Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.

 

Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?

 

Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym kobiet. Oznacza to, że lekarz urolog jest specjalistą, który zajmuje się sprawami zarówno męskimi, jak i damskimi. Pytanie – kiedy iść do urologa – dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Dodatkowo, należy zaznaczyć, że z męskim układem płciowym, jak i z układem moczowym mężczyzn oraz kobiet, wiąże się wiele potencjalnych nieprawidłowości. Urologia to nie tylko zakres diagnostyczno-leczniczy, ale również duży obszar profilaktyki zdrowotnej. Urolog, to także chirurg, w momencie konieczności podjęcia interwencji zabiegowych. Takie interwencje zazwyczaj dotyczą problemów onkologicznych układu płciowo-moczowego mężczyzn, takich jak na przykład rak prostaty, lub też funkcjonalnych.

 

Kiedy iść do urologa?

 

Pomimo tego, że urologia to dziedzina zajmująca się problemami mężczyzn, jak i kobiet, to w praktyce urolog jest częściej lekarzem od spraw męskich. Panie mogą pomyśleć o tym, kiedy iść do urologa, w momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak problemy z oddawaniem moczu lub jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu moczowego, natomiast panowie powinni zgłaszać się do urologa profilaktycznie. Niestety bardzo często postać urologa i wizyty w jego gabinecie budzą wśród mężczyzn lęk czy wstyd, przez co zwlekają z umówieniem się na konsultację. Z jednej strony to zrozumiałe, bo urolog zajmuje się kwestiami dotyczącymi sfer intymnych, jednak warto pamiętać, że sfera ta jest jedną z najważniejszych sfer naszego życia, nie należy jej lekceważyć. Każdy mężczyzna po 40. lub 45. roku życia powinien obligatoryjnie zgłosić się na wizytę, w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Szczególnie panowie, u których w rodzinach wcześniej pojawiały się problemy urologicznej, na przykład rak prostaty, powinni wiedzieć, kiedy iść do urologa.

Wiele chorób urologicznych może mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że takie osoby powinny być szczególnie dbać o badania kontrolne. W przypadku raka prostaty, będą to regularne badania stężenia PSA (raz w roku). Mężczyźni z tak zwanym obciążeniem genetycznym powinni odbywać konsultacje urologiczne regularnie raz w roku i to już po 40. roku życia. Obligatoryjnie do urologa powinni zgłosić się mężczyźni, którzy zaobserwują występowanie poniższych objawów:

  • Częstomocz
  • Parcie na pęcherz
  • Problemy z trzymaniem moczu
  • Ból, pieczenie w okolicach krocza
  • Ból podczas wytrysku
  • Uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych
  • Problemy skórne w okolicach narządów płciowych
  • Krew/ropa w spermie, krew/ropa w moczu
  • Problemy z uzyskaniem/utrzymaniem erekcji
  • Zakażenie układu moczowego

 

Kiedy iść do urologa i jakie wykonać badania?

 

Mężczyźni po 40. lub 45. roku życia raz w roku powinni wykonać podstawowe badanie stężenia PSA, jest to badanie na podstawie próbki krwi – jedno z podstawowych badań, diagnozujących ryzyko nowotwóru gruczołu krokowego (raka prostaty). Panowie powinni także poddać się badaniu per rectum, podczas którego urolog palpacyjnie (poprzez dotyk) ocenia stan prostaty. Jest to badanie całkowiecie bezbolesne.

Warto pamiętać o tym, że większość chorób urologicznych ma dość dobre rokowania, pod warunkiem, że zostaną wykryte we wczesnym stadium. Dlatego nie warto zwlekać i przeciągać czas decyzji, kiedy iść do urologa, tylko po 40. roku życia odbywać konsultacje regularnie raz w roku.


Zobacz także

Rak prostaty

Rak prostaty – diagnostyka Największym problemem, jaki związany jest z chorobą, jaką jest rak prostaty, jest trudność w wykryciu tego schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju – często zdarza się, że od momentu rozpoczęcia tworzenia się komórek nowotworowych do ostatecznego rozpoznania choroby mija nawet 20 lat. Dlatego też najlepszą metodą walki z rakiem prostaty na wczesnym etapie jest poddanie się Continue Reading

Więcej
Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są małe wycinki z prostaty. Następnie pobrane wycinki są oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa.   Na czym polega biopsja prostaty przezodbytnicza?   Przezodbytnicza biopsja prostaty jest formą biopsji stercza która jest najczęściej Continue Reading

Więcej
Operacja da Vinci

Operacja da Vinci w przypadku raka prostaty to, inaczej mówiąc, prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci. Podczas zabiegu usuwana jest prostata. Procedura ta należy do najbardziej nowoczesnych i technologicznie zaawansowanych metod leczenia nowotworu gruczołu krokowego (raka prostaty). Operacja da Vinci jest bardzo mało inwazyjną metodą, która daje możliwość znacznego ograniczenia ryzyka powikłań po zabiegowych. Celem procedury, jaką jest Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>