fakt, że korzysta z obrazowania rezonansem magnetycznym prostaty do pobierania wycinków z precyzyjnie określonych, podejrzanych, obszarów. Dzięki temu minimalizuje nadmierną wykrywalność nowotworów nieistotnych klinicznie, a także zwiększa wykrywalność nowotworów prostaty istotnych klinicznie, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pobieranych wycinków. Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego, to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych w dzisiejszej urologii.

 

Dla kogo przeznaczona jest biopsja fuzyjna?

 

Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Zabieg wykonuje się u panów, którzy mają podwyższony poziom stężenia PSA lub inne nieprawidłowe wyniki badań. Warto pamiętać, że nie każdy mężczyzna z podwyższonym PSA kierowany jest do badania jakim jest biopsja fuzyjna prostaty. Wysoki poziom stężenia PSA w krwi może być także objawem przerostu lub stanu zapalnego prostaty. Dlatego należy pamiętać, że diagnostyka w kierunku raka prostaty powinna być zawsze prowadzona pod kontrolą i opieką doświadczonego lekarza specjalisty urologa. Ponieważ biopsja fuzyjna w niektórych przypadkach może być procedurą dość inwazyjną, warto pamiętać o nowoczesnych narzędziach diagnostycznych, takich jak na przykład płynna biopsja prostaty. Badanie SelectMDx płynna biopsja prostaty to badanie na podstawie próbki moczu, które ocenia procentowe ryzyko wykrycia agresywnego – czyli istotnego klinicznie nowotworu stercza (rak prostaty) podczas biopsji, co pozwala na podjęcie decyzji o konieczności jej wykonania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>

Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Rak prostaty wiek i inne czynniki ryzyka

Rak prostaty to choroba, na której rozwój często wpływa wiek potencjalnego pacjenta, a także skłonności genetyczne w jego rodzinie, zwłaszcza najbliższej. Im starszy jest mężczyzna, tym większe występuje ryzyko, że zachoruje na tę niebezpieczną przypadłość. W chorobie jaką jest rak prostaty wiek i wrodzona podatność na to schorzenie odgrywają bardzo istotną rolę w pojawieniu się i rozwoju choroby. Często problemem, Continue Reading

Więcej