fbpx

Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.

 

Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?

 

Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym kobiet. Oznacza to, że lekarz urolog jest specjalistą, który zajmuje się sprawami zarówno męskimi, jak i damskimi. Pytanie – kiedy iść do urologa – dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo, należy zaznaczyć, że z męskim układem płciowym, jak i z układem moczowym mężczyzn oraz kobiet, wiąże się wiele potencjalnych nieprawidłowości. Urologia to nie tylko zakres diagnostyczno-leczniczy, ale również duży obszar profilaktyki zdrowotnej. Urolog, to także chirurg, w momencie konieczności podjęcia interwencji zabiegowych. Takie interwencje zazwyczaj dotyczą problemów onkologicznych układu płciowo-moczowego mężczyzn, takich jak rak prostaty, lub też funkcjonalnych.

 

Kiedy iść do urologa?

 

Pomimo tego, że urologia to dziedzina zajmująca się problemami mężczyzn, jak i kobiet, to w praktyce urolog jest częściej lekarzem od spraw męskich. Panie mogą pomyśleć o tym, kiedy iść do urologa, w momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak problemy z oddawaniem moczu lub jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Natomiast panowie powinni zgłaszać się do urologa profilaktycznie. Niestety bardzo często postać urologa i wizyty w jego gabinecie budzą wśród mężczyzn lęk czy wstyd, przez co zwlekają z umówieniem się na konsultację. Z jednej strony to zrozumiałe, bo urolog zajmuje się kwestiami dotyczącymi sfer intymnych, jednak warto pamiętać, że sfera ta jest jedną z najważniejszych sfer naszego życia i nie należy jej lekceważyć. Każdy mężczyzna po 40. lub 45. roku życia powinien obligatoryjnie zgłosić się na wizytę, w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Szczególnie panowie, u których w rodzinach wcześniej pojawiały się problemy urologiczne, na przykład rak prostaty, powinni wiedzieć, kiedy iść do urologa.

Wiele chorób urologicznych może mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że takie osoby powinny szczególnie dbać o badania kontrolne. W przypadku raka prostaty, będą to regularne badania stężenia PSA (raz w roku). Mężczyźni z tak zwanym obciążeniem genetycznym powinni odbywać konsultacje urologiczne regularnie raz w roku i to już po 40. roku życia. Obligatoryjnie do urologa powinni zgłosić się mężczyźni, którzy zaobserwują występowanie poniższych objawów:

  • Częstomocz
  • Parcie na pęcherz
  • Problemy z trzymaniem moczu
  • Ból, pieczenie w okolicach krocza
  • Ból podczas wytrysku
  • Uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych
  • Problemy skórne w okolicach narządów płciowych
  • Krew/ropa w spermie, krew/ropa w moczu
  • Problemy z uzyskaniem/utrzymaniem erekcji
  • Zakażenie układu moczowego

 

Kiedy iść do urologa i jakie wykonać badania?

 

Mężczyźni po 40. lub 45. roku życia raz w roku powinni wykonać podstawowe badanie stężenia PSA. Jest to badanie na podstawie próbki krwi – jedno z podstawowych badań, diagnozujących ryzyko nowotworu gruczołu krokowego (raka prostaty). Panowie powinni także poddać się badaniu per rectum, podczas którego urolog palpacyjnie (poprzez dotyk) ocenia stan prostaty. Jest to badanie całkowicie bezbolesne.

Warto pamiętać, że większość chorób urologicznych ma dość dobre rokowania, pod warunkiem, że zostaną wykryte we wczesnym stadium. Dlatego nie warto zwlekać i przeciągać czasu decyzji, kiedy iść do urologa, tylko po 40. roku życia odbywać konsultacje regularnie raz w roku.


Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>